چندین نکته آموزشی جالب برای عکاسی زیر نور خورشید

اولین قانونی که من درباره عکاسی یاد گرفتم این بود که هنگام عکاسی خورشید را پشت سرم قرار دهم تا هم سوژه را روشن کند و هم باعث چیزی که بعدا فهمیدم به آن نور پس زمینه (backlighting) می گویند نشود. ولی این کار هم مشکلاتی ایجاد می کند – مهم تر از همه اینکه اگر سوژه شما انسان باشد، در نور شدید چشمانش نیمه بسته خواهد شد.

برخی اوقات عکاسی با نور خورشید در پشت سرتان بهترین جواب قابل قبول را ارائه می کند. من عاشق عکاسی از مردم هنگام غروب با خورشید پشت سرم هستم، در این حالت چهره های آنها با درخششی طلایی روشن می شود. پس بیایید درباره مشکلات مختلف عکاسی در نور خورشید بحث کنیم.

چندین نکته آموزشی جالب برای عکاسی زیر نور خورشید

1_ساعت طلایی

ساعت طلایی دو بار در روز اتفاق می افتد. این یک ساعت درست بعد از طلوع خورشید و قبل از غروب آن است. سایه ها بلند ترند، رنگ ها گرم ترند و نور ملایم تر است. هنگام عکاسی از مردم، به خصوص مراسم نامزدی (یا هر مراسمی بدون حضور کودکان که در این ساعات خسته و خواب آلود هستند) دوست دارم زمان دو ساعت قبل از غروب را به شما پیش نهاد کنم. ساعت اول برای افتادن در مسیر و آماده شدن صرف می شود و ساعت دیگر سعی می کنم با آخرین اشعه های گرم خورشید بهترین عکس ها را بگیرم.

2_سایه ایجاد کن

سایه ها فرم های مختلفی دارند – درختان، ساختمان ها، اتوموبیل ها. اگر به سایه احتیاج دارید ولی نیست، خب یکی ایجاد کنید! اینجاست که وجود یک دستیار به کارتان می آید. با یک چتر یا حتی یک تکه تخته سایه ایجد کنید. در خانواده وسایل بازتاب کننده، پنل های شفافی وجود دارد که می تواند نور خورشید را به درجه ای پایین تر و مناسب فیلتر کند.

3_درست انتخاب کن

در عکس بالا، خورشید بسیار خیره کننده بود پس من تصمیم گرفتم هر دو چهره را حذف کنم. من گرمی و سختی سایه ها را دوست داشتم پس من دلیل دیگری برای تصمیمم بر ترکیب بندی مجدد عکس داشتم.

4_روش های ویرایش

من فهمیده ام اغلب عکس هایی که به یک ویرایش دقیق نیاز دارند آنهایی هستند که در نور خورشید گرفته شده اند. عکس های قبل و بعد ویرایش زیر را ببینید. عکس قبل (کاملا دست نخورده)، تیره و تاریک است. اما عکس بعدی قلب من را کمی به تپش وا می دارد، انگار که او دارد در روح من نفوذ می کند.

یکی از روش هایی که فهمیده ام بیشترین تاثیر را دارد انتخاب حالت سیاه و سفید برای عکس است. حس می کنم این کار حالتی از رازآلودی به عکس می دهد. مردم انتظار دارند عکس های گرفته شده در نور خورشید پر از رنگ و روشن باشند اما تغییر کردن رنگ ها به خاطر نور خورشید سبب می شود بینندگان دیگر فکر نکنند که عکس های شما واقعی اند.

این عکس ها در واقع سیاه و سفید نیستند. آنها نوعی رنگ قهوه ای دارند تا از مزیت گرمای نور خورشید بهره مند شوند. من از نرم افزار رایگان Coffee Bar Lightroom Presets از Coffee Shop استفاده می کنم.

5_از فلاش استفاده کن

وقتی فهمیدم استفاده از فلاش زیر نور خورشید کار می کند کاملا ذهن من را به هم ریخت. پس نه تنها احمقانه به نظر می رسد وقتی با یک دوربین بزرگ با بچه هایم به ساحل می روم، بلکه یک فلاش بزرگ سریع نیز به دنبالم می برم!

من عاشق اینم که سوژه را جوری قرار دهم که خورشید پشتش باشد و از فلاش استفاده کنم. فلاش فقط اطراف او را پوشش می دهد. و من در این عکس که از پسرم گرفته ام عاشق این هستم که نور فلاش در عینکش دیده می شود. کار را با این هدف انجام ندادم ولی وقتی عکس ها را مرور می کردم یک سورپرایز کوچک شیرین برایم بود – فلاشتان را با خود به زیر نور خورشید ببرید و اجازه دهید تا جادو اتفاق بیفتد.

چندین نکته آموزشی جالب برای عکاسی زیر نور خورشید

6_بازتاب کننده ها

بازتاب کننده ها یا رفلکتور ها (Reflectors) ابزار همیشه مورد علاقه من در عکاسی فضای باز بوده اند. چه خریده شده باشند چه خانگی ساخته شده باشد، می توانند تفاوت زیادی در کیفیت عکس ایجاد کنند. بازتاب کننده ها دقیقا کار ذکر شده در اسم شان را انجام می دهند: بازتاب نور. آنها برای فرستادن نور به نقاط تاریک سوژه استفاده می شوند تا با نور پوشیده شوند و سایه های ناخواسته حذف شود.

همانطور که قبلا بیان کردم، ما با قرار دادن سوژه پشت به خورشید و قرار گرفتن خودمان رو به خورشید می توانیم نتیجه های خیره کننده ای به دست آوریم. من گزینه استفاده از فلاش برای روشن کردن سوژه از جلو را ذکر کردم اما شما انتخاب استفاده از بازتاب کننده ها را نیز دارید. نتیجه سوژه ای خواهد بود که به زیبایی از هر دو طرف جلو و عقب توسط خورشید روشن شده است.

تنوع زیادی از بازتاب کننده ها برای خرید وجود دارد، در شکل ها، رنگ ها و اندازه های مختلف و همین طور در انواع دسته دار یا حتی ایستاده که شما احتیاج به یک کمکی برای گرفتنش نداشته باشید. در اینجا تعدادی از رنگ های اصلی و اثر آنها بر روی رنگ و کیفیت نور سوژه به صورت مختصر آورده شده است.

  • طلایی – تن های گرم ایجاد می کند و پوست سوژه را کمی برنزه تر نشان می دهد.
  • سفید – تاثیر رنگ خنثی. نور موجود را جمع می کند و به طور ملایم سایه ها را می پوشاند تا سوژه روشن شود. برای عروس ها عالی است چرا که رنگ سفید لباسشان را تغییر نمی دهد.
  • آبی – تن های سرد.
  • نقره ای – تاثیر رنگ خنثی دارد ولی روشن تر از نوع سفید است.
  • شفاف – در این خانواده ابزار، قاب های شفافی وجود دارد که می تواند نور خشن را به زیبایی مانند یک تکه ابر در آسمان فیلتر کند.

مزیت دیگر استفاده از بازتاب کننده ها، catchlight یا درخششی است که ایجاد می کنند. این حالت وقتی است که منبع نور در چشمان سوژه قابل مشاهده باشد. Catchlight می تواند زندگی به چشم ها بدهد. بر خلاف استفاده از فلاش برای پوشش دادن سایه ها، استفاده از یک بازتاب کننده به شما قابلیت کنترل catchlight را می دهد.

7_اگر نمی توانید مقابله کنید، استفاده کنید

خب همیشه انتخابی هست که آزاد بگذارید تا خورشید کارش را بکند. آزاد باشید – هود لنز را بردارید و بگذارید آفتاب درخشش ایجاد کند. ممکن است کاملا سورپرایز شوید.

8_ایمنی

وقتی صحبت از خورشید است، درجه ای از امنیت همیشه باید در نظر گرفته شود. همیشه از محافظ نور مناسب استفاده کنید (اگر چه دشوار است ولی هنگام مشاهده از درون نمایاب عینک آفتابی بزنید) و هرگز به خورشید نگاه نکنید، حتی از درون لنز. ممکن است دوربین برای مشاهده به خورشید ایمن به نظر برسد ولی استفاده از آن همانقدر خطرناک است.

 

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سریع

در سریعترین زمان در واتساپ پاسخگو هستیم!

  • پس از پرداخت وجه، بلافاصله به صفحه دانلود هدایت می شوید. در صورت بروز هر مشکلی با ما در تماس باشید!
  • کافی است لینک صفحه عکس یا اسکرین شات و حتی کد عکس را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت برایتان ارسال کنیم.
  • سال ها با افتخار در این زمینه فعالیت می کنیم و دارای نماد الکترونیکی هستیم.