آموزش عکاسی از وسایل حمل و نقل در مسافرت خود مانند قطار و یا کشتی

تقریبا در هر سفری شما می توانید انواع وسایل حمل و نقل زمینی و دریایی مورد استفاده خود را پیدا کنید.براساس مقصد شما، انواع وسایل مسافرتی از قطارهای فوق مدرن و پرسرعت ژاپنی و کالسکه های کرایه ای «فیلیپینی» و قایق های شهر «ونیز » دارای تفاوت فاحش هستند.
عکس گرفتن از این وسایل باعث می شود که بیننده در تجربه سفر شما سهیم گردد.

آموزش عکاسی از وسایل حمل و نقل در مسافرت خود مانند قطار و یا کشتی

طریقه گرفتن عکس و تجهیزات مورد نیاز:

پس در قدم اول سعی کنید تا از وسایل حمل و نقل در مسافرت خود مانند قطار و یا کشتی عکاسی کنید.تا رسیدن به مقصد شما مناظر و چشم اندازهایی را می بیند که دیدار دوباره آنها غیرممکن است. برای عکس گرفتن از این موقعیت ها همیشه دوربین تان را آماده نگاه دارید.
دوربین های خودکار برای این گونه محل ها بسیار کارآمد هستند، چون بدون دردسر به کاربر فرصت می دهند که به سرعت عمل کند و عکس بگیرد.

 

یک راه برای ثبت موضوعات متحرک، استفاده از فیلمهای دارای حساسیت بالاست (ایسو ۴۰۰ یا بیشتر)، زیرا می توان از سرعت شاتر مناسب برای ثبت حرکت و همچنین استفاده از گشادگی کم دیافراگم برای ثبت موضوعی با عمق میدان زیاد بهره برد.برای ثبت حرکت اجسام به گونه ای که احساس سرعت در عکس دیده شود، باید از سرعت های کند شاتر استفاده کرد تا محوی عکس اثر حرکت را نشان دهد.وقتی به جایی وارد می شوید، زمانی طول می کشد تا مناظری را که به خاطر آنها سفر کرده اید، پیدا کنید.

 

در عکس های مستقیمی که از چشم انداز هایی مانند کشتی در بندرگاه یا طاری در راه آهن می گیرید، سعی کنید که ترکیبی پیدا کنید تا رابطه آنها را با محیط شان بیان کند.در سفرهای دریایی، میتوانید از شکل برخورد امواج به کشتی عکس بگیرید یا اینکه اگر در بندرگاه هستید بگردید و کشتی را در نزدیکی بندرگاه در حالی که از بندر دور میشود بیابید، میتوانید از فعالیت خدمه در عرشه یا زمانی که مسافران در روی عرشه از دیدن دریا شگفت زده هستند عکاسی کنید.

 

نکات ویژه:

  • از وسایل حمل و نقل محلی عکاسی کنید.
  •  وقتی که ناگهان به موضوعی برمیخورید از دوربین های (ببین و بگیر) استفاده کنید.
  •  از ایستگاه های قطار و لنگرگاه ها و ایستگاه های حمل و نقل عکاسی کنید.

_وچند نکته که هنگام عکاسی از دریا باید بدانیم

آموزش عکاسی از وسایل حمل و نقل در مسافرت خود مانند قطار و یا کشتی

۱- کجا عکاسی کنیم؟

محل عکاسی یکی از مهم ترین نکات اولیه است. لازم است ساحلی را پیدا کنید که عناصری جذاب مانند صخره ها، سنگ ها، قایق، اسکله و … را برای عکاسی داشته باشد. اگر محل مناسبی را نمی شناسید، قدری جست و جو در اینترنت و عکس های دیگر عکاسان حرفه ای، شما را در پیدا کردن محلی مناسب یاری می دهند. علاوه بر این دیدن عکس های حرفه ای می تواند برای شما الهام بخش باشد. علاوه بر محل عکاسی، سعی کنید عکاسی را در زوایا و ارتفاع های مختلفی تجربه کنید، خواهید دید که نتیجه چقدر می تواند متفاوت باشد.

۲- در ذهن تان مجسم کنید

وقتی منظره ای را انتخاب می کنید، زمانی را برای تجسم عکس نهایی صرف کنید، چرا که چیزی که شما با چشمان خودتان می بینید، با عکسی که به روش نوردهی طولانی گرفته می شود، کاملا متفاوت است. تجسم عکس نهایی به شما کمک می کند تا ترکیب بندی بهتری را پیدا کنید و در نتیجه نهایی تأثیر بسیاری دارد.

۳- درباره ابرها

یکی از اصلی ترین عناصری که در عکاسی منظره به سبک نوردهی طولانی، نقش مهمی ایفا می کند، ابرها هستند. این اجسام پنبه ای شکل و یا پر شکلی که آرام آرام در آسمان جولان داده و یا غران راه خود را باز کرده، در هر حال تصاویری بدیع خلق می کنند. برای آن که ترکیب متوازنی از ابرها را در عکس خود داشته باشید، پیش از عکاسی به جهت حرکت ابرها توجه کنید و همچنین سعی کنید سرعت حرکت آن ها را اندازه بگیرید.

این دو مورد به شما کمک می کنند تا سرعت شاتر و زمان مناسب نوردهی را تعیین کنید و در نهایت عکسی رویایی از دریا و آسمان داشته باشید.البته خوب است به میزان خروشان یا آرام بودن امواج دریا هم دقت کنید و این مورد را نیز در محاسباتتان جا دهید.

آموزش عکاسی از وسایل حمل و نقل در مسافرت خود مانند قطار و یا کشتی

۴- باد دشمن شما

در لب دریا اغلب با وزش بالای باد رو به رو می شوید، پس به سه پایه ای محکم و ثابت احتیاج دارید تا عکس های شما از لرزش های باد در امان باشد. پس از آن که سه پایه و دوربین را روی زمین گذاشتید، جای پایه هایش را با وسایلی محکم کرده تا از سقوط احتمالی اش جلوگیری کنید. خوب است بدانید در بالای صخره ای بر فراز دریا، بادهای شدید اتفاقی معمول محسوب می شوند.

در این موارد اگر امکانش هست، بدن خود را محافظ دوربین و سه پایه قرار دهید. همچنین در ذهن تان داشته باشید، تنها وزش چند ثانیه ای بادی قوی، می تواند دو دقیقه از زمان نوردهی شما را بکاهد.

۵- اول فوکوس کنید

پیش از آن که فیلترهای کاهنده نور یا ND را به دوربین اضافه کنید، روی سوژه فوکوس کنید. چرا که این فیلترها بسیار متراکم و فشرده هستند و به همین دلیل از فوکوس کردن شما را روی سوژه جلوگیری می کنند. پس از افزودن فیلتر، فوکوس اتومات بسیار دشوار می شود و حتی فوکوس دستی هم چندان فرقی ندارد. بنابراین بهترین راه حل این است که ابتدا ترکیب بندی کرده، روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید و سپس فیلتر ان دی را روی لنز نصب کنید.

گرچه این راه کمی دشوار است، اما به یاد داشته باشید که یک عکس با نوردهی چهار دقیقه ای، وقتی سوژه خارج از فوکوس و محو باشد، هیچ ارزشی ندارد.

6- دوستان شما: ابر و طوفان

شاید انتظارش را نداشته باشید، اما ابرها و هوای طوفانی دوستان شما در عکاسی از دریاها هستند. حرکت ابرهای سیاه و سنگین به عکس شما شکوه و قدرت می بخشد و طوفان ها نیز باعث مواج شدن پهنه وسیع دریا می شوند و به گونه ای دیگر به جذابیت عکس شما می افزایند. به یاد داشته باشید که بهترین ابرها همیشه در انتهای طوفان ها هستند.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *