چند نکته عکاسی با نوردهی طولانی

یک تکنیک مناسب برای عکاسی در شب استفاده از نوردهی (exposure) طولانی مدت است. حالاتی را که می‌توان با نوردهی طولانی بوجود آورد بسیار جذاب هستند. مهم‌ترین ابزاری که برای این کار مورد نیاز است یک سه پایه و یک دوربین DSLR است که به شما اجازه عکاسی با نوردهی طولانی را می‌دهد.

چند نکته عکاسی با نوردهی طولانی

1_عکاسی از چرخ فلک

برای عکس گرفتن از یک چرخ فلک در شب به آن نزدیک شوید و از یک لنز زاویه عریض استفاده کنید تا بیشترین میزان جزئیات را به تصویر بکشید. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و کادر عکس را مشخص کنید. از آنجا که می‌خواهید تمام المان‌ها در عکس شارپ باشند، دریچه دیافراگم را کوچک بین f/11 تا f/32 انتخاب کنید.

دوربین را روی حالت دستی (Manual) یا TV (با اولویت سرعت شاتر) قرار دهید و سرعت شاتر را با توجه به سرعت چرخ فلک و افکتی که می خواهید ایجاد شود، تنظیم کنید (این زمان می‌تواند بین ۱ تا ۳۰ ثانیه باشد). باید عکس را با استفاده از تایمر دوربین یا یک دکمه شاتر کابلی یا بیسیم بگیرید تا دوربین را لمس نکنید و نلرزد. عکس گرفته شده مملو از نور و رد نورها با پس زمینه مشکی آسمان خواهد بود.

2_رد پای ستاره‌ها

نوردهی طولانی در یک شب پرستاره می‌تواند عکس زیبایی از رد پای ستاره‌ها به جا بگذارد. این رد پا ناشی از چرخش زمین خواهد بود. بهترین راه برای کادربندی چنین عکسی استفاده از المان‌های احساس‌برانگیز مثل یک درخت قدیمی در زمینه است. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و لنز را روی بی نهایت تنظیم کنید. از دکمه شاتر کابلی استفاده کنید چرا که هرگونه لرزش عکس شما را خراب خواهد کرد.

دوربین را روی حالت B قرار داده و دریچه دیافراگم را به اندازه f/4 برای بهترین نتیجه باز کنید. دکمه را فشار دهید تا شاتر باز شود. توجه داشته باشید که ISO روی ۱۰۰ تنظیم شده باشد تا نویز دیجیتال به کمترین میزان خود برسد. به منظور تکمیل عکس پس از مدت زمان مشخص دکمه شاتر را رها کنید. این نوردهی می‌تواند از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت ادامه داشته باشد.

3_رد پای نور ماشین ها

چراغ‌ ماشین‌ها رد پای زیبایی از خود به جای می‌گذارند و راه بسیار خوبی برای تهیه عکس‌هایی با استفاده از مدت نوردهی طولانی هستند. یک جاده شلوغ را انتخاب کنید که ترافیک زیادی در شب داشته باشد. از یک سه پایه استفاده کنید و دوربین را در جای مناسب قرار دهید. از دریچه دیافراگم f/16 یا کوچکتر استفاده کنید تا عمق میدان زیادی بدست آورید. هر چه زمان نوردهی بیشتر باشد، خطوط بیشتری نمایان خواهد شد و درازتر به نظر خواهند رسید.

4_آب‌های مه‌آلود دریا

برای عکس گرفتن از نمای احساس‌برانگیز اقیانوس و دریا، باید از نور فوق العاده ای که در «ساعت طلایی» وجود دارد، یعنی یک ساعت قبل از غروب آفتاب، استفاده کنید. مبانی عکاسی در شب را دنبال کنید – دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید، از یک لنز با نمای عریض استفاده کنید و کوچک ترین اندازه دریچه دیافراگم را در نظر بگیرید و به بی نهایت فوکوس کنید.

دوربین را روی حالت دستی یا Bulb قرار دهید و از سرعت کم شاتر (۵ تا ۳۰ ثانیه) استفاده کنید. هر چه نوردهی شما طولانی‌تر باشد می‌توانید آب را مه‌آلود تر ببیند. از تایمر دوربین یا دکمه کابلی استفاده کنید تا عکس را بدون هرگونه لرزشی ثبت کنید. از فلاش استفاده نکنید که ممکن است این افکت را خراب کند.

5_تعیین نوردهی

نوردهی در عکس شما که در شب گرفته شده است با توجه به فاکتورهای مشخصی متفاوت خواهد بود. اگر نورهای حاشیه‌ای زیادی در تصویر وجود دارد باید سرعت شاتر کمتر باشد. اگر در جایی که تاریک است عکس می‌گیرید باید سرعت شاتر را طولانی‌تر کنید. برای ثبت کردن رد پای نورها باید سرعت حداقل ۱/۱۵ ثانیه داشته باشید و این به معنی نیاز داشتن به سه پایه است.

 

 

برگرفته از لنزک

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *