چند قانون پایه برای عکاسی از کودکان

عکس برداری از کودکان بسیار لذت بخش است. گاهی والدین برای عکاسی از کودکان به مشکل بر می خورند در مورد عکسبر داری از کودکان مهم نیست که شما از چه نوع دوربینی استفاده می کنید می توانید از دوربین گوشی یا از یک دوربین DSLRاستفاده کنید.اما یک عکاس خوب زمانی خوب است که قوانین ترکیب بندی را بداند. و در زمان مناسب آن ها رابه کار برد.

چند قانون پایه برای عکاسی از کودکان

1. قانون یک سوم

یکی از رایج ترین اشتباهات عکاسان تازه کار این است که موضوع خود را در مرکز کادر قرار میدهند. صرف نظر از اینکه فرزند شما چقدر زیبا است، اگر این شیوه بارها انجام شود، شما با تعداد زیادی تصاویر ثابت و خسته کننده مواجه می شوید. بهترین راه برای غلبه بر این اشتباه، اعمال قانون  یک سوم است. تصور کنید که تصویر در کادر شما به 9 مستطیل مساوی تقسیم شده است.

سوژه خود را در هر یک از چهار نقطه که مستطیل به آن وصل می شود قرار دهید.  سوژه خود را روی خطوط تنظیم کنید . با استفاده از این قانون،شما تعادل و ترکیب  به عکس های خود اضافه می کنید. اما به طور متوسط مخاطب های معمولی هرگز قاعده یک سوم  را نمی فهمند، پس برای مادر یا مادربزرگ خود توضیح دهید که چرا عکس خارج از مرکز است.

2.شبیه سازی

قبل از عکسبرداری، پس زمینه خود رابا بک گراند های ساده و زیبا تطبیق دهید. همیشه می توانید اندام های درختی، اسباب بازی ها و سایرمواردی که باعث حواس پرتی است را از بک گراند حذف کنید.اما با انتخاب یک دیافراگم مناسب می توانید این اجسام را در تصویر به صورت بک گراند داشته باشید. این به این معنی نیست که شما باید خودتان را به بک گراندهای ساده محدود کنید.

بافت ها، الگوها، باغ ها و سایر زمینه های شلوغ می توانند بوکه های زیبا ایجاد کنند.(اثر تار و پودری که در بسیاری از تصاویر حرفه ای دیده می شود) برای ایجاد بوکه ها از یک دیافراگم بزرگ استفاده کنید. (f / 4 یا پایین تر)

3.کادر را را پر کنید

گاهی اوقات، خالی بودن زیادی فضا در یک عکس می تواند شخصیت اصلی شما را کوچکتر از آنچه دوست دارید نشان دهد. البته، این می تواند مفید باشد اگر شما میخواهید سوژه را کوچک نشان دهید. برای نشان دادن سن و قد کودک می توانید از اشیا مانند درخت یا ماشین در کنار او استفاده کنید.

4.کادر بندی

همانطور که در حال عکسبرداری هستید، به دنبال راه های طبیعی برای بستن کادر ازموضوع اصلی خود باشید. شاخه های درخت، ساختمان ها، حصارها و مردم همه کادر های فوق العاده را می سازند. خلاق باشید حتی استفاده از شیوه کادر در کادر میتواند عکس جذابی باشد.

5.خطوط اصلی

شما می توانید از خطوط در عکس های خود برای جذب چشم مخاطب نسبت به موضوع اصلی استفاده کنید. شما می توانید خطوط بین دیوارها، کوه ها، پنجره ها، حصار ها، ساختمان ها، سیم های تلفن و جاده ها پیدا کنید و سوژه در در امتداد آن قرار دهید.

6 . فضا

در چند قانون قبلی ما به شما گفتیم که “کادر را پر کنید”. حالا ما قصد داریم به شما بگوئیم که در عکستان یک فضای خالی داشته باشید.افراد یا سوژه در حال حرکت در عکس خود در فورگراند یا پیش زمینه ای ثابت بگذارید تا مخاطب بتواند در ذهن تصور کند که سوژه شما در حال حرکت است.

7.به خطوط افق توجه کنید

اگر یک خط افقی در تصویر شما وجود داشته باشد، حتما این خط را مستقیما نگه دارید. انجام این کار باعث می شود کسی که عکس را می بیند تعجب نکند که فرزندان شما در حال سقوط هستند.زیرا خطوط افق کج حس سقوط را القا می کنند.

 

 

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *