چند تکنیک ‌برای عکاسی از مناظر شهری

وقتی نام عکاسی منظره برده می‌شود، ناخودآگاه به طبیعت فکر می‌کنیم. با این حال عکاسی شهری نیز به دلیل گستردگی مناظر شهر می‌تواند بسیار جذاب باشد.هنگامی که نام منظره را می‌شنوید، ذهن شما یک گستره وسیع طبیعی همراه با درختان و تپه‌ها را مجسم خواهد کرد.

من اعتقاد دارم که این یک غریزه در میان عکاسان است. به همین دلیل است که وقتی به دنبال عکس‌هایی از منظره می‌گردید، ابتدا به مناظر طبیعی برمی‌خورید. با این حال ژانر عکاسی از منظره بسیار وسیع و گسترده است و به طبیعت محدود نمی‌شود.

بدون تفکر عکس بگیرید

هر عکاسی می‌داند که عکس گرفتن بدون تفکر یعنی چه. بعضی وقت‌ها صحنه‌هایی به وجود می‌آید که نباید برای ثبت آنها تعلل کرد. احتمالا گالری عکس‌های شما نیز پر از عکس‌هایی است که بدون تفکر و برنامه‌ریزی گرفته‌اید. این نوع عکاسی می‌تواند سادگی و صمیمیت در یک موضوع را به خوبی نشان دهد و صحنه را طبیعی جلوه دهد. این نوع عکس‌ها عموما از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند.

ثبت یک رویداد شگفت‌انگیز برای هر عکاسی جذاب است و قطعا شما نیز به راحتی از آن نخواهید گذشت. اما نباید خلاقیت را نیز فراموش کنید. سعی کنید از زوایای خلاقانه‌ای عکس بگیرید تا نتیجه‌ای عالی بدست آورید. همچنین نزدیک صبح که خورشید در ارتفاع کمی قرار دارد، معمولا صحنه‌های جالبی خلق می‌شوند که پیشنهاد می‌کنم خودتان را برای گرفتن عکس در همچین زمان‌هایی آماده کنید.

هنگامی که شما یک موضوع شگفت‌انگیز را می‌بینید، به دنبال راهی برای ثبت آن می‌گردید. شاید استفاده از یک لنز دیگر یا فاصله گرفتن از سوژه، همان راه حل باشد. شاید هم بخواهید کمی جلو رفته و مستقیما عکس را بگیرید. اما کلید اصلی این است که خودتان را از همه‌ی این موارد دور کنید تا زمان را از دست ندهید و به دنبال سوژه‌های پنهان باشید. شاید عکس‌های بسیار عالی از پل بروکلین ثبت شده باشد، اما من دوست دارم که عکس‌هایی بگیرم که مبهم باشند و تفاوت در آنها احساس شود.

ریتم شهر را پیدا کنید

هر شهری، به خصوص شهر‌های بزرگ دارای یک ریتم خاص هستند. برای مثال جنب و جوش و عجله. این در واقع تعریف ویژگی‌های شهر و مردم آن است. از نظر عکاسی این کار به نفس کشیدن شهر نیز معروف است. من متوجه شدم که از دو راه می‌شود این حرکت و ضربان را در شهر نشان داد؛ یکی ثبت سوژه‌های در حال حرکت و دیگری ثبت سوژه‌های ثابت همراه با حرکت عکاس.

وقتی از سوژه‌ای در حال حرکت عکسی ثبت کنیم که سوژه ثابت به نظر برسد اما بک‌گراند حرکت داشته باشد، به عکاسی پنینگ اشاره داریم. در واقع یعنی در جهت موافق حرکت سوژه و برابر با سرعت آن حرکت کنیم تا سوژه کاملا ثابت به نظر برسد.

مهمترین نکته در عکاسی پنینگ ، صبر و تمرین زیاد است. احتمال دارد در ابتدا عکس‌های بسیاری را خراب کنید و یا اصلا از آنها راضی نباشید؛ اما با تمرین زیاد و یافتن سوژه مناسب می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری ثبت کنید. من به سوژه‌هایی که با سرعت زیاد در حال حرکت هستند، مثل دوچرخه سواران یا اتومبیل‌ها علاقه دارم و مطمئنم عکس‌های پنینگ از آنها عالی خواهند شد. همچنین بهترین سوژه‌ها برای تمرین نیز هستند.

ثبت عکس‌هایی از سوژه‌های ساکن در زمانی که حرکت می‌کنید نیز برای عکاسی شهری بسیار عالی است. این کار به ویژه در زمانی که در حال حرکت با مترو یا ماشین هستید و یا در شلوغی جمعیت، بسیار عالی خواهد شد. مشابه عکاسی پنینگ من سرعت شاتر دوربینم را روی ۱/۱۰ یا ۱/۵۰ ثانیه قرار می‌دهم.

همچنین استفاده از لنزهایی که دارای لرزشگیر هستند، به ثبات تصویر کمک می‌کند و به نوعی ضروری محسوب می‌شوند. اما اگر لنز شما فاقد لرزشگیر تصویر است، سعی کنید به یک جای محکم و مطمئن مثل دیوار تکیه دهید تا لرزش دست به حداقل برسد.

کلید این نوع عکس‌ها این است که روش‌هایی خلاقانه و متمایز برای نمایش سوژه‌های متحرک میان سوژه‌های ساکن پیدا کنید. شاید بتوانید در برابر یک عابر پیاده حرکت کنید یا از گروهی از ماشین‌های در حال حرکت عکس بگیرید.

نکته اصلی اینجاست که حرکت در یک محیط شهری یک چیز طبیعی است. شما باید راه‌های خلاقانه و جالبی برای ثبت این حرکت پیدا کنید. این چیزی است که عکاسی شهری شما را از سایر عکس‌ها متمایز می‌کند.

شب زمان مناسبی است

فاصله غروب تا شب، یکی از زمان‌های مورد علاقه من برای کشف چیزهای جدید در شهر است. معمولا بیشتر شهرها در این زمان حال و هوای متفاوتی پیدا می‌کنند. به جای ایجاد تضاد نور و سایه، خیابان‌های شهر با تعداد زیادی نور مصنوعی روشن می‌شوند. نورهای هالوژن، چراغ‌های سفید، زرد، قرمز و رنگ‌های مختلف که منابع نور خلاقانه بیشماری برای عکاسی شهری هستند.

برای عکاسی ازمناظر شهری در طول شب یا غروب بهتر است یک سه‌پایه محکم و مطمئن با خود همراه داشته باشید. به دلیل محدود بودن نور ممکن است نیاز باشد سرعت شاتر را کم کنید تا عکس شارپ و روشنی داشته باشید. با کم کردن سرعت شاتر مشکل لرزش دست بوجود می‌آید.

یک سه‌پایه مطمئن به شما در حذف لرزش‌های دست و ثبت عکس‌هایی خلاقانه از نور‌های سطح شهر کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های بازی با نور نیز استفاده کنید. مثلا ثبت نور ماشین‌های در حال حرکت در طول جاده.

 

برگرفته شده از سایت دیدنگار

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *