نکته های کاربردی عکاسی از نوزاد و کودکان

دیدن عشق در خانواده‌ای که به تازگی صاحب نوزادی شده اند و لمس شگفتی و حیرت آن‌ها از تازه وارد کوچک خود، واقعا زیبا است.چند نکته ی مهم برای عکاسی از نوزادان در مقاله زیر ذکر شده است.

نکته های کاربردی عکاسی از نوزاد و کودکان

۱_ ایده و ژست مناسب عکاسی نوزاد

فهرستی از طرح‌ها، ژست‌ها و ایده‌های متنوع برای عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید داشته باشید و پیش از عکاسی به سوال‌های زیر فکر کنید:
-آیا والدین را راهنمایی می‌کنید تا برای ژست‌های مختلفی آماده شوند وخود را آماده و هماهنگ کنند؟
-آیا قصد دارید در کنار عکاسی از نوزادان، والدین و یا خواهر و برادرانشان هم حضور داشته باشند؟
-آیا شخص دیگری از اعضای خانواده به عنوان مثال پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کنار آن‌ها حضور دارند؟

۲_ پوشیدن لباس‌های راحت

احتمال این که بعد از گرفتن عکس‌های متوالی و در پوزیشن‌های عجیب و غریب، قلق و زاویه‌ی صحیح عکاسی از نوزاد دستتان بیاید زیاد است، لذا سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که در جابه جایی، تحرک و خم شدن‌ها راحت بوده و آزادی عمل داشته باشید.

۳_ سن مناسب عکاسی از نوزاد

حتما سن نوزاد را در هنگام عکاسی پرتره در نظر بگیرید. عکاسان استودیویی عموما دوست دارند بچه در هفته‌ی اول تولد باشد اما برای جلسات خانگی دو هفته‌ی اول هم مناسب است.
اختلال هورمونی که بعد از روز ۴ ام یا ۵ ام تولد کودک، در مادر به وجود میاید را در ذهن داشته باشید. همچنین بسیاری از کودکان از هفته‌ی دوم تا چند هفته‌، از آکنه و یا مشکلات هاضمه‌ای رنج می‌برند و اغلب از روز یازدهم به بعد و یا از زمانی که به آمادگی کافی رسیدند شیرخوارگی خوشه‌ای را آغاز می‌کنند.
پیشنهاد من نوزادان ۷ الی ۱۰ روزه است، بدین ترتیب هم کودک در مرحله ی تازه واردی خود است و هم والدین فرصتی دارند که خود را برای زندگی با نوزاد جدید خود آماده کنند.

۴_ به والدین پیشنهاد دهید که چه لباسی بپوشند

به والدین برای این که چه لباسی بپوشند پیشنهاداتی بدهید. اکثر مادران ترجیح می‌دهند که به جای تاپ های تنگ مخصوص شیردهی، یک تی شرت گشاد تن کنند. سعی کنید در استفاده از کلمات خود دقت کنید، چرا که هیچ کسی به اندازه‌ی کسی که به تازگی مادر شده، حساس نیست!
از والدین بخواهید که پیش از عکاسی ساعت‌های خود را دربیاورند؛ چرا که حضور یک ساعت بزرگ در عکس‌های کلوز-آپ از نوزادی که در آغوش والدین خود است؛ بسیار زننده و نامتناسب است. یادتان باشد که در لحظه‌ی آخر به آن‌ها نگویید که ساعتشان را دربیاورند چرا که معمولا بستن ساعت علائمی روی پوست می گذارد که چند دقیقه زمان می‌برد تا از بین برود.

۵_ نظر خواهی از والدین در مورد زمان مناسب

از والدین در مورد این که با توجه به برنامه‌ی زندگی‌شان، چه زمانی مناسب عکاسی خواهد بود، نظر بخواهید. عموما نوزادان صبح‌ها سرحال ترند.
به هیچ وجه اجازه ندهید که جلسه‌ی عکاسی از نوزاد در ساعات پایانی روز و حتی غروب برگزار شود چرا که آرام کردن نوزادان در اواخر روز ممکن است چندین ساعت طول بکشد

۶_ صحبت کردن با والدین پیش از شروع کار

حتما پیش از شروع عکاسی، چند دقیقه ای با والدین صحبت کنید. اینکار کمک می کند تا آنها ریلکس باشند و در تعامل با شما احساس راحتی بیشتری کنند. یقینا آرامش آنها موجب می شود که شما هم عکسهای به مراتب بهتری ثبت کنید.

۷_ ارتباط با نوزاد قبل از جلسه‌ی پرتره

حتما پیش از شروع عکاسی، زمانی را با خود نوزاد بگذرانید. آن‌ها نسبت به کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند!
بعد از مدت زمانی که با نوزاد گذراندید، خواب آلودگی و بدخلقی هایش کم می‌‌شود و آن جاست که شما ترسی بابت این که تمام زمانتان صرف رسیدگی به نیازهای جسمانی کودک به هدر برود نخواهید داشت.پس از این متوجه می‌شوید که بعد از آن همه هیجان، پنجره ای از آرامش گشوده شده که دقیقا همان فرصتی است که شما دنبال آن بوده اید تا عکاسی خود را آغاز کنید.

۸_ رعایت بهداشت

مهم‌ترین نکته که مقدم بر همه است این است که همیشه، همیشه، همیشه پیش از دست زدن به کودک دست‌های خود را بشویید! آن‌ها بسیار در برابر بیماری و آلودگی‌ها آسیب پذیر هستند، لذا سعی کنید در تمیزترین حالت ممکن باشید.
و صدالبته اگر مریض هستید، جلسه را به تعویق بیاندازید چرا که سلامتی نوزاد اولویت اصلی است.

۹_ توجه به رفتار نوزاد

شخصا رفتار نوزاد را تعقیب می‌کنم. اگر نوزادان بیدار و آماده باشند به خانواده پیشنهاد می‌دهم که یک عکس پرتره خانوادگی گرفته شود. البته رویکرد عکاسان مختلف در این مورد متفاوت است، برای مثال بسیاری از عکاسان استودیویی، درخواست می‌کنند که قبل از جلسه‌ی عکاسی، حسابی به نوزادان شیر داده شود تا آن‌ها به یک خواب بلند و عمیق فرو بروند.
هر چه بیشتر از نوزادان عکس بگیرید، بیشتر قلق انجام دادن این کار دستتان می‌آید.

۱۰_ راحت‌تر بودن عکاسی در زمان خواب کودک

گرفتن عکس‌های قاطع، هنگامی که کودک خواب است؛ راحت‌تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت‌تر از زمانی است که آن‌ها را در هنگام بیداری تکان می‌دهند.

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *