چند نکته آموزشی عکاسی از پرندگان

هنگام عکاسی از پرندگان باید اصولی را رعایت کرد تا بتوان عکس هایی زیبا، جذاب و با جزئیات ظریف خلق کرد. با به کار گرفتن مهارت هایتان در عکاسی و البته کمی شانس می توانید عکس های با شکوهی از پرندگان بگیرید. ابزار لازم را با خود به همراه داشته باشید (سه پایه، لنز ماکرو، لرزشگیر لنز).اگر نمی خواهید بعد از جور کردن همه چیز سوژه خود را بترسانید، صبور باشید، دقت کنید و به آهستگی حرکت کنید. اگر به تازگی عکاسی کلوزآپ را آغاز کرده اید، نکاتی که در ادامه مطلب بیان می شوند حتما به کارتان می آیند.چند نکته آموزشی عکاسی از پرندگان

 

1_روی چشمانشان فوکوس کن

تنها راه گرفتن کلوزآپ های حرفه ای استفاده از لنز های ماکرو (از ۵۰ میلیمتر تا ۱۸۰ میلیمتر) یا لنز زوم با قابلیت ماکرو می باشد. اگر لنز، فوکوس دستی داشته باشد بهتر است، چراکه فوکوس اتوماتیک ممکن است به قدر کافی سریع یا خوب عمل نکند. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید تا از لرزش آن جلوگیری کنید. اندازه دریچه دیافراگم را عریض (f/2 – f/8) انتخاب کرده تا عمق میدان (DOF) کمی داشته باشید. در نهایت برای جلب کردن توجه مخاطب به سوژه، روی چشمان پرنده فوکوس کنید.

2_به پیش زمینه توجه کن

وقتی دارید عکس کلوزآپ خود را ترکیب بندی می کنید، پیش زمینه نقش مهمی را در عکس شما بازی می کند. معمولا یک پیش زمینه تاریک یا رنگ های خنثی می خواهید تا سوژه بیشتر به چشم آید. حالت نورسنجی دوربین را روی نورسنجی نقطه ای تنظیم کرده تا فقط سوژه را نورسنجی کنید نه پیش زمینه را. در غیر این صورت دوربین گول خورده و فکر می کند تصویر تاریک است و عکس را بیش از حد نوردهی می کند.

3_در حرکت بگیرشان

هیچ چیز جذاب تر از پرنده در حال پرواز نیست. اما اگر دقت نکنید فقط یک صحنه مات را ثبت خواهید کرد. برای ثبت کردن حرکت سریع پرنده باید از سرعت شاتر های سریع و حداقل ۱/۵۰۰ ثانیه استفاده کنید. با بالا بردن سرعت شاتر حرکت بال های پرنده را به خوبی ثبت خواهید کرد. از حالت عکاسی دنباله دار سریع (burst mode) دوربینتان، که عکس ها را سریع و پشت سر هم می گیرد، استفاده کنید.

4_از رفتارشان عکس بگیر

اگر می خواهید عکس های ویژه ای از پرندگان بگیرید باید صبح زود از خواب برخیزید چراکه آن ها صبح ها فعال تر هستند. صبح زود بیرون بروید و مخفی شوید تا از کارها و عادت های روزانه شان مثل خوردن و … عکس بگیرید. شاید بهتر باشد چند روز بدون اینکه عکس بگیرید فقط آن ها را تماشا کنید تا آمادگی بیشتری پیدا کنید.

5_مراقب لرزش دوربین باش

در عکاسی ماکرو باید حسابی مراقب بود تا دوربین نلرزد. سوژه را پیدا کرده اید و بی حرکت ایستاده اید تا پرنده نترسد، اما هنوز باید مراقب لرزش دوربین باشید. علاوه بر استفاده کردن از سه پایه، که واقعا ضروری است، دو راه دیگر هم برای جلوگیری از لرزش دوربین توصیه می شوند. اولین راه (و بهترین) استفاده از دکمه شاتر کابلی است (عکس گرفتن بدون نیاز به لمس دوربین).

اگر دوربینتان قابلیت قفل آینه را داشته باشد خیلی خوب است، یعنی آینه داخلی دوربین را بالا نگه داشته و با دکمه شاتر کابلی عکس می گیرید. راه حل دوم برای جلوگیری از لرزش دوربین استفاده کردن از تایمر دوربین است. متاسفانه این مورد در عکاسی پرندگان زیاد کاربردی نیست چراکه تاخیر اجازه نمی دهد عکس را لحظه ای که می خواهید بگیرید. عکس شما چند ثانیه پس از فشردن دکمه شاتر گرفته خواهد شد.

6_دنبال رنگ های پویا بگرد

لنز زوم یا لنزی با فاصله کانونی زیاد به شما کمک می کند تا جزئیات را در عکاسی ماکرو به تصویر بکشید. برای اینکه بتوانید از آن ها عکس بگیرید باید مخفی شوید که کار آسانی هم نیست. برای اینکه رنگ ها را به درستی ثبت کنید لازم است تا تعادل رنگ سفید (WB) را تنظیم کنید. برای پویایی هرچه بیشتر رنگ ها به هنگام تنظیم تعادل رنگ سفید از یک کارت سفید نمونه استفاده کنید. پرندگان معمولا بال های رنگارنگی داشته که باید در ثبت آن ها دقت کرد.

 

 

برگرفته از لنزک

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *