آموزش گام به گام گرفتن عکس های ماکرو عالی

در این آموزش عکاسی ماکرو گام به گام قصد دارم به شما نشان دهم که دقیقا چگونه می توانید عکس های ماکروی عالی بگیرید.

آموزش گام به گام گرفتن عکس های ماکرو عالی

گام اول – در نور مناسب عکس بگیرید (در هوای ابری یا ساعت طلایی!)

باید در مورد جهت نور مراقب باشید. در طول ساعات طلایی، خورشید در پایین آسمان است.این به این معنی است که نور با یک زاویه به سوژه شما می تابد. و این زاویه بر ظاهر عکس های شما تاثیر خواهد گذاشت.به طور کلی، نور جلو بهترین نوع نور برای عکاسی ماکرو است.

(نور جلو نوری است که از بالای شانه شما می آید، و به قسمت جلوی سوژه برخورد می کند.)

اگر تلاش می کنید تا بهترین موقعیت را برای نور جلو پیدا کنید، سعی کنید سایه خود را بر روی سوژه بیاندازید.به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که سوژه شما همیشه به خوبی روشن می شود.با این حال، ساعات طلایی تنها نوع نور خوب برای عکاسی ماکرو نیستند.

شما می توانید در روزهای بسیار ابری نیز عکس های ماکروی زیبایی بگیرید.چون ابرها نور را پخش کرده، و آن را زیبا و نرم می کنند.

ابر ها نور را مثل یک سافت باکس بزرگ پخش می کنند، و باعث می شوند که دلپذیر و نرم شود.برای کسب آموزش بیشتر در مورد نور مقاله «عکاسی ماکرو با نور طبیعی» را مطالعه نمایید.

با داشتن نور نرم، نیازی نیست که در مورد جهت آن نگران باشید. در عوض، بر عکاسی از سوژه های رنگی تمرکز کنید.نور نرم رنگ ها را برجسته تر و زنده تر می کند.

و حالا که صحبت از سوژه ها شد:

عکاسی ماکرو : گام دوم – یک سوژه برجسته تنها پیدا کنید

تمام عکس های ماکروی عالی به یک سوژه قوی نیاز دارند.چیزی که برجسته باشد. چیزی که بتواند به عنوان یک نقطه کانونی برای عکس شما عمل کند.چیزی که تکیه گاه عکس شما باشد.

ده ها نوع سوژه برای عکاسی ماکرو وجود دارد، از جمله:

– گل ها

– حشرات

– سنگ ها

– پرها

– برگ ها

اما نکته اینجاست:

نوع خاص سوژه مهم نیست. شما می توانید عکس های ماکروی شگفت انگیزی از گل ها یا حشرات، سنگ ها یا پرها بگیرید.چیزی که مهم است این است که گل مناسب، حشره مناسب، یا سنگ مناسب را انتخاب کنید.چون شما باید سوژه ای را انتخاب کنید که نسبت به محیط اطرافش برجسته باشد.

به عبارت دیگر، باید سوژه ای را مورد هدف قرار دهید که با محیط اطرافش کنتراست یا تضاد داشته باشد(در حالت ایده آل، به چندین شکل مختلف).

به عنوان مثال، سوژه شما می تواند شارپ باشد، در حالی که محیط اطرافش مات و نرم است.سوژه شما می تواند تاریک باشد، در حالی که محیط اطرافش روشن است.سوژه شما می تواند قرمز باشد، در حالی که محیط اطرافش می تواند سبز باشد.

نکته این است که سوژه شما برجسته باشد. اگر سوژه با محیط اطرافش ترکیب شود،عکس به طور کلی خوب از کار در نمی آید. چون تقریبا هر عکس ماکرو به یک تکیه گاه نیاز دارد.

توجه داشته باشید که این به این معنی است که سوژه شما نباید به طور بی نظم با اشیاء مشابه دیگر همپوشانی داشته باشد.به عنوان مثال، شما گلی نمی خواهید که توسط گل های حواس پرت کننده دیگری احاطه شده باشد.

مخلص کلام:مطمئن شوید که سوژه شما قوی باشد. این اولین مرحله برای ثبت عکس های ماکروی عالی است.

عکاسی ماکرو : گام سوم – یک پس زمینه ساده پیدا کنید که سوژه را تقویت کند

اکنون شما اهمیت یک سوژه برجسته را می دانید.اما پس زمینه نیز مهم است.اگر می خواهید یک عکس ماکروی خیره کننده بگیرید، باید مطمئن شوید که پس زمینه شما کاملا با این هدف منطبق باشد.

پس زمینه ماکروی عالی چیست؟

اول، یک پس زمینه عالی، ساده است. چیز زیادی در آن وجود ندارد. حواس پرت کننده نیست.

دوم، پس زمینه عالی عکس را به طور کلی تقویت می کند. یعنی، کمی رنگ به آن اضافه می کند،یا یک ظاهر سفید خالص فراهم می کند تا سوژه در آن قرار گیرد

به طور کلی، شما می توانید با ایجاد یک ماتی عمیق، پس زمینه های ماکروی خود را ساده کنید.

به دو روش می توانید این کار را انجام دهید:

۱ – از یک دیافراگم باز استفاده کنید (در محدوده f/2.8 تا f/5.6)

2 – فاصله سوژه تا پس زمینه زیادی داشته باشید.

برای این مورد، مطمئن شوید که پس زمینه شما در فاصله دور قرار داشته باشد.تقویت عکس با پس زمینه سخت تر است. من دوست دارم با استفاده از تکنیک سایه روشن،

پس زمینه ایجاد کنم – که در آن مطمئن می شوید که سوژه شما در سایه است،و پس زمینه در نور خورشید طلایی قرار دارد.

عکاسی ماکرو – گام چهارم – تنظیمات مناسب را برای به دست آوردن یک عکس ماکروی شارپ و به خوبی نوردهی شده انتخاب کنید

هنگامی که یک سوژه و یک پس زمینه انتخاب کردید، وقت آن است که تنظیمات ماکروی خود را انتخاب کنید.من با به اشتراک گذاشتن تنظیمات دوربین معمول خودم شروع می کنم،و سپس توضیح می دهم که چرا آنها را انتخاب کردم و پیشنهاد می دهم که شما با چه تنظیماتی کار کنید.

هنگامی که من عکس های ماکرو می گیرم، از مُد نوردهی دستی (M) استفاده می کنم،

چون دوست دارم برای امتحان کردن ظواهر مختلف، هم سرعت شاتر و هم دیافراگم را تغییر دهم.با این حال، کار با مُد اولویت دیافراگم (Av یا A) نیز می تواند منطقی باشد،اگر به بازی کردن با سرعت شاترهای مختلف برای به دست آوردن نتایج خلاقانه علاقه ای ندارید.

من مُد اولویت شاتر را توصیه نمی کنم، چون کنترل شما بر دیافراگم را از بین می برد

– و دیافراگم چیزی است که مطلقا باید خودتان آن را انتخاب کنید.

صحبت از دیافراگم شد: من همیشه از دیافراگم های بین f/2.8 و f/5.6 استفاده می کنم.این دیافراگم پس زمینه کاملا ماتی به من می دهد – که همانطور که در بالا اشاره کردم،به ایجاد یک سوژه برجسته کمک می کند.

با این حال، عکاسان ماکرو گاهی اوقات ترجیح می دهند که سوژه به طور کامل شارپ باشد.در این صورت، شما به یک دیافراگم در حدود f/16 و بالاتر از آن نیاز دارید، و به یک سه پایه نیز نیاز دارید.در واقع، اگر سوژه شما خیلی سه بُعدی است، باید انباشت فوکوس کنید

عکاسی ماکرو : نحوه گرفتن عکس های ماکروی عالی: گام های بعدی

اکنون می دانید چطور عکس های ماکروی عالی بگیرید.می دانید چطور نور عالی، سوژه عالی، و پس زمینه عالی پیدا کنید.

حتی تنظیمات عکاسی ماکروی عالی را نیز می دانید.پس بیرون بروید و خودتان چند عکس ماکروی عالی بگیرید!

کدام یک از مراحل ثبت یک عکس ماکروی عالی برای شما از همه سخت تر است؟

در قسمت نظرات بنویسید – و من تا جایی که بتوانم کمکتان می کنم!

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *