آموزش چند نکته برای عکس های خیره کننده عکاسی ماکرو

نکات این آموزش عکاسی ماکرو برای شماست. عکاسی ماکرو ممکن است سخت به نظر برسد. اما لزومی ندارد اینطور باشد. با استفاده از چند ترفند ساده می توانید عکس های ماکروی شگفت انگیزی بگیرید و پیشرفت کنید.

آموزش چند نکته برای عکس های خیره کننده عکاسی ماکرو

سوژه ها و رنگ های ترکیب بندی ماکروی خود را ساده کنید

تمام عکس های ماکروی عالی یک ترکیب بندی به دقت انتخاب شده دارند. به عبارت دیگر، المان ها در عکس به زیباترین شیوه ممکن چیده شده اند.بنابراین اگر می خواهید عکس های ماکروی شگفت انگیز بگیرید، باید ترکیب بندی خود را نیز با دقت انتخاب کنید.

و قانون شماره یک ترکیب بندی این است: کادر را ساده کنید.با انتخاب یک سوژه برای عکس خود شروع کنید. چیزی که برجسته باشد – در حالت ایده آل همان چیزی که در ابتدا توجه شما را به صحنه جلب کرده است.

و هنگامی که سوژه خود را پیدا کردید، هرگونه حواس پرتی را از صحنه حذف کنید. اگر شاخه های اضافی در پس زمینه وجود دارد، آنها را حذف کنید. اگر چیز ناخوشایندی در پیش زمینه وجود دارد، زاویه خود را تغییر دهید.هدف، جدا کردن سوژه به هر طریق ممکن است. شما می خواهید که بیننده دقیقا بداند که دارد به چه چیزی نگاه می کند.

اما علاوه بر حذف تمام حواس پرتی های فیزیکی، باید تمام رنگ های حواس پرت کننده را نیز حذف کنید.یک عکس ماکرو باید سه رنگ یا کمتر داشته باشد – اگر واقعا سخت است چهار رنگ هم قابل قبول است، اما بیشتر از آن نه.چون وجود تعداد رنگ های زیاد، شلوغی و آشفتگی ایجاد می کند.

و در عکاسی ماکرو باید مطلقا از شلوغی اجتناب کنید.

برای به دست آوردن پس زمینه های ماکروی زیبا، فاصله سوژه تا پس زمینه را افزایش دهید

اکنون اهمیت ساده کردن را درک می کنید. اما فقط سوژه عکس نیست که باید آن را ساده کنید. شما باید پس زمینه را نیز ساده کنید.بهترین پس زمینه های عکاسی ماکرو تمیز، ساده و یکنواخت هستند. آنها حواس بیننده را از سوزه پرت نمی کنند. بلکه سوژه را تکمیل کرده و به برجسته شدن آن کمک می کنند.اما چگونه می توانید چنین پس زمینه ساده و تمیزی ایجاد کنید؟

یک روش، افزایش فاصله بین سوژه و پس زمینه، و استفاده از یک دیافراگم بسیار باز است (چیزی در محدوده f/2.8 تا f/4).

چرا؟ ساده است، دیافراگم باز و فاصله بیشتر بین سوژه و پس زمینه، به کاهش عمق میدان می انجامد و در نتیجه مات شدن بیشتر پس زمینه (خارج شدن پس زمینه از فوکوس). این ها دو مورد از ۳ عامل تاثیر گذار بر عمق میدان هستند که می توانید بیشتر در موردش بیاموزید.

این ماتی پس زمینه، بوکه (bokeh) نامیده می شود. و عکاسان ماکرو عاشق آن هستند، چون کمک می کند تا سوژه برجسته شود.

به خاطر داشته باشید که در عکاسی ماکرو، تقریبا همیشه پس زمینه های مات تر بهتر هستند.بنابراین از یک دیافراگم باز استفاده کنید، و فاصله سوژه تا پس زمینه را افزایش دهید.به این ترتیب عکس های به مراتب بهتری خواهید گرفت.

برای داشتن بهترین جزئیات عکاسی ماکرو، به صورت دستی فوکوس کنید

آیا تا به حال در هنگام عکاسی ماکرو برای به دست آوردن فوکوس تلاش کرده اید؟

این یک مشکل رایج است. از آنجا که شما در بزرگنمایی های بسیار بالا کار می کنید، فوکوس خودکار بر روی لنز بدون شک سخت خواهد بود. و اغلب اوقات نقطه فوکوس شما به طور کامل از دست می رود.

خوشبختانه، یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد: فوکوس دستی.فوکوس دستی به شما اجازه می دهد تا نقطه فوکوس را با استفاده از حلقه روی لنز تغییر دهید. حلقه لنز را بچرخانید تا فوکوس جابجا شود، و به شما اجازه دهد تا بدون استفاده از فوکوس خودکار از فاصله خیلی نزدیک فوکوس کنید.این روش برای عکاسی ماکرو بسیار مفید است. حتی در بزرگنمایی های بالا، می توانید به فوکوس دست یابید.البته تا زمانی که از فوکوس دستی استفاده کنید.

برای به دست آوردن یک بوکه پس زمینه شگفت انگیز، رو به سمت خورشید عکس بگیرید

اکنون به بخش جالب و سرگرم کننده این مقاله می رسیم: چگونه یک بوکه پس زمینه زیبا ایجاد کنیم.همانطور که قبلا گفتم، بوکه به معنای یک پس زمینه مات زیباست.

و نکته اینجاست: اگر بتوانید در عکس های ماکروی خود یک بوکه شگفت انگیز ایجاد کنید، عملا گرفتن یک عکس خوب را تضمین کرده اید، چون باعث می شود که عکس شما نسبت به عکس های دیگر برجسته شود.

اما چطور بوکه های خیره کننده بگیریم؟

این یک ترفند ساده است که می توانید از آن استفاده کنید: رو به سمت خورشید عکس بگیرید.

اول، صبر کنید تا خورشید در آسمان پایین بیاید (صبح زود یا اواخر بعد از ظهر).

سپس، یک سوژه پیدا کنید و آن را میان خودتان و خورشید قرار دهید. دولا شوید به طوری که خورشید پشت سوژه شما قرار گیرد.اکنون، جابجا شوید تا وقتی که ناحیه ای را پیدا کنید که در آن نور خورشید توسط چیزی شکسته می شود

– شاخه های درخت، برگ ها و غیره. در واقع، شما می خواهید نور خورشید از میان این شاخه های درخت بدرخشد به سوژه شما بتابد، و سپس به شما برسد.

چرا این مسئله اینقدر مهم است؟

خب، نور خورشید شکسته شده بهترین بوکه را ایجاد می کند. آن نقاط کوچک نور خورشید پس زمینه های شگفت انگیزی ایجاد می کنند.

برای به دست آوردن رنگ های زیبا، ترکیب سایه-روشن پیدا کنید

این آخرین نکته عکاسی ماکرو برای شماست (و یکی از نکات مورد علاقه من).اگر می خواهید در عکس های ماکروی خود رنگ های شگفت انگیز پاستل مانند ایجاد کنید،از ترکیب های سایه-روشن (سایه و نور خورشید) استفاده کنید.

هنگامی که خورشید در پایین آسمان قرار دارد، بیرون بروید و به دنبال سوژه بگردید.در این زمان سایه ها بلند هستند، بنابراین نباید در پیدا کردن یک سوژه خوب در سایه مشکلی داشته باشید.برای عکاسی از آن سوژه آماده شوید.اما قبل از آن که واقعا عکس بگیرید، موقعیت خود را به دقت مشخص کنید.به طوری که پس زمینه عکس کاملا در نور خورشید قرار داشته باشد.

این کار به طرز شگفت انگیزی خوب عمل می کند، چون پس زمینه آفتابی نرم و طلایی خواهد شد.و نور طلایی برای بوکه فوق العاده است.

با کمی صبر، می توانید با استفاده از این ترفند پس زمینه های عالی پیدا کنید.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سریع

در سریعترین زمان در واتساپ پاسخگو هستیم!

  • پس از پرداخت وجه، بلافاصله به صفحه دانلود هدایت می شوید. در صورت بروز هر مشکلی با ما در تماس باشید!
  • کافی است لینک صفحه عکس یا اسکرین شات و حتی کد عکس را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت برایتان ارسال کنیم.
  • سال ها با افتخار در این زمینه فعالیت می کنیم و دارای نماد الکترونیکی هستیم.