آموزش عکاسی صنعتی از کارخانجات

عکاسی صنعتی از کارخانجات پر اهمیت ترین سفارشات برای عکاسان صنعتی و صاحبان صنایع است. در این مطلب ضمن ارائه نمونه عکسهای خط تولید کارخانجات نکات حرفه ای را برای عکاسان و سفارش دهندگان این عکسها بازگو کرده ایم.صاحبان صنایع برای معرفی حرفه ای مجموعه خود نیاز به عکسهای با کیفیت از بخش های تولید خود دارند.
مهمترین شاخصه تبلیغات صنایع بهره گیری از تصاویر حرفه ای خطوط تولید و کارخانه است. عکسهای صنعتی خط تولید که نشان دهنده گستردگی فعالیت و کیفیت محصولات تولیدی است. استفاده از عکس های بخش تولید در تبلیغات با اهمیت بوده و می تواند ترغیب کننده همکاری های بزرگ باشد.

آموزش عکاسی صنعتی از کارخانجات

1_عکاسی صنعتی کارخانه چالش عکاسان تازه کار

عکاسی واحدهای تولیدی تجربه ای متفاوت برای آماتورها است و در صورت نداشتن تجربه کافی، پروژه عکاسی با موفقیت پیش نخواهد رفت. عکاسی صنعتی از کارخانجات و کارگران کمترین جذابیت را برای تازه کارها دارد و قالب اوقات با مشکل انتخاب ترکیب و زاویه مناسب روبرو هستند.

در ادامه اطلاعات مفیدی با موضوع آموزش عکاسی صنعتی از کارخانجات ارائه دادم که امیدوارم برای علاقمندان عکاسی صنعتی مفید واقع شود.

2_موارد مهم چک لیست مربوط به عکاس شامل:

۱- بازدید اولیه بخش های مختلف کارخانه، قبل از عکاسی

۲- بررسی شرایط نوری بخش های مختلف کارخانه

۳- بررسی ابعاد بخش های مختلف کارخانه و تجهیزات

۴- مشخص شدن بخش های مجاز و مهم کارخانه

۵- بررسی فاصله کارخانه تا آتلیه

۶- تهیه لیستی از تجهیزات مورد نیاز عکاسی کارخانه

۷- چک کردن کلیه تجهیزات در پایان پروژه

 

3_و اما چک لیست های مربوط به کارفرما:

۱- در اختیار قرار دادن فردی بعنوان راهنما در تمام مراحل عکاسی

۲- مهیا کردن فضایی برای نگهداری تجهیزات عکاس

۳- نظافت و پاکسازی کلیه بخش های تعیین شده قبل از پروژه عکاسی

۴- شستشو و نظافت ماشین آلاتی از قبیل لیفتراک، کامیونت و …

۵- ستاپ کامل وسایل، ابزارها و تجهیزات

۶- توجیه پرسنل جهت همکاری با عکاس

۷- داشتن لباس کار یونیفرم و تمیز پرسنل

شروع پروژه عکاسی از خط تولید نوبت عملیاتی کردن پروژه است. با برنامه ریزی ۳۰ دقیقه زودتر از زمان شروع کار در محل کارخانه باشید.

4_اولویت بندی عکاسی بخش های کارخانه

بخش های مختلف کارخانه را برای اولویت بندی بازدید و بررسی کنید.بهترین روش اولویت بندی، انتخاب اولین مرحله تا آخرین بخش خط تولید است. مثلا می توانید از انبار مواد اولیه شروع کنید و در انبار دپو محصول نهایی پروژه را به اتمام برسانید. گاهی شرایط متفاوت است و مجبورید اولویت ها را تغییر دهید. مثلا بخشی از کارخانه فقط ساعت خاصی از روز فعالیت دارد. در این صورت باید زمان بندی را با در نظر گرفتن بخش مذکور تغییر دهید.

در بعضی سفارشات برای نشان دادن فعالیت شبانه روزی باید زمان بیشتری را صرف کرد. برای مثال عکسی که من از کارخانه اَکتیو در شب گرفته ام. چراغ های روشن ساختمان تولید و نور لیفتراک در محوطه گویای فعالیت شبانه روزی کارخانه است. در این عکس با استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژ چراغ های لیفتراک بصورت خط نوری ثبت شده است.

آموزش عکاسی صنعتی از کارخانجات

5_عکس های صنعتی کارخانجات را حتما با فرمت خام تهیه کنید

فرمت خام در دوربین های دیجیتال حکم اسلایدهای نگاتیو در عکاسی آنالوگ را دارند. این فرمت به عکاس اجازه می دهد کنترل بیشتری بروی ویرایش عکس داشته باشد.فایل خام RAW دارای بیشترین جزئیات هستند. این مزیت امکان افزایش سایز عکس با کمترین افت کیفیت را دارد. مراحل ویرایش عکس های خام بر خلاف سایر فرمت ها غیر تخریبی است. به همین دلیل عکاسان حرفه ای تنها با استفاده از این فرمت عکسهای خود را تهیه می کنند.

 

6_نورپردازی در عکاسی صنعتی خط تولید

در عکاسی صنعتی از کارخانجات بسته به شرایط گاهی نیاز به نورپردازی بوده و گاهی نور محیط بهترین گزینه خواهد بود. در فضاهای کم نور کارخانجات و بخش هایی که لازم است عملکرد سریع دستگاهی را نشان بدهید لازم است از نور فلاش و یا نورهای اسپات استفاده کنید . اما در صورت وجود نور کافی بهترین گزینه استفاده از نور یکنواخت و طبیعی کارخانه است.

7_ترکیب بندی صنعتی و انتخاب زاویه مناسب

ترکیب بندی و یا کمپوزیسیون بخشی مهم و تاثیرگذار در عکاسی صنعتی از کارخانجات و فضاهای تولید است. عکاس باید توانایی ثبت تصاویری پویا و حرفه ای از فضاهای خشک صنعتی را داشته باشد. عکس صنعتی با کادری ضعیف و معمولی منجر به تبلیغات منفی خواهد شد. به دوستان تازه کار دیدن مداوم عکسهای صنعتی حرفه ای را پیشنهاد می کنم. هنگام تماشا با دقت به انتخاب زوایای عکاس و کادر بندی ها توجه کنید.

 

8_نکات زیر به خلاقیت شما در ترکیب بندی کمک خواهد کرد:

  • در موقعیت های مختلف کادرهای عمودی و افقی را تجربه کنید.
  • از ترکیب بندی های خاص مثل مورب که عمق و پویایی خاصی به عکسها می دهد نترسید.
  • ارتفاع کم دوربین را تجربه کنید تا نمایی با ابهت از تجهیزات و خطوط تولید به نمایش بگذارید.
  • زوایای مرتفع را از دست ندهید. برای این کار از بالابرها و نقاط مرتفع استفاده کنید.
  • از هلی شات در عکاسی از واحدهای بزرگ صنعتی مثل پتروشیمی و یا نیروگاه های عظیم استفاده کنید.

9_تصاویری مستند بگیرید

در واحدهای تولیدی فعالیت بصورت مداوم و به سرعت در حال انجام است. در این بین لحظات و صحنه های خاصی اتفاق می افتد.عکس العمل سریع داشته باشید و اتفاقات خاص را شکار کنید. ایزوی دوربین خود را بالا ببرید تا با استفاده از سرعت شاتر مناسب لحظات خاص را ثبت کنید. لحظاتی که پویایی و فعالیت در بخش تولید را به نمایش می گذارد. رفتار کارگران را کارگردانی نکنید و کارکرد طبیعی آنها را ثبت کنید. با استفاده از خلاقیت و ایده پردازی تصاویر صنعتی، تبلیغاتی بگیرید. با فوکوس بروی یک سوژه در پیش زمینه، ارتباطی با پس زمینه محو شده ایجاد کنید.

 

10_عکاسی صنعتی محصولات در محیط کارخانه

گاهی اوقات سفارش عکاسی به گونه ای است که باید هم از محیط کارخانه و هم از محصولات شرکت عکس صنعتی تهیه کنید. این نوع سفارشات پیش از انجام حتما در قرارداد قید می شوند و البته هزینه خود را به همراه دارد. پیش از انجام این سفارشات باید تجهیزات اضافی برای عکاسی از محصولات را نیز همراه داشته باشید. همراه داشتن پرده و پایه های مربوطه، در صورت نیاز و بسته به جنس محصول استفاده از سافت باکس از موارد مهم خواهد بود.

پیشنهاد من برای اولویت بندی انجام ۲ بخش اینست که ابتدا از کارخانه و خط تولید عکاسی کنید، چرا که عکاسی صنعتی از فضای تولید انرژی بیشتری می طلبد و کمتر فرصت استراحت خواهید داشت.

آموزش عکاسی صنعتی از کارخانجات

11_بررسی تصاویر هر بخش بروی لب تاپ

سعی کنید در پایان هر بخش، تصاویر را بروی صفحه لب تاپ بررسی کنید. گاهی اوقات نمایشگر کوچک دوربین انتخاب مناسبی برای بررسی عکسها نیست. برای جلوگیری از ریسک سعی کنید در طول انجام پروژه چند بار تصاویر را با لب تاپ چک کنید.

 

12_ارسال تصاویر برای انتخاب سفارش دهنده

بعد از انجام پروژه در اولین فرصت عکس های تهیه شده رو با دقت بررسی کنید.معمولا تعدادی عکس تکراری و یا نامناسب است. این تصاویر را در فولدر مجزا قرار دهید. تصاویر باقی مانده را برای مرحله انتخاب مشتری ریسایز کنید. (مثلا ۹۰۰ در ۶۰۰ پیکسل) واترمارک بروی عکسها قرار دهید.این بخش رعایت اصول حرفه ای بوده و حتما باید رعایت شود. عکسهای آماده شده را برای سفارش دهنده ارسال کنید و پس از اعلام مشتری اقدام به ویرایش عکسهای منتخب کنید.

 

13_ویرایش عکسهای صنعتی کارخانجات

ویرایش نرم افزاری عکسهای صنعتی یکی از بخش های اصلی عکاسی حرفه ای محسوب می شود.عکسهای خام بدلیل حذف بخش ادیت نرم افزار داخلی دوربین کم کنتراست و بی روح هستند. عکاس با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری بخش اصلاحات نور و روتوش را انجام می دهد. به عکس کارخانه سلفچگان توجه کنید. بخش چپ عکس خام و بدون ویرایش است و بخش راست توسط نرم افزار کامپیوتر ویرایش شده است.

ویرایش عکس های هر ژانر عکاسی با ژانر دیگر متفاوت است. مثلا ویرایش یک عکس پرتره باید بسیار ملایم، اما یک عکس صنعتی پرکنتراست و بسیار متفاوت است. در صورت عدم مهارت در بخش ویرایش، این مرحله را به یک ادیتور حرفه ای بسپارید. سعی کنید در طول زمان با کسب تجربه و تمرین به این بخش تسلط کافی پیدا کنید.

14_تحویل عکسهای ویراش شده و تسویه حساب

عکسهای منتخب و ویرایش شده معمولا با فرمت PSD ذخیره می شوند، چرا که شامل لایه های ادیت نرم افزاری هستند. این عکسها و همچنین عکسهای خام RAW متعلق به عکاس هستند و نباید به مشتری تحویل شوند. برای تحویل عکسها با این فرمتها باید پیش از انجام پروژه به توافق رسیده باشید. اما در حالت عادی باید عکسها را با فرمت JPG و یا TIFF بدون لایه و البته بالاترین کیفیت تهیه شده تحویل سفارش دهنده دهید.

کلام آخر

عکاسی صنعتی از کارخانجات و خطوط تولید یکی از ابزارهای مهم برای تبلیغات مجموعه های تولیدی است.برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه حتما از عکاسان با تجربه در این زمینه بهره بگیرید.استودیو مانی با سالها تجربه آماده ارائه خدمات حرفه ای در این زمینه است.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *