ترفند و آموزش خیلی راحت و ساده عکاسی از مواد غذایی

آنچه در این مقاله مطرح گردیده این است که شاید فیله مینیون به چشم شما بسیار هوس انگیز باشد، اما ممکن است از نگاه دوربین اینطور نباشد! این امکان وجود دارد که برخی از رستوران ها با نورپردازی بد و لنزهای واید موبایل هوشمند، از غذاهای خوشمزه تصاویری زیبا ثبت کنند. ما در این مقاله به چند نکته مهم در عکاسی از غذا می پردازیم

ترفند و آموزش خیلی راحت و ساده عکاسی از مواد غذایی

 

1_تا حدالامکان از نور طبیعی استفاده کنید

وقتی صحبت عکاسی از غذا با موبایل می شود،نورپردازی به عنوان رکن اصلی آن نام برده می شود. دانش چگونگی استفاده از نور، آن چیزی است که آماتورها را از حرفه‌ای ها جدا می کند. اگرچه نور صاف و فلت یکی از ترندهای عکاسی غذا در اینستاگرام بوده، اما می توان گفت نور طبیعی و جهت‌دار بهترین گزینه این شیوه عکاسی است.

یکی از دلایلی که بسیاری از غذاها در رستوران ها نازیبا به نظر می رسند، نورهای فلورسنت هستند. این نورها با پخش روشنایی زرد یا سبز، رنگ غذاها را زشت و زمخت نشان می دهند و در واقع جذابیت بصری را از غذاها سلب می کنند که یکی از نکات مهم آموزش عکاسی از غذاست.

هنگام عکاسی از غذا کنار پنجره بروید. نور طبیعی که از پنجره می تابد همان چیزی است که بسیاری از عکاسان حرفه ای تلاش می کنند تا با سیستم های گران قیمت و پیچیده فلاش، آن را پدید بیاورند. نور طبیعی، غذا را اشتها برانگیزتر نشان می دهد! توصیه می شود که هرگز از فلش استفاده نکنید. منابع نور طبیعی همیشه بهتر از نور سفید و مصنوعی فلش هستند. منابع نور مصنوعی مخصوصا منابعی که نوری مستقیم و خطی دارند، سایه‌ ها را عمیق تر نشان داده و بافت مواد غذایی را زمخت نمایش می دهد. در این حالت، شکل و رنگ غذا نسبت به واقعیت متفاوت می شود.

فقط اطمینان حاصل کنید که خورشید بیش از حد درخشان نیست. زیرا امکان دارد پرتوهای تند نور خورشید سایه های خشن ایجاد کنند که ظرف غذایتان را زشت کنند. بهتر است هنگام عکاسی دقت کنید نور از کجا می آید؛ نور باید از یک طرف یا پشت بشقاب غذا و حتی به فضای کلی بتابد. در حالی که تابش نور از روبرو پرتره را زیبا می کند، اما در یک نظر کلی سطح غذا را صاف جلوه داده و باعث ایجاد سایه های ناخواسته می شود.

2_هنگام عکاسی از غذا با موبایل، زاویه درست را انتخاب نمایید

آیا هنگام عکاسی از غذا با موبایل بیشتر تصاویرتان بشقاب لیز خورده از سطح میز را نشان می دهند؟ این موضوع به دلیل لنزهای واید دوربین است که باعث کج نشان داده شدن غذایتان می گردد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتر است صحنه دلخواه را به حالت مستقیم و یا زاویه ۹۰ درجه بچرخانید. به خاطر داشته باشید که زاویه ۴/۳ به ندرت نتیجه مطلوبی ایجاد می کند.

عکاسی از زاویه بالا عکس شما را بیشتر گرافیکی می کند. زیرا عمق ظرف غذا را مسطح جلوه می دهد. علاوه بر این، زاویه ۴۵ درجه باعث می شود تا چیزهای بیشتری در قاب تان ظاهر شود. در واقع، این زاویه یکی از بهترین زوایا برای عکاسی از میز غذاست که عکس شما را بیشتر به آثار هنری مینیمالیستی سوق می دهد.

یک اصل کلی هنگام عکاسی همزمان از چند ظرف غذا یا غذاهای غیر مرتفع مانند پیتزا، کوکی یا ظرف سوپ این است که دوربین را دقیقا بالای غذا با زاویه‌ دید عمود بر آن قرار دهیم. اما اگر قصد دارید از غذاهای مرتفع و لایه دار نظیر برگرها و پنکیک ها عکس بیاندازید، زاویه ۹۰ درجه را فراموش کنید؛ زیرا از بالا نمی توان محتویات و جذابیت نهفته درون لایه ها را به خوبی نمایش داد.

 

3_به عکس جلوه‌ای مینیمالیستی ببخشید

اگرچه میزهای غذا غالبا ظاهری جالب و جذاب دارند اما ثبت کردن این جذابیت ها در قالب عکس، آنقدرها هم آسان نیست. به خصوص که ممکن است بسیاری از عناصر متفاوت، ترکیب زیبای میز غذا را به هم بزنند و ظاهر آن را دیگر چندان اشتها برانگیز جلوه ندهند.

در میان نکات عکاسی از غذا با موبایل، برای افراد مبتدی، جلوه مینیمالیستی بهتر از سایر گزینه ها پاسخگوست. زیرا در ظاهر مینیمالیستی تمام تمرکز عکاس باید بر روی غذا باشد. بدین ترتیب اگر غذای شما به زیبایی بر روی بشقاب نشسته و مدل گرفته باشد، بیشتر راه را رفته اید!برای آنکه به عکس، ظاهری مینیمالیستی ببخشید، به یک یا دو ظرف اضافی و قطعه ای پارچه نخی نیاز خواهید داشت تا همانند تصویر زیر، زیبایی را برای چشم بیننده به ارمغان آورید. اینکه چطور این جلوه را به عکس بدهید، کاملا وابسته به نوع غذای شماست. اگر به تصویر زیر دقت کنید، متوجه کاسه های کوچک و رنگ آمیزی روشن و رنگین و بافت های متنوع خواهید شد. حتی آن چاپستیک ها یا چوب غذاخوری نیز نظر تماشاگر را با هوشمندی تمام جلب می کند.

4_قواعد ترکیب بندی را رعایت کنید

یکی از مشکلات جدی عکاسی از غذا با موبایل که اکثرا کاربران اینستاگرام درگیر آن هستند، کثیف نشان دادن غذاست. گاهی اوقات غذاها بیشتر از آنکه زیبا و هوس انگیز به نظر برسند، گویا در یک محیط کثیف محبوس شده اند! پس زمینه به هم ریخته و شلوغ باعث شده تا حواس بیننده از موضوع اصلی که غذاست پرت شود. این موضوع می تواند به سادگی با تنگ تر شدن کادر و حذف برخی المان های غیرضروری حل شود. با این حال باید از قواعد اساسی ترکیب بندی مطلع باشید.سعی کنید کمی فضای خنثی به تصویر اضافه کنید. این فضا بهتر است عاری از هرگونه کثیفی باشد تا چشم با گردش روی تصویر استراحت کند. اگر سطح عکس را با عناصر و یا اجزای بیهوده بپوشانید، باعث سردرگم شدن و القای احساس تنگنا به بیننده می شوید. این در حالی است که افزودن یک فضای خنثی باعث خواهد شد که بر روی سوژه اصلی بیشتر متمرکز شویم.

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *