درباره عکاسی تاسیساتی (Facility Photography) بیشتر بدانید

عکاسی تاسیساتی (Facility Photography) رشته ای از عکاسی است که به ماشین آلات سنگین و معادن و تاسیسات می پردازد. عکس های گرفته شده در این حوزه برای مطالعات مهندسین و بررسی دقیق احتمالات مطابقت اطلاعات با مستندات مفید می باشد.

بیشتر عكاس های تاسیساتی و صنعتی بر این باور هستند که عکاسی صنعتی کار کثیف و پر زحمتی است زیرا باید در سایت کارگاهها و کارخانه ها زمان زیادی را برای عکاسی سپری کنند؛ کاری که عموما عکاس های تجاری نمی توانند عهده دار آن شوند. در ادامه این مطلب به بررسی عکاسی تجاری و اهمیت آن می پردازیم و وظایف عکاسی صنعتی را با هم خواهیم شناخت.

درباره عکاسی تاسیساتی (Facility Photography) بیشتر بدانید
عکاسی تاسیساتی صنعتی دقیقا چیست؟

در دنیای تجارت و کسب و کار امروزی، عکس و عکاسی بیش از هزاران واژه می ارزد. همه چیز از وبسایت ها تا بروشورها و آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی به کیفیت و زیبایی عکس هایی بستگی دارد که پیام کسب و کار را به دیگران می رساند. عکاسی صنعتی یک رشته حرفه ای از عکاسی است که برقراری ارتباط با مشتری و سایر کسب و کارها را به منظور به تصویر کشیدن فرآیند صنعتی، ابزار و ماشین آلات هر تجارت، ممکن می سازد. عکاسی صنعتی تاسیساتی عکسها علاوه بر آنکه باید جذاب باشند و رنگ و نور مناسب و متعادلی داشته باشند، باید بتوانند پیام آن کسب و کار را در کسری از ثانیه به بیننده انتقال دهند. به همین دلیل است که این سبک از عکاسی به عکاس های حرفه ای با سالها تجربه در محیطهای صنعتی و سایت های کارخانه ها نیاز دارد.

درباره عکاسی تاسیساتی (Facility Photography) بیشتر بدانید

چرا عکاسی صنعتی تاسیساتی مهم است؟

یک عکاس حرفه ای می تواند عکس هایی بگیرد که علاوه بر جالب بودن، تصویر همه جانبه و خوبی از کسب و کار شما به دیگران نشان دهد، بگونه ای که هیچ سوال یا نقطه تاریکی در ذهن بیننده عکس باقی نماند. او باید بتواند با نگاهی به جزییات، از دنیای ماشین آلات لحظه های زیبا و نابی را به تصویر بکشد. این یعنی عکس ها باید بیش از آنکه تخصیی را نشان دهند، یک اثر هنری باشند.
سوای تاثیری که عکس خوب بر بروشورها و پوسترهای تبلیغاتی دارد، می تواند تجارت آنلاین شما را نیز بهبود بخشد. وبسایتی که عکسهای با کیفیتی از یک فرآیند صنعتی را به بینندگان نشان دهد، از اعتبار و جذابیت بیشتری در ذهن بیننده برخوردار خواهد بود؛ و در نهایت می تواند یک کسب و کار را پیشرو در فروش کالا یا خدمات کند.
عکاسی از ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی برای رسانه های مختلف متفاوت است؛ یعنی آنچه در اینترنت منتشر می شود باید متمایز از چیزی باشد که چاپ شده و در اختیار مشتری ها قرار می گیرد. قطعا کسی که سالها در این زمینه تجربه داشته باشد می داند برای هر رسانه چه تصویری بهترین نتیجه را به دست خواهد داد. با این وجود شاید برای صاحبان کسب و کار بد نباشد که برای اهداف گوناگون، عكاسهایی را انتخاب کنند که پورتفولیوهایشان حکایت تجربه های متفاوت آنها در زمینه های متفاوت دارد.

درباره عکاسی تاسیساتی (Facility Photography) بیشتر بدانید

وظایف عکاس صنعتی تاسیساتی چیست؟

یک عکاس صنعتی برای اهداف گوناگون در محیط صنعتی عکاسی می کند. عکس هایی که ثبت می کند ممکن است در کاتالوگ ها، خبرنامه ها ویا به کار برده شوند. عکاس صنعتی ممکن است برای نمایشگاه های هنری و گالری ها نیز عکس هایی خاص، ثبت کند. اغلب عکاسهای صنعتی به صورت کارمزدی یا فریلنس کار می کنند و با توجه به مهارت و سبک ویژه خو می کنند. مهمترین کاری که یک عکاس صنعتی انجام میدهد ثبت عکس برای جلب رضایت مشتری اش است.

مشتری ها ممکن است عكاسها را برای اهداف متفاوتی استخدام کنند و آنچه برای آنها اهمیت دارد این است که عکاس به خواسته آنها به خوبی گوش کرده و آن را به بهترین نحو برآورده کند. عکسهایی که ثبت می شوند علاوه بر آنکه اصول عکاسی را رعایت می کنند، باید مورد پسند بازار نیز باشند و توجه بینندگان و مشتریان را به خود جلب کنند. ممکن است صاحبان شرکت ها از عکاس صنعتی بخواهند تا عکسی ثبت کند که جلوه های هنری آن کم باشد، در این حالت عکاس باید تلاش کند تا سبک و استایل خود را با خواسته کارفرما همسو کند.

گاهی ممکن است مجموعه ای از عکس ها برای نشان دادن یک فرآیند صنعتی مورد نیاز باشند؛ این یعنی عکاس باید در قسمتهای مختلف کارخانه حضور پیدا کند و عکس های مناسب را ثبت کند.برای عکاسی از یک محیط صنعتی، عکاس به ابزارهای زیاد و متفاوتی نیاز دارد: یک دوربین با کیفیت عالی مهمترین چیز است. بیشتر عكاس های صنعتی حرفه ای از دوربین دیجیتال تک لنز بازتابی (DSLR) استفاده میکنند. علاوه بر دوربین به یک لنز واید، برای عکاسی از ساختمانها و ماشین آلات نیز مورد نیاز است. تجهیزات نورپردازی نیز ممکن است نیاز شود و بهتر است که عکاس برای عکاسی از سوژه های خاص، این ابزارها را همراه خود داشته باشد.
امنیت! نکته ای که نباید از آن غافل بود شرایط فیزیکی و حرارتی سایتهای صنعتی ممکن است باعث آسیب رسیدن به ابزارهای عکاسی یا حتی ذوب شدن آنها شود. بعلاوه این که هر عکاس لازم است کفش و کلاه ایمنی را نیز همراه داشته باشد. در برخی قسمتهای شاید لازم باشد که حفاظ های مخصوص گوش نیز به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به گوش به دلیل سر و صدای زیاد کارخانه مورد نیاز شود.لازم است هر عکاس پیش از رفتن به محیط کارخانه با آن به خوبی آشنا شود و ابزارهای ایمنی که باید همراه خود داشته باشد را از یاد نبرد.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *