آشنایی با عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش، شاخه ای از  عکاسی است که در آن از حیوانات و جانوران زنده در محیط طبیعی عکسبرداری می شود و انسان در آن حضور ندارد. عکاسی حیات وحش ، نوعا در بیرون از منزل انجام شده و مولفه ها و عناصر طبیعی مانند منظره ،گیاهان، حیات وحش ، حیات وحش و بافت ها و صحنه های طبیعی را به نمایش می گذارد. گاهی، مرز بین عکاسی حیات وحش و عکاسی چشم انداز| landscape از بین می رود اما قابل ذکر است که عکاسی حیات وحش  کمی متفاوت بوده و  ویژگی ها و محدودیت های بیشتری به همراه داد.

عکاسی حیات وحش، در مقایسه با دیگر انواع ژانرهای عکاسی مانند عکاسی مستند و خبرنگاری، بیشتر بر جنبه زیبایی شناسی عکس تاکید و تمرکز دارد. عکاسی حیات وحش، حوزه هایی مانند عکاسی چشم انداز| landscape و عکاسی باغ را نیز در بر می گیرد. عکاسی حیات وحش، به دانش و تجربه فراوان در زمینه عکاسی و آشنایی با رفتار انواع حیوانات وابسته است.

آشنایی با عکاسی حیات وحش

علاوه بر این، عکاس های این حوزه باید بتوانند به دیگران اثبات کنند که این عکس ها طبیعی هستند و عکس گرفتن از، حیوانات اهلی جز این ژانر محسوب نمی شود. در این نوع عکاسی، عکاس ها باید از صحنه های جالب و غیر تکراری مانند جنگیدن و غذاخوردن حیوانات گرفته شوند.

تاریخچه عکاسی حیات وحش بررسی دقیق تاریخچه عکاسی حیات وحش نشان می دهد که هنر و فن عکاسی ، جز اولین سرگرمی های شکارچی های حیات وحش در دهه 1280 بوده است. این شکارچیان، ابتدا از حیوانات وحشی عکس می گرفتند اما بعدا، شروع به عکاسی از حیواناتی نمودند که خودشان شکار کرده بودند. سپس ، طرفداران محیط زیست و حیوانات نیز مصمم شدند تا از گونه های مختلف جانوری عکس گرفته و اطلاعاتی در مورد حیوانات و نحوه زندگی شان در اختیار عامه مردم بگذارند.

علاوه بر این، متخصصان علوم جانوری نیز برای انجام تحقیقات شان به حرفه عکاسی حیات وحش روی آورده و  شروع به ثبت تصاویر طبیعی کردند.  سرفصل های این مقاله عبارتند از عکاسی حیات وحش چیست،  دوربین مناسب عکاسی حیات وحش، تاریخچه عکاسی حیات وحش، اصول عکاسی حیات وحش، عکاسی از حیات وحش در شرایط مختلف، آموزش عکاسی حیات وحش. اصول عکاسی حیات وحش با وجود اینکه ، تجهیزات عکاسی روز به روز بهتر و پیشرفته تر می شوند، اما همچنان بین عکس های یک فرد حرفه ای و آماتور تفاوت های چشمگیری وجود دارد.

در صورتی که عکاس حیات وحش ، از  اصول عکاسی پیروی کرده و آنها را عملا به کار بگیرد، مطمئنا، عکس های حیرت آوری خواهد گرفت. این اصول عکاسی حیات وحش عبارتند از : از بهترین نور برای عکاسی استفاده کنید بهترین و مناسب ترین زمان برای عکاسی، هنگامی است که خورشید در پایین ترین وضعیت خود در آسمان قرار دارد. در این زمان، زاویه تابش نور به گونه ای است که به عکس، عمق و وزن می دهد و میتوان از آن برای ایجاد سایه روشن های لطیف و جزئیات بافت عکس استفاه کرد.

از قبل، محل عکاسی را شناسایی کنید پیش از شروع عکاسی، مکان مورد نظر عکاسی را از روی نقشه پیدا کرده و از محل های بکر موجو در جاده ها ، جنگل ها و کوه ها مطلع شوید . حیات وحش را برانداز کنید پیش از عکاسی، امکانات و جنب و جوش محیط اطراف را بررسی کرده و بهترین موقعیت نور و چشم انداز را انتخاب نمایید.

بلندی را از دست ندهید

قرار گرفتن در جاهای بلند و در جایی که به سوژه عکاسی تسلط داشته باشید، به خلق یک  اثر بی نظیر بسیار کمک می کند.

صبح زود

برای عکاسی فرصت مناسب و طلایی است زاویه تابش نور خورشید در صبح زود ، برای عکاسی مناسب بوده و به دلیل اینکه ، سایه ای وجود ندارد، طیف رنگ ها زیباتر و مشخص تر است.

از جاده خارج شوید

معمولا، صحنه های جذاب و دیدنی از زندگی جانوران را میتوان در جایی خارج از جاده ها جستجو کرد؛ بنابراین برای خارج شدن از جاده اصلی آماده باشید و تجهیزات لازم مانند GPS *را به همراه ببرید.

آشنایی با عکاسی حیات وحش

از لنز واید استفاده کنید

مزیتی که استفاده از لنز واید دارد این است که میتوانید ، بخش بیشتری از یک صحنه را در آن جای داده و در صورت نیاز، بهترین بخش عکس را جدا کنید.

از سه پایه، برای عکاسی استفاده کنید

این کار، سرعت عکاسی را کم می کند اما میتوانید عکس های زیباتری بگیرید.

از فیلتر پلارایز استفاده کنید

استفاده از فیلتر پلارایز، موجب میشود که آسمان تیره تر به نظر رسیده و درخشندگی ها و نورهای اضافی از بین بروند و رنگ ها اشباع و بهتر شوند. استفاده از این فیلتر خصوصا، هنگام عکاسی در نور شدید ظهر الزامی است.

از فرمت RAW برای عکاسی استفاده کنید

غالبا، آماتورها برای عکاسی از فرمت JPEG استفاده می کنند در حالی که ، استفاده از فرمت RAW می تواند رنگ و عمقی که لنزهای مختلف ایجاد می کنند را به تصویر بکشد.

آشنایی با عکاسی حیات وحش

دوربین مناسب عکاسی حیات وحش

دوربین مناسب عکاسی حیات وحش،  دوربین  DSLR  است .سیستم فوکوس این دوربین برای عکاسی از حیوانات AF ، لنز آن دارای  حداقل دیافراگم   F/ 5.6  و قابل تعویض است. فاصله کانونی لنز این دوربین قابل تنظیم است و  به سرعت انواع تصویر را ثبت میکند ( این نکته در عکاسی از پرندگان اهمیت خاصی دارد).

دوربین های مناسب این نوع از عکاسی باید قابلیت بزرگنمایی را داشته باشند بنابراین، لنز تله قتو برای این کار مناسب به نظر می رسد.  علاوه بر این، سنسور دوربینی که انتخاب میکنید باید، فول فریم (APS-C) باشد تا بتواند تصویر را بزرگ کند. در عکاسی حیات وحش ، برای عکاسی از سوژه نزدیک بهتر است که نقطه فوکوس را روی چشم های سوژه انتخاب کرده و با توجه به بلند شدن فاصله کانونی ، دیافراگم را کوچکتر انتخاب نمود

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *