توضیحات مختصر درباره عکاسی کیاروسکورو

موضوع کیاروسکورو از دوران رنسانس در نقاشی ها وجود داشته و سپس به دنیای عکاسی وارد شده است.که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

توضیحات مختصر درباره عکاسی کیاروسکورو

کلمه کیاروسکورو ایتالیایی است و به معنای ” تاریک و روشن ” می باشد. ارتباط آن با هنر به کنتراست تصویر ( تضاد بین تاریک و روشن ) مربوط می شود. در حالیکه بیشتر نشان دهنده و بیانگر کنتراست قوی است ، می تواند به نحوه ی بازی تاریکی بر نور هم مرتبط باشد. همچنین با استفاده از این تکنیک ، می توان از فرم های هنری دو بعدی ، تصاویر سه بعدی را تداعی و ایجاد کرد. به لحاظ عکاسی ، می توان از تکنیک کیاروسکورو در سبک های مختلف عکاسی مانند : منظره ، پرتره ، سیاه و سفید ، فضاهای داخلی ، معماری و غیرو استفاده کرد.

اصل و اساس کیاروسکورو در عکاسی ، به پرتره ها بر می گردد که عموما با عکس های پرتره با نورپردازی رامبراند ( نقاشی با همین نام ) همراه بوده است که مشخصه اصلی آن ایجاد یک مثلث نوری زیر چشم است ( در طرفی از صورت که در سایه قرار دارد ). یک نور اصلی و یک رفلکتور برای ایجاد این نوع نور پردازی لازم است که نور اصلی در زاویه 45 درجه از سوژه قرار می گیرد. رفلکتور باید به اندازه کافی به سوژه نزدیک باشد تا طرف تاریک تر صورت را تقریبا با نصف مقدار و قدرت نور اصلی ، روشن کند.

کیاروسکورو در عکاسی نشان دادن نورپردازی رامبراند نیست. نکته اصلی تکنیک کیاروسکورو در عکاسی، ایجاد نوری در ثبت است که سایه ها و روشنی های ثبت بر روی هم قرار گیرند و عکس دارای سایه روشن های قابل توجهی باشد بطوریکه به ثبت بُعد بدهد. کار به این راحتی نیست که یک افکت نوری ساده در تصویر ایجاد کنید و آن را ” هنر ” بنامید ! . موضوع – سوژه – ترکیب بندی ، می بایست خوب بوده و تکنیک کیاروسکورو به محتوای عکس شما بیاید و در جهت انتقال مفهوم عکس ، کمک کننده باشد. در واقع با شناخت نور و تاثیر آن بر ثبت ، و همراه کردن آن با یک ترکیب بندی خوب و موثر ، می توانید به مفهوم کیاروسکورو برسید.

عکاسی سیاه و سفید و کیاروسکورو یک ترکیب فوق العاده می باشند. یکی از ویژگی چاپ های سیاه و سفید این است که tonal range وسیعی دارند. هر چه سفیدی خالص با سیاهی خالص به هم آمیخته تر باشند کیاروسکوروی قوی تری خواهیم داشت.

برای رسیدن به افکت کیاروسکورو ( تکنیک کیاروسکورو ) بطور معمول ، عکاسی با مقدار کمی نور در تاریکی می باشد. این باعث می شود تون های تاریک خیلی تاریک شوند ( تقریبا مشکی خالص ) و تون های روشن اورکسپوز ( پر نوری بیش از حد ) نشوند. شاید یکی از راه های ایجاد کیاروسکورو ثبت های آندراکسپوز ( کم نور ) باشد. شما باید با اکسپوز ثبت بازی کنید تا ببینید بهترین حالت برای ایجاد یک تصویر خاصی چگونه است.

اگر منبع نوری عملا به سمت کادر شما می آید نگران نباشد که هایلات ها اوراکسپوز شوند. در عکس بالا  آندراکسپوز بیشتر ، باعث می شود نواحی بیرون پنجره قابل رویت شوند و در عوض اجسام و اشکال داخل ، سیلوئت باشند که افکت مورد دلخواه نیست چرا که در کیاروسکورو شما می خواهید فرم سوژه اصلی را نیز ببینید.

شما می توانید نواحی سایه و روشنی های تصویر را در مرحله پس تولید نیز ویرایش کنید تا به کنتراست بهتر بین نواحی تاریک و روشن تصویر دسترسی پیدا کنید. در مثال زیر سایه ها در ادیت،  تاریک تر شده اند تا کنتراست بیشتری بین کوچه و دوچرخه سوار ایجاد شود.

کیاروسکورو بیشتر عکاسی در نور کم ( Low Key ) یا حتی نور خیلی کم و یا با یک منبع نور ، مانند لامپ یا پنجره ایجاد می شود. در عکاسی کیاروسکورو نواحی تاریک و روشن عکس به چشم می آید و خودش را نشان می دهد. کیاروسکورو در ایجاد حس و حال دراماتیک ، رمز آلود ، رمانتیک موثر بوده و باعث بُعد بخشیدن به اثر می شود. در عکس اول این مقاله ،  صرفا در کلاه سوژه شاهد این کنتراست هستیم  ولی  معمولا در عکسهای کیاروسکورو ، کنتراست مورد نظر ، در کل عکس جاری و ساری است .

 

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *