چند نکته مهم وآموزش عکاسی مفهومی

عکاسی مفهومی چیست؟ آیا در مورد آن شنیده اید، اما دقیقا متوجه نشدید که چیست؟ هنرمندانی که عکاسی مفهومی (Conceptual Photography) انجام می دهند چه کسانی هستند؟ شما چطور می توانید آن را انجام دهید؟ اگر هر کدام از این سوالات را از خود پرسیده اید، این آموزش عکاسی مفهومی لنزک مخصوص شماست. در انتهای مقاله، لینک آموزش های مرتبط مفیدی را آورده ایم. امیدواریم هم نکات تازه ای بیاموزید و هم مثل ما از خواندن مطلب لذت ببرید.

عکاسی مفهومی نوعی عکاسی فاین آرت است. مانند عکاسی فاین آرت، در مورد عکاسی مفهومی نیز از هر کسی بپرسید، تعریف متفاوتی به شما خواهد داد. این نوعی هنر است که قدمت آن به اندازه هنرآفرینی بشر می باشد. اما به نظر می رسد چیزی است که مردم در ۱۰ سال گذشته شروع به صحبت در مورد آن کرده اند.

چند نکته مهم وآموزش عکاسی مفهومی

1_عکاسی مفهومی چیست؟

هنگامی که من با مردم در مورد کاری که مفهومی است صحبت می کنم، چیزی که عده بسیاری می پرسند این است که «این کار چیست؟»

عکاسی مفهومی اغلب بسیار تخیلی است، و غیر واقعی به نظر می رسد. اغلب اوقات واقعیت در عکس ها تحریف یا اغراق می شود، و چیزی که شما نرمال و عادی می دانید، کاملا تغییر می کند.

عکاسی به طور معمول با یک تصویر یا یک مکان شروع می شود. شما به جایی که فکر می کنید جالب است می روید و عکس می گیرید. وقتی به خانه می رسید عکس ها را به کامپیوتر خود انتقال می دهید، و برای بسیاری از افراد کمی پس پردازش پایه نیز ضروری است. اما عکاسی مفهومی به گونه دیگری آغاز می شود.

در عکاسی مفهومی شما با یک ایده، یا یک مفهوم از کاری که می خواهید انجام دهید شروع به کار می کنید. در این مرحله تازه کم کم متوجه می شوید که می خواهید تصویر نهایی شما چگونه باشد. به عبارت دیگر شما در تاریکی کار می کنید، چون تا زمانی که آن را پردازش نکنید، نتیجه نهایی را نمی دانید.

تجسم: چشمانتان را ببندید و خود را جای یک نقاش بگذارید. می خواهید اثری مفهومی خلق کنید. تنها چیزی که دارید یک ایده اولیه است.

2_هنرمندانی که به طور مفهومی کار می کنند

مجسمه سازان یک ایده از چیزی که می خواهند بسازند دارند، اما تا زمانی که کامل نشود نمی فهمند که خوب خواهد شد یا نه. بسیاری از نقاشان نیز به همین روش کار می کنند، به خصوص هنرمندان انتزاعی. آنها یک ایده از چیزی که می خواهند به دست آورند دارند. باز هم، تا وقتی که نقاشی کامل نشود، هنرمند نمی تواند قضاوت کند که موفقیت آمیز بوده یا نه.

هیچ دلیلی وجود ندارد که عکاسان هم نتوانند به همین روش کار کنند. بسیاری از عکاسان این کار را می کنند، و اگر شما هم این نوع کار را دوست دارید، می توانید انجام دهید.

این کار به استفاده از تخیل شما و دیدن آنچه که می توانید تصور کنید، بستگی دارد. اگر عبارت «عکاسی مفهومی» را در Google Images جستجو کنید، نمونه های بسیاری را پیدا خواهید کرد. عکس های الهام بخش زیادی نیز آنجا وجود دارند. آنها اغلب هوشمندانه، و بسیار پردازش شده هستند. این بدین معنی نیست که شما باید در پردازش عکس واقعا خوب باشید، بلکه باید تخیل خوبی داشته باشید.

3_همه چیز وابسته به تخیل است

این مسئله بخش بزرگی از این نوع عکاسی است. همه چیز وابسته به تخیل و ایده ها، برنامه ریزی و آماده کردن آنچه لازم دارید برای خلق تصویر، و در نهایت ایجاد تصویر است.

اکثر کارهای مفهومی که می بینید حول پرتره ها ایجاد می شوند. عکاسان زیادی در جهان وجود دارند که در زمینه عکاسی پرتره فاین آرت تخصص دارند. آنها هنرمندان مفهومی نیز محسوب می شوند. نمی توانید همینطوری یک نفر را بیرون ببرید و از او عکس پرتره بگیرید، شما باید کل جلسه عکاسی را از قبل برنامه ریزی کنید. مدتها قبل از این که مدل پیدا کنید، باید ایده ای در مورد کاری که می خواهید انجام دهید داشته باشید؛ چه لباس هایی ممکن است نیاز داشته باشید، و کجا می خواهید عکس بگیرید. کارتان این گونه شروع می شود.

4_برخی از هنرمندان عکاسی مفهومی خاص

ریک آمور (Rick Amor) یک نقاش استرالیایی است. او اغلب محیط اطراف خود را نقاشی می کند، اما نه آنطور که ما می بینیم. او از مکان ها بازدید کرده و عکس های زیادی می گیرد. هنگامی که به استودیوی خود برمی گردد، عکس های خود را بررسی می کند تا ببیند کدام یک از آنها را می تواند نقاشی کند. او کمی از نقاشی خود را از یک تصویر برمی دارد، و کمی را از تصویر دیگر، تا یک صحنه جدید یا یک واقعیت جدید را خلق کند. آنها کپی مستقیم نیستند، و او اغلب اندازه ها و نماها را نیز تغییر می دهد. یک مجسمه که در حالت عادی حدود ۲ متر است، ممکن است در یکی از نقاشی هایش ۱۰ متر ظاهر شود.

بروک شادن (Brooke Shaden) یک عکاس فاین آرت است که کار او نیز در دسته هنر مفهومی قرار می گیرد. او تصاویر سبک پرتره می گیرد، اما همه آنها چیزی بیش از یک پرتره از شخصی که در جلوی دوربین نشسته، هستند. او قبل از این که شروع به کار کند، اول برنامه ریزی می کند که چه چیزی می خواهد. در مورد این که طرح رنگ چه چیزی خواهد بود، لوازم صحنه ای که نیاز خواهد داشت، اگر اصلا نیاز داشته باشد، و سپس محل عکاسی فکر می کند. مدل هم مهم است، و باید کسی باشد که با حس و حال تصویری که می خواهد خلق کند متناسب باشد. در آخر، او تصویر را با استفاده از فتوشاپ برای دادن جلوه نهایی تکمیل می کند

5_شما چطور می توانید عکاسی مفهومی انجام دهید؟

شما باید شروع به فکر کردن به صورت مفهومی کنید. اگر می خواهید تصاویری مانند موارد نشان داده شده در اینجا بگیرید، باید شروع به استفاده از تخیل خود کنید. در مورد این که چطور می توانید دنیای اطراف خود را تغییر دهید، یا پیدا کردن کارهای جالبی که می توانید با آن انجام دهید، فکر کنید.

در مورد این که چطور می خواهید به نتیجه نهایی که به دنبالش هستید دست یابید، فکر کنید. آیا باید برای این کار عکس های خاصی بگیرید؟ شما باید هنگام گرفتن عکس ها مطمئن شوید که همه چیز با هم متناسب است. باید به نظر برسد که این تصویر واقعا امکان پذیر است.

برای اکثر تصاویر باید بدانید که چطور ترکیب بندی کنید. چطور یک چیز را از یک صحنه بردارید، و در صحنه دیگری بگذارید. همانطور که همه چیز را کنار هم قرار می دهید، کم کم می بینید که آیا خوب از کار درآمده است یا نه.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *