نکته های کلیدی عکاسی طبیعت

یکی از زیباترین بخش های عکاسی ، بحث عکاسی از طبیعت است که بایستی با در نظر گرفتن المان های مختلف به بهترین شکل ممکن صحنه ای زیبا که رودر رو دارید را با لنز دوربین ثبت کرده و به نمایش گذاشت.

نکته های کلیدی عکاسی طبیعت

 

1_حالت نوردهی

اغلب اوقات، اولویت دیافراگم (در اکثر دوربین ها) برای عکاسی از طبیعت مناسب خواهد بود. این جایی است که شما دیافراگم را تنظیم کرده و دوربین را برای قرار گرفتن در معرض صحیح بکار می برید. با این حال، عکاسی از طبیعت به شما فرصت های عالی برای آزمایش تنظیمات مختلف می دهد.

معمولا زمان زیادی وجود دارد، بنابراین پیش بروید و حالت دستی را بررسی کنید. با تنظیمات خودتان و بررسی آنچه که با آن روبرو هستید، سعی کنید در معرض نور قرار گیرید. پس از کمی تمرین، طبیعت دوم به وجود می آید.

2_سرعت شاتر

به عنوان یک قاعده کلی، اگر شما دوربین را در دست نگه داشته اید، سرعت شاتر باید تقریبا متقابل از فاصله کانونی یا سریعتر باشد.به عبارت دیگر، اگر فاصله کانونی 30 میلی متر باشد، سرعت شاتر باید حداقل 1/30 ثانیه باشد.

البته، برای هر قانون استثنائی وجود دارد. گاهی اوقات، اگر لنز (یا دوربین) تثبیت کننده تصویر برای جابجایی لرزش دوربین باشد، می توانید تقلب کنید و کمی کندتر بروید. سپس زمان های دیگری وجود دارد که شما واقعا می خواهید یک سرعت شاتر آهسته برای حرکت نشان دهید.

3_دیافراگم

برای عکاسی در فضای باز، معمولا میخواهید یک عمق میدان بزرگ داشته باشید تا همه چیز را در تصویر متمرکز کنید. برای انجام این کار، دیافراگم را به تعداد زیادی از جمله f / 13، f / 16 یا حتی f / 22 تنظیم کنید. فقط به خاطر داشته باشید که دیافراگم می تواند یک مسئله برای کوچکترین دیافراگم لنز باشد.

4_ایزو

حفظ ایزو در پایین ترین حالت به طور معمول یک تصویر “پاک” را تولید می کند. این بدان معناست که یک تصویر با صدا یا حالت کمتر.به احتمال زیاد دوربین شما به پایین ترین میزان ایزو می رود یا به 100 یا 200 می رسد.شروع آن را فقط در صورتی که دستی نگه دارید، باید افزایش دهید.

5_فرمت تصویر

اگر دوست دارید تصاویر خود را بر روی رایانه ویرایش کنید، واقعا هیچ دلیلی وجود ندارد که برای عکاسی منظره فوکوس کنید.فایل تصویری اطلاعات بسیار بیشتری از حفظ خواهد کرد، به شما این امکان را می دهد که جزئیات بیشتری از سایه ها و نکات برجسته بکشید ؛ بله، فایل فضای بیشتری را روی کارت حافظه و هارد دیسک اشغال می کند، اما ارزشش را دارد.

چند نکته مهم

نکته اول :یک کلمه درباره تنظیمات دوربین

معما اصلی این بخش از نمناک لزوما برای به اشتراک گذاشتن تنظیمات دوربین برای عکاسی از طبیعت نیست. متغیرهای زیادی وجود دارد و تنظیمات بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. با این حال، چندین اشاره گر برای کمک به شروع کار شما وجود دارد.

نکته 2: نمایان کردن طلایی رنگ

نه تنها مهم است که بدانیم کجا برای عکس از طبیعت برویم، بلکه مهم است بدانیم که چه موقع باید برویم. شاید مهمتر باشد که کیفیت نور می تواند یک تصویر را بسازد یا آن را شکست دهد، بنابراین شما می خواهید که در آن زمان نور بهترین باشد.

خورشید شدید در اواسط روز، این نیست هنگامی که خورشید به طور مستقیم یا نزدیک به بالای سرمان است، انتقال از مناطق روشن به سایه بسیار سخت است. خورشید مستقیم یک صحنه با کنتراست بسیار بالا و عمق کم و بافت ایجاد می کند.

بهترین نور برای عکاسی از طبیعت معمولا در صبح و شب است. زمانی که ساعت های اول طلوع خورشید در حال افزایش است و ساعت آخر غروب خورشید.

با این حال چانچه در نمناک اشاره شده است هنوز هم ممکن است عکس برداری بعد از صبح و شروع در شب نتایج خوبی داشته باشد. در طول این زمان، زاویه کم خورشید نور بیشتری را منتشر می کند و عمق و بافت را برای یک تصویر بسیار جذاب و جذاب تر می کند.

نکته 3:درهم ریختگی را کاهش دهید

احتمالا تعیین اینکه چه چیزی باید در یک تصویر باشد اهمیت دارد، تصمیم گیری درباره آن، کمی سردرگمی ایجاد خواهد کرد. هنگامی که شک دارید، ساده معمولا بهتر است. یک بیننده که به یک تصویر منظره نگاه می کند، باید بصورتی بصری متوجه موضوع اصلی در تصویر شود.

دیگر عناصر موجود در کادر باید وجود داشته باشد تا بیننده را هدایت کند یا موضوع اصلی را با اضافه کردن عمق و ابعاد تکمیل کند. اگر چیزهایی وجود دارد که تطبیق خاصی با تصویر نداشته باشند، کمی ترکیب را تغییر دهید تا آنها را حذف کنید یا آنها را در فریم کوچک کنید.

این می تواند با زوم کردن یا عکس برداری از یک زاویه متفاوت انجام شود. به عنوان مثال، اگر زمین ناسازگار باشد، سعی کنید دوربین را در زاویه پایین تر تنظیم کنید تا بیشتر از پیش زمینه را برجسته کنید و برخی از قسمت های پایین را پنهان کنید.

قبل از فشار دادن دکمه شاتر، فراموش نکنید که یک بررسی سریع در اطراف لبه های فریم انجام دهید ،تا ببینید آیا عناصر ناخواسته وجود دارد یا خیر.شاخه ی درختی که از طرف یا بالای دوربین می آید، می تواند از موضوع اصلی تصویر منحرف شود.

نکته 4:ترکیب بندی برجسته و عالی

شما ممکن است در زمان بهترین نور عکسبرداری کنید، اما بدون ترکیب قوی، غیر ممکن است که تصویر خوبی بدست آید. از سوی دیگر، حتی اگر ترکیب کامل باشد، و نور خوب نباشد، تصویر تقریبا قوی نخواهد بود.

ترکیب خوب و نور خوب دست در دست هم تصاویر شگفت انگیز ایجاد می کنند. حتی اگر شما عکاسی را شروع هم نکرده باشید، احتمالا از برخی «قوانین ترکیب بندی» شنیده اید. چیزهایی مانند قانون سوم، قانون شانس و خطوط پیشرو همه ،چیزهای خوبی برای شناخت و تمرین است.

این قوانین را بیاموزید. چرا آنها مهم هستند، و چگونه می توان آنها را برای ایجاد تصاویر تاثیر گذار بیشتر استفاده کرد:ترکیب خوب (و نور خوب) یکی از موارد اصلی است که ً عکس و تصاویر را جدا از عکس فوری ایجاد می کند.

نکته 5:یک عنصر پیش زمینه قوی داشته باشید

عنصر پیش زمینه قوی می تواند در ایجاد تصاویر چشم انداز بسیار مهم باشد. از پیش زمینه به عنوان معرفی یا اولین تصور تصویر خود استفاده کنید. همانطور که می گویند، شما فقط یک فرصت برای ایجاد یک تصویر خوب دارید. این چیزی است که پیش زمینه باید انجام دهد.

یک عنصر پیش زمینه قدرتمند، شما را جذب می کند و سپس چشم تان را عمیق تر به موضوع اصلی هدایت می کند. این به معنای عمق است و تماشاگر احساس می کند که انگار آنجا ایستاده است و در آنجا عکس می گیرد.

عنصر پیش زمینه قوی می تواند هر چیزی از درخت کوچک، تشکیل سنگ، بوته یا گیاه دیگری باشد. به طور کلی در سومین قسمت پایین تصویر قرار دارد و نزدیک به دوربین است. گرفتن دوربین به پایین و نزدیک شدن به پیش زمینه واقعا می تواند به ایجاد یک ترکیب پویا کمک کند.

نکته 6:همه چیز را در مرکز عدسی قرار دهید

شما معمولا میخواهید همه چیز را در صحنه مرکز برای یک تصویر منظره دریافت کنید. به یاد داشته باشید که با استفاده از تنظیم دیافراگم دوربین خود، عمق میدان (چقدر تمرکز می کنید) را کنترل می کنید.

تنظیم دیافراگم به یک عدد بزرگتر را فراموش نکنید. دوربین مورد استفاده شما به احتمال زیاد قادر به نمایش خطوط شبکه در منظره یاب و / یا روی LCD عقب است. تمرکز بر روی چیزی که در نزدیکی خط شبکه سوم پایین قرار دارد، احتمالا تمام صحنه را در مرکز به دست خواهد آورد. استثنا در این است که عنصر پیش زمینه شما بسیار نزدیک به دوربین است.

در این مورد، شما ممکن است قادر به گرفتن شیء پیش زمینه و هر چیز دیگری در یک تصویر واحد تمرکز نباشید. اگر روی پیش زمینه تمرکز کنید و پس زمینه کمی نرم باشد، می توانید 2 یا 3 تصویر جداگانه را امتحان کنید، هر کدام به بخش های مختلف صحنه متمرکز شده و سپس آنها را در فتوشاپ قرار دهید.

با این حال،برای شروع سعی کنید دیافراگم را تنظیم کنید و نقطه تمرکز را عوض کنید تا همه چیز را به طور قابل قبول در یک تصویر واحد تکان دهید. جمع آوری تمرکز، یک تکنیک پیشرفته تر است که می توانید یاد بگیرید و آن را انجام دهید.

نکته 7:تغییر چشم انداز و منظره

اغلب عکاسان شروع به نگه داشتن دوربین و یا راه اندازی سه پایه در سطح چشم برای گرفتن عکس می کنند. این ممکن است بسته به موضوع مورد نظر خوب کار کند، اما چندین بار تغییر چشم انداز به طرز چشمگیری تغییر ظاهر و احساس عکس را تغییر می دهد و ببینید که چگونه تصویر را تغییر می دهد. این واقعا می تواند یک شیء پیش زمینه را برجسته کند یا یک زمین خسته کننده را از بین ببرد.

اگر از یک سه پایه یا یک مونوپاد استفاده می کنید، دوربین را به سه پایه وصل کنید، تایمر 10 ثانیه ای را روشن کنید، سپس آن را بالای سر خود نگه دارید.

نکته 8:مقیاس و تناسب را نشان دهید

هنگامی که از یک منظره عکس می گیرید، دانستن مقیاس افراد یا صحنه به طور کلی برای بیننده دشوار است. سعی کنید چیزی را در چارچوب قرار دهید که حس گرایی چشم انداز را بیان کند.

این باید چیزی باشد که برای چشم بیننده آشنا و آسان است تا بتواند سرعت نسبی آن را نسبت به منطقه اطراف تعیین کند. قرار دادن یک شخص در صحنه واقعا کار خوبی برای این کار است.

من می دانم، به نظر می رسد که این کار سخت است. هنگامی که من از مناظر تیراندازی یا در مورد هر چیزی برای این موضوع عکس میگیرم، عموما سخت تلاش میکنم تا مردم را از چارچوب خود محروم کنم.

با این حال، واقعا می تواند در عکس تاثیرگذار باشد.فقط اگر یک یا دو تصویر از یک منظره داشته باشید، نگران چیز دیگری نباشید.

نکته 9:بزرگنمایی

عکاسی منظره به طور معمول با استفاده از یک لنز زاویه ای بزرگ برای گرفتن صحنه حماسی عکاسی می شود. شما احتمالا این عبارت را شنیده اید:”این تصویر عدالت را انجام نمی دهد”. دلیل اصلی این است که یک چشم انداز بسیار بزرگ وجود دارد که فقط در یک تصویر نمی تواند جا بگیرد. ما معمولا در عکاسی ، برای یک فاصله کانونی فوق العاده تلاش می کنیم.

مشکل در انجام این کار این است که چیزهایی که فاصله دارند در تصویر کوچک می شوند. به عنوان یک جایگزین، سعی کنید زوم کنید و تنها یک بخش کوچک از منظره را جذب کنید. این نوع تصاویر ممکن است به عنوان چشم انداز صمیمی نامیده شوند. مجموعه ای از تصاویر چشم انداز صمیمی ممکن است در گفتن داستان بسیار موثر باشد.

نکته 10:دوربین خود را بر روی سه پایه خود قرار دهید

زمان هایی وجود دارد که یک سه پایه برای عکاسی منظره لازم است. اگر به ندرت (یا هرگز) از آن استفاده می کنید، وقت آن است که با آن آشنا شوید. در طول زمان نور کم صبح زود یا آخر شب، یک سه پایه برای کاهش سرعت شاتر و کم کردن ایزو در نظر گرفته شده است. بار دیگری نیز وجود دارد که سه پایه نیز مفید است. به علاوه، اگر شما قصد دارید تا شب را عکاسی کنید، سه پایه اجباری است. بنابراین سه پایه خود را بشناسید.

 

 

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *