چند اشتباه در عکاسی طبیعت که ندانسته مرتکب می شوید

آیا دوست دارید عکاسی طبیعت انجام دهید؟ در این صورت ممکن است مرتکب این ۷ اشتباه شوید.

و مسئله مهم اینجاست: این اشتباهات عکاسی طبیعت به شکلی هستند که شما حتی متوجه آنها نمی شوید.اینها از آن نوع اشتباهاتی هستند که به راحتی آنها را نادیده می گیرید، اما برای عکاسی شما بسیار حیاتی هستند.

چند اشتباه در عکاسی طبیعت که ندانسته مرتکب می شوید

عکاسی در نور بد

من می خواهم با مهم ترین و رایج ترین اشتباهی که می بینم عکاسان طبیعت انجام می دهند، شروع کنم:

عکاسی در شرایط نور ضعیف.چون نور خوب برای عکاسی طبیعت خوب کاملا ضروری است.در واقع، می توان گفت بدون نور خوب، شما نمی توانید یک عکس خوب بگیرید.داشتن چیدمان عالی، ترکیب بندی عالی، و تنظیمات عالی، با وجود نور بد، به راحتی عکس شما را خراب می کند.

خب چه چیزی نور بد محسوب می شود؟

در دو وضعیت کلی نور بد است.اول، عکاسی در نور شدید خورشید نیم روز (هنگام ظهر) تقریبا همیشه عکس های شما را خراب خواهد کرد.نور خورشید نیم روز برای عکاسی طبیعت اصلا خوب نیست!

و دوم، عکاسی در نور کم، در هر زمان از روز. در این صورت، عکس های شما حالت دانه دانه پیدا کرده یا تار خواهند شد،

که قطعا شما این را نمی خواهید، مگر این که با سه پایه عکس بگیرید.

پس سوالی که مطرح می شود این است:

نور خوب چیست؟

من توصیه می کنم که عکاسی طبیعت را در دو زمان اصلی انجام دهید.

اول، می توانید در زیر آسمان ابری عکس های طبیعت خوبی بگیرید.نور ابری به خصوص برای آن دسته از عکاسی هایی که شامل رنگ هستند عالی است،چون ابرها نور را پخش کرده و رنگ ها را اشباع می کنند.

دوم، همیشه می توانید بر ساعات طلایی تکیه کنید، که دو ساعت بعد از طلوع و قبل از غروب خورشید هستند.

نور ساعت طلایی گرم، شگفت انگیز، و طلایی است. چنین نوری برای ثبت یک عکس خیره کننده و تکرار نشدنی عالی است.در واقع، اکثر عکس های طبیعت خوبی که شما دیده اید احتمالا در طول ساعات طلایی گرفته شده اند. این شگفت انگیز است!

عکاسی از سوژه از یک ارتفاع ایستاده

این یکی دیگر از اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت است:

عدم توجه به زاویه عکاسی!(به طور خاص، عکاسی از یک ارتفاع ایستاده، به طوری که رو به پایین به سمت سوژه خود عکس بگیرید.)این مسئله به خصوص در عکاسی ماکرو و حیات وحش مشکل ساز است،که در آن عکاسی رو به پایین یک حس تسلط (غلبه) و جدایی را منتقل می کند.

به جای عکاسی رو به پایین، سعی کنید هم سطح سوژه خود قرار گیرید.

به این ترتیب، بیننده خیلی بیشتر با سوژه شما ارتباط برقرار می کند، گویی که هر دو در یک دنیای یکسان هستند.و فقط از یک زاویه عکس نگیرید. سعی کنید زوایای مختلف را امتحان کنید،و توجه کنید که چطور یک زاویه متفاوت به یک عکس طبیعت متفاوت منجر می شود.

این راهی عالی برای خلاص شدن از شر عادت های قدیمی است:

خودتان را مجبور کنید که از زاویه ای که قبلا هیچ وقت استفاده نکرده اید، از سوژه عکس بگیرید.روی زمین بنشینید و رو به بالا عکس بگیرید!

استفاده از یک پس زمینه شلوغ

در عکاسی طبیعت، پس زمینه بسیار مهم است.اگر پس زمینه خوبی نداشته باشید، عکس های شما باعث حیرت بیننده نخواهند شد.و یکی از ساده ترین اشتباهاتی که می توانید انجام دهید، استفاده از یک پس زمینه شلوغ است.شما باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا از شلوغی اجتناب کنید. شما باید از هرج و مرج و بی نظمی اجتناب کنید.

در عوض، باید پس زمینه ای ایجاد کنید که تا حد ممکن ساده باشد:

– رنگ یکنواختی داشته باشد.

– سوژه های اضافی نداشته باشد.

– دارای خطوط یا اشکال مختلف نباشد.

هدف شما این است که سوژه خود را برجسته کنید.و برای انجام این کار، باید هر چیزی که در پس زمینه غیرضروری است را حذف کنید. تنها چیزهای ضروری را باقی بگذارید.

عکاسی از سوژه های بی کیفیت

هنگامی که یک سوژه پیدا کردید…

…آیا بررسی می کنید تا مطمئن شوید که خراب یا کثیف نباشد، یا کیفیت پایینی نداشته باشد؟

به راحتی ممکن است این مرحله را فراموش کنید. با این حال، ثبت یک عکس طبیعت خیره کننده بسیار مهم است.من توصیه می کنم که همیشه یک ارزیابی سریع از سوژه خود انجام دهید.

اگر سوژه شما یک گُل است، باید از خودتان بپرسید:

– آیا عیب و نقص یا سوراخی دارد؟

– آیا لکه های خاک یا گِل روی آن وجود دارد؟

– آیا حشره ای در مرکز گل وجود دارد؟

اگر سوژه منظره است، به این موارد فکر کنید:

– آیا آشغال یا موارد دست ساز بشر در آنجا وجود دارد؟

– آیا سوژه پیش زمینه شما عیب و نقصی دارد؟

نیازی نیست ارزیابی شما عمقی باشد. شما فقط باید زمان کافی صرف کنید تا مطمئن شوید که سوژه شما شکل خوبی دارد.

قرار ندادن یک نقطه کانونی یا مرکز جذابیت در ترکیب بندی

این یک راه سریع دیگر برای خراب کردن یک عکس طبیعت عالی است.چون در واقع، هر ترکیب بندی باید یک نقطه کانونی یا مرکز جذابیت داشته باشد.منظورم این است که شما باید یک سوژه در عکس بگنجانید. چیزی که نگاه بیننده بر روی آن قفل شود.

سوژه می تواند هر چیزی که دوست دارید باشد (تا زمانی که آنجا باشد!).

اگر از مناظر عکس می گیرید، سعی کنید هم در پیش زمینه و هم پس زمینه یک سوژه بگنجانید.در حالت ایده آل، سوژه پیش زمینه نگاه را به سمت پس زمینه هدایت خواهد کرد.اگر از حیات وحش عکس می گیرید، سوژه شما تقریبا ضمانت شده است.فقط مطمئن شوید که در عکس خود بر حیات وحش تاکید می کنید!

و اگر عکس های ماکرو می گیرید، مطمئن شوید که بخشی از سوژه شما بسیار شارپ باشد،به طوری که نگاه بیننده مستقیما به سمت آن برود.

چند اشتباه در عکاسی طبیعت که ندانسته مرتکب می شوید

عکاسی از صحنه هایی با کنتراست کم

این اشتباه کمی پیشرفته تر است، اما هنوز هم مهم است که آن را به خاطر بسپارید.هنگامی که شما عکاسی طبیعت انجام می دهید، باید سعی کنید از صحنه هایی که کنتراست بسیار کمی دارند اجتناب کنید.منظور من از «صحنه های کم کنتراست»، صحنه هایی است که اختلاف تُن

(یعنی، قسمت های روشن و تاریک) و رنگ بسیار کمی دارند.یک صحنه کم کنتراست ممکن است کاملا سفید باشد.یا ممکن است کاملا قرمز، یا آبی، یا سیاه باشد.

مشکل صحنه های کم کنتراست چیست؟

فقدان کنتراست باعث می شود همه المان ها با هم ترکیب شوند.بنابراین هیچ المانی برجسته نیست، و عکس کسل کننده می شود.که دقیقا همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنید.در عوض، به دنبال صحنه هایی بگردید که در آن سوژه در پس زمینه برجسته باشد.و به دنبال صحنه هایی بگردید که در آن سایه ها و هایلایت های زیبایی داشته باشید.باید اشاره کنم که استفاده از صحنه های کم کنتراست برای ایجاد یک جلوه هنری امکان پذیر است.

اما شما باید این کار را به صورت هدفمند انجام دهید، وگرنه به راحتی ممکن است آن را خراب کنید.بنابراین توصیه می کنم که به صحنه های پر کنتراست بچسبید.در این صورت از مشکلات کنتراست کم اجتناب خواهید کرد!

عدم پس پردازش عکس های طبیعت

هر عکس طبیعت سه جنبه اساسی دارد که عبارتند از:

۱ – نور

۲ – ترکیب بندی

۳ – پس پردازش

اگر بتوانید به هر سه مورد دست یابید موفق می شوید، و عکس هایتان خیره کننده خواهند شد.ما قبلا در مورد نور و این که باید در طول ساعات طلایی عکس بگیرید، صحبت کردیم.در مورد ترکیب بندی و این که چطور باید یک نقطه تمرکز در عکس خود بگنجانید نیز صحبت کردیم.

اما در مورد پس پردازش صحبت نکردیم. و نکته مهم این است:بدون پس پردازش، عکس های طبیعت شما برجسته نخواهند شد.

چون ویرایش چیزی است که آن تاثیرگذاری نهایی، آن آخرین ذره درخشش را به عکس طبیعت شما اضافه می کند.البته، نباید بیش از حد ویرایش کنید. اما چند کار هست که پیشنهاد می کنم برای هر عکس انجام دهید:

۱ – نوردهی را بررسی کنید. به خصوص معمول است که اجازه دهید عکس هایتان کم نوردهی شده باقی بمانند.

بنابراین مطمئن شوید که سایه ها در عکس شما هنوز هم خوب و دارای جزئیات باشند.

۲ – کنتراست را بررسی کنید. به طور کلی، من توصیه می کنم که کنتراست عکس های طبیعت خود را افزایش دهید.

این کار تاثیر بیشتری به تصاویر شما داده و کمک خواهد کرد تا برجسته شوند.

۳ – اشباع را بررسی کنید. اگرچه احتمال افراط در این مرحله زیاد است، اما کمی اشباع بیشتر تاثیر زیادی بر روی عکس شما می گذارد.

رنگ های تصویر شما باید عمیق، اما طبیعی به نظر برسند.

اگر بتوانید این سه مرحله را دنبال کنید، عکس های طبیعت شما خیلی بهتر به نظر خواهند رسید.

اشتباهات عکاسی طبیعت: نتیجه گیری

اکنون دیگر همه چیز را در مورد این هفت اشتباه مهلک در عکاسی طبیعت می دانید.و برای اجتناب از آنها آماده اید! کلید کار این است که مراقب باشید.شاید حتی بد نباشد که یک چک لیست درست کنید.در این صورت، وقتی در محل عکاسی عکس می گیرید اطمینان خواهید داشت که هیچ کدام از این اشتباهات رخ نمی دهند،و عکاسی شما بهتر از همیشه خواهد شد.

شما اشتباهی در عکاسی طبیعت انجام داده اید که من در اینجا به آن اشاره نکرده باشم؟

لطفا آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید!

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *