چند عنصر ترکیبندی مهم در عکاسی از منظره

عکاسی منظره لذت‎های فراوانی به همراه خود می‎آورد؛ از بیرون بودن در فضای آزاد و زیبا گرفته تا هوای تازه‎ای که داخل ریه‎های خود می‎کنید و نگاه به نماهای فوق‎العاده جذاب در حین ثبت زیبایی بی نظیر طبیعت که اطراف شما قرار گرفته است.

ثبت تصاویر منظره بیشتر از چیزی که ممکن است فکر کنید چالش‎برانگیز است. افراد اغلب اوقات به ما می‎گویند پس از ثبت تصاویر منظره خود به خانه برگشته‎اند ولی نتایج برای آن‎ها مایوس‎کننده بوده است.بخشی از علت آن به انتخاب سوژه، شرایط آب و هوایی، مهارت عکاسی یا مهم‎تر از هر چیزی ترکیب‎بندی بر می‎گردد.

برای این که در ترکیب بندی در عکاسی منظره بهتری داشته باشید، قصد داریم به ۶ عنصر مهم اشاره کنیم که زمان ماجراجویی بعدی خود با دوربین‎تان و عکاسی منظره باید به خاطر بسپارید.

1_خطوط مورب

ابتدا از هر چیزی، باید به خود اصطلاح «ترکیب‎بندی» توجه کنید. ترکیب‎بندی اشاره به «طبیعت اجزای تشکیل‎دهنده یا بخش‎های مختلف چیزی می‎کند» مانند شکل و محتوایی که یک تصویر را تشکیل می‎دهند.زمانی که بحث عکاسی به میان می‎آید، نظریه‎ها و عوامل مختلفی وجود دارد که یک ترکیب‎بندی خوب را به وجود می‎آورند. یک بخش مهم که ارزش درک را دارد خطوط مورب است.

خطوط مورب می‎توانند یک ابزار مهم برای استفاده در تصاویر شما باشند. با دقت بررسی کنید که چطور می‎توانید از خطوط مورب در تصاویر خود استفاده کنید.یک راه ثابت‎ شده برای ثبت یک عکس تاثیرگذار هدایت چشم یک بیننده از بین قاب در امتداد یک خط مورب است. این حرکت خطوط می‎تواند از چپ به راست یا راست به چپ باشد.

خطوط مورب می‎توانند اندکی افقی یا عمودی باشند و در سراسر تصویر منفرد یا تکراری باشند. خطوط مورب هدایت‎ کننده می‎توانند راهی عالی برای اشاره طبیعی به یک بخش جالب از منظره شما باشند مانند ردیفی از گل‎ها که به سمت یک درخت یا یک ساختمان هدایت می‎شوند.

2_ شکل‎های هندسی

زمانی که موضوع اشکال و الگوها به میان می‎آید، هیچ قانون قطعی که چه چیزهایی به خوبی در کنار یکدیگر قرار می‎گیرند وجود ندارد. در حال دیدن منظره به عنوان یک نمای کلی، حواستان به اشکال هندسی باشد که می‎خواهید در قاب تصویر قرار دهید.

چند تکنیک جذاب شدن و خوش عکسی سلبریتی ها

ممکن است به دنبال اشکالی بگردید که همدیگر را تکمیل کنند یا متضاد همدیگر هستند. به رابطه بین آن‎ها دقت کنید و این که چطور ممکن است به همراه یکدیگر استفاده شوند تا در عکس یک نوع تعادل به وجود آورند.

3_ قانون یک سوم

تا حالا تصاویر منظره‎ای گرفتید که از آن راضی نباشید و فکر کنید علت آن چه چیزی می‎تواند باشد؟ در واقع یک دلیل می‎تواند مربوط به قانون یک سوم شود.قانون سوم یک تکنیک الزامی است که از آن می‎توانید برای بهبود ترکیب‎بندی و نظم تصاویر منظره‎تان استفاده کنید. به طور کلی، این قانون تصویر شما را به کمک دو خط عمودی و دو خط افقی تقسیم می‎کند. تفکر پشت این قانون این است که سپس عناصر مهم صحنه خود را در امتداد این خطوط قرار دهید یا در نقطه‎ای که با یکدیگر تلاقی دارند.

در تصاویر منظره خود، سعی کنید افق را در یک سوم پایینی و بالایی تصویر قرار دهید و ببینید کدام یک ترکیب بندی در عکاسی منظره جذاب‎تری به وجود می‎آورد. همچنین می‎توانید یک شیء جالب مانند یک درخت در قاب تصویر در محل تلاقی این خطوط قرار دهید. چنین چیزی باعث می‎شود برای صحنه یک نقطه کانونی طبیعی به وجود آید.

4_ قاب‎بندی تصاویر

نحوه ترکیب بندی در عکاسی منظره شما می‎تواند بین یک عکس خوب و عالی فرق بگذارد. زمان قاب‎بندی تصاویر خود، یک تصویر تاثیرگذار بصری به بوجود آورید که به شکلی انتظار داشتید با بیننده ارتباط برقرار کند.

از برگ‎هایی که آویزان هستند یا شاخه‎ها می‎توانید برای ایجاد یک قاب طبیعی یا شکل دادن تصویرتان استفاده کنید.چنین خلاقیتی کمک به تاکید روی سوژه می‎کند و عناصر ناخواسته داخل صحنه را می‎پوشاند.

5_ عناصر پیش زمینه

عناصر پیش‎ زمینه می‎توانند پویایی بیشتری به تصاویر منظره شما اضافه کنند. قرار دادن جزئیاتی در پیش زمینه می‎تواند یک حس فاصله دورشونده را به وجود آورد.

به عنوان مثال، یک درخت، گل یا برق اجزای فردی هستند که از آن‎ها می‎توان برای ایجاد مقیاس استفاده کرد. یک سوژه جالب برای به نمایش گذاشتن بخش پایینی قاب تصویر خود پیدا کنید و ببینید چطور چنین چیزی ترکیب‎بندی تصاویر منظره شما را تغییر می‎دهد.

نکته های عکاسی پرتره فضای باز در فصل تابستان

6_ از قوانین تخطی کنید

احساس نکنید مجبور هستید از قوانین ترکیب بندی در عکاسی منظره که در بالا اشاره شد پیروی کنید. همانند با تمامی قوانین، این قوانین بهترین نتایج را به شما نمی‎دهند و می‎توانید از آن‎ها تخطی کنید.

گاهی اوقات قرار دادن خط افق در امتداد مرکز قاب می‎تواند یک تصویر به مراتب جذاب‎تر به وجود آورد. علاوه بر این، حتی می‎توانید سوژه اصلی خود را در مرکز قاب تصویرتان قرار دهید. از امتحان ترکیب‎بندی‎های متفاوت و آزمایش برای این که کدام یک بهترین ظاهر را در عکس به وجود می‎آورند نترسید.

آواتار parvazi

نویسنده: parvazi

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *