نکته های مهم عکاسی از آسمان

آسمان همه جا هست پس نیازی ندارید برای مشاهده یک منظره زیبا از آسمان راه دوری را طی کنید. روزهای گرم و سرد رنگ‌ها و نورهای مختلفی را ایجاد می‌کنند و طلوع و غروب خورشید مملو از احساس است. هنگام عکاسی از آسمان کافی است که نورها را ثبت کنید؛ پس صبر در این نوع عکاسی خیلی مهم است. سه پایه و لنز با زاویه عریض همراه داشته باشید، بیرون بروید و عکس بگیرید!

نکته های مهم عکاسی از آسمان

 

1_رویارویی با نور

هنگام عکاسی از آسمان، عکس نهایی شما به نور موجود بستگی دارد. یک آسمان خاکستری منجر به عکسی تیره و تار می‌شود. اگر می‌توانید برای غروب آفتاب یا شرایط آب و هوایی زیبا صبر کنید، آسمان نیز جواب صبر شما را با رنگ‌های آبی و نارنجی پررنگ خواهد داد. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و آن را روی حالت AV (اولویت دریچه دیافراگم) قرار دهید. از یک لنز با زاویه عریض استفاده کنید و عدد F را بزرگتر (f/11 تا f/32) انتخاب کنید تا عمق میدان بیشتر شود.

2_طلوع و غروب

غروب آفتاب رنگ‌های قرمز و نارنجی پررنگ به شما می‌دهد. عکس طلوع و غروب را باید در «ساعت طلایی» یعنی یک ساعت قبل از غروب یا یک ساعت بعد از طلوع گرفت. برای عکاسی از چنین نمایی از سه پایه و لنز با زاویه عریض استفاده کنید. اگر عکس بیش از حد نوردهی شد از جبران نوردهی استفاده کنید و یک یا دو درجه آن را کم کنید (۱- / ۲- EV). دریچه دیافراگم را کوچک انتخاب کنید تا عمق میدان را افزایش دهید. برای جلوگیری از درخشندگی زیاد، صبر کنید تا خورشید پشت درخت برود.

3_ابرهای رویایی

منتظر بروز ابرهای مملو از احساس و احتمالا طوفان‌های پیش رو باشید. به منظور ثبت این همه احساس از آسمان، نیاز دارید که تلالو خورشید را از پشت ابرها ببینید. بدون چنین تلالویی این میزان ابر تنها مشابه یک منظره خیلی تاریک و بی معنا است. معمولا خورشید بعد از یک بارش باران خود نمایی خواهد کرد. شما خورشید را نمی‌توانید کنترل کنید پس صبور باشید و صبر کنید. از یک سه پایه استفاده کنید و آن را به نحوی انتخاب کنید که در مقابل باد مقاومت کند. دیافراگم خود را روی f/11 تا f/32 تنظیم کنید و با عمق میدان زیاد منتظر لحظه مناسب باشید.

4_پرتره و آسمان

اگر می‌خواهید یک پرتره را با نمای آسمان ترکیب کنید، منتظر آسمانی خاص و رویایی باشید. اگر در زمان تاریکی از شبانه روز عکس می‌گیرید سوژه خود را در پیش زمینه قرار دهید و با استفاده از فلاش، سوژه را روشن کنید. مادامی که فاصله بین سوژه و پس زمینه زیاد باشد، آسمان نباید تاثیری از فلاش دوربین بگیرد.

 

 

برگرفته از لنزک

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *