نحوه عکاسی از تکسچر

ساختمان و کیفیت سطح اشیا و اجسام مانند صافی، زبری، نرمی، برآمدگی، فرورفتگی و غیره را در عکاسی به اصطلاح «تکسچر» می‌گویند.

نحوه عکاسی از تکسچر

در عکاسی سیاه و سفید و رنگی، معمولاً نمایش و ارائه کیفیت از سطح اجسام، روش بسیار باارزشی محسوب می‌شود و با کمک آن می‌توان عکس‌های دوبعدی را به صورت سه بعدی نمایش داد.

همچنین این روش می‌تواند نقش مؤثری در بیان مطلب و تأثیر آن بر بیننده داشته باشد، البته نباید این مطلب را فراموش کرد که نمایش این کیفیت در عکاسی بستگی مستقیم به نوع و نحوه نورپردازی و نور موجود در صحنه دارد، آنچه از نور و نورپردازی موردنظر است، می‌تواند نورهای طبیعی یا مصنوعی باشد.

نحوه عکاسی از تکسچر

با نورپردازی تند و شدید و مستقیم می‌توان سایه‌های اغراق‌آمیز و با نورپردازی انعکاسی و غیرمستقیم عکس‌های بدون سایه و ملایم به وجود آورد، تکنیک و به کارگیری وسایل و امکانات دوربین و نحوه نورپردازی صحنه حایز اهمیت است و توانایی عکاس از نقطه نظر ارائه تصویری کیفیت سطح اجسام و اشیا «تکسچر» نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد، ولی نباید کار را چندان سخت دانست.

برای مبتدیان و آماتورهای کم‌تجربه پیشنهاد می‌کنیم ابتدا عکس‌هایی از افراد مسن خانواده تهیه کنند، چین و چروک و خطوط صورت و سطح پوست بدن هم از اهمیت خاصی برخوردار است. در مرحله بعد سعی کنید از سطح اجسام و اشیایی که از نظر کیفیت برجسته‌تر یا زمخت‌تر هستند مثل چوب، برگ، سطوح معماری، گل و غیره با نورپردازی‌های مختلف عکسبرداری کنید.

نحوه عکاسی از تکسچر

درحال حاضر نگاتیوهای مخصوصی تولید می‌شوند که دارای زمینه‌ای با فرم‌های مختلف هستند و با نگاتیو اصلی منطبق شده و سپس چاپ می‌شوند تا بتوان هر عکسی را با منظوری خاص نمایش داد، همچنین با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ می‌توانید زمینه‌های مختلفی برای عکس‌هایتان بسازید به خاطر داشته باشید به کار بردن این شیوه در بعضی از عکس‌ها باعث افزایش زیبایی آن می‌شود.

با نورپردازی غیر مستقیم می توان عکس های بدون سایه وملایم بوجود آورد

تهیه و تنظیم: سیدمحمود دادمرزی

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *