چند مطلب مهم برای آموزش عکاسی از ماشین

در این مقاله قصد دارم به شما نکاتی را بگویم تا از آن‌ها برای عکاسی از ماشین ها به صورت خلاقانه‌تر الهام بگیرید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر ماشین لوکس و کلاسیک، جزئیات و المان‌های نمادین آن است که در ادامه برایتان خواهم گفت که چگونه آنها را به صورت خلاقانه و شگفت انگیز به تصویر بکشید.

اغلب ماشین‌ها و عکاسان ارتباط خوبی با هم دارند و اصطلاحا دست در دست هم دیگرند! این که شما یک عکاس باشید یا صاحب بک خودرو لوکس یا کلاسیک تفاوتی ندارد، حالا دیگر عکس‌های کامل از ماشین‌ها تقریبا منقضی شده است و افراد کمی هنوز هم علاقه‌ای به ثبت آنها دارند.

عکاسی از ماشین می‌تواند هم پیچیده باشد و هم گران. برای ثبت تصاویری از اتومبیل‌ها، عکاسان صنعتی برتر اغلب از استودیوهای تخصصی بزرگ با تجهیزات قدرتمند و قطعات عظیم برای مسدود کردن یا انعکاس یا جهت دادن به نور استفاده می‌کنند. هر عکس می‌تواند چند روز طول بکشد و یک تیم را در این مدت مشغول خود کند.

اغلب افرادی که به ماشین‌ها علاقه دارند، نه این فضا را در اختیار دارند و نه این تجهیزات. و خب طبیعتا ماشین‌های لوکس عظیم الجثه چیزی نیستند که آن‌ها را بردارید و داخل یک استودیو قرار دهید؛ و حتما باید فضای مناسب آنها در اختیار صاحب ماشین باشد.

در عوض، ما به دنبال فرصت‌هایی برای عکاسی از ماشین‌ها در مسابقات رانندگی یا سایر اجتماعات هستیم. این رویدادها به ندرت شرایطی عالی برای ایجاد تصاویر بی‌عیب و نقص از ماشین‌ها ایجاد می‌کنند، بنابراین به یک بیت ( Bit ) تفکر خلاقانه برای بدست آوردن عکس‌هایی شگفت انگیز از آنها نیاز است!

چند مطلب مهم برای آموزش عکاسی از ماشین

عکاسی از ماشین را می‌توانید با عکاسی از مکان‌های شلوغی شروع کنید که در آن ماشین‌ها کنار هم پارک شده‌اند و معمولا افراد زیادی هم در آنجا حضور دارند. معمولا پس زمینه نیز در این مکان‌ها خیلی جالب نبوده و نمی‌توانید روی آن به عنوان یک عنصر خارق‌العاده حساب کنید. معمولا بعضی از مکان‌ها در شهر مخصوص نمایش ماشین‌های کلاسیک یا لوکس است که بهتر است این موقعیت‌ها را پیدا کرده و برای عکاسی به آنجا بروید.

تمرکز بر روی جزئیات و تلاش برای ثبت آنها، یکی از راه‌های غلبه بر این مشکلات است. می‌توانید از جزئیات هر ماشین عکس گرفته و آن را به نمونه کارهایتان اضافه کنید. عکاسی از جزئیات ماشین‌ها همچنین در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام هم مورد پسند بسیاری از کاربران است و ممکن است استقبال خوبی از آن شود. معمولا در تصاویر کلوز آپی که از جزئیات مختلف گرفته می‌شود، تمرکز تنها بر روی یک مورد است و باعث برجسته شدن و درخشیدن آن می‌شود.

بنابراین با توجه به نکاتی که گفتم، در ادامه این مقاله ایده‌هایی برای گرفتن عکس‌های عالی از ماشین‌هایی که در اطرافتان وجود دارد یا در سفر خود می‌بینید، خواهم گفت. پس با من همراه باشید.

نزدیک شوید … نزدیک‌تر از آنکه تصور می‌کنید !

با نزدیک شدن به سوژه می‌توانید بسیاری از مشکلات را که در تصویر کامل مشاهده می‌شوند از بین ببرید؛ برای مثال ماشین‌های دیگری که در کادر بودند، مردم در گوشه‌های تصویر و یا حتی پس زمینه نه چندان جالب. تمرکز داشتن بر روی یک سوژه کوچک می‌تواند حواس پرتی بیننده را از بین ببرد و تمام تمرکز او را به خود جلب کند.

همچنین نبود پس زمینه، شما را مجبور می‌کند تا به ترکیب بندی توجه بیشتری داشته باشید و خلاقیت بیشتری را به کار ببرید؛ و دیگر نگران این نباشید که پس‌زمینه متشکل از ده‌ها اتومبیل چگونه خواهد شد یا آسمان آن پشت چه کار می‌کند!

همچنین می‌توانید از یک عمق میدان کم برای محو کردن المان‌های حواس پرت کننده در عکس‌های خود استفاده کنید. فقط به این توجه داشته باشید که عمق میدان به اندازه‌ای باشد که جزئیات و سوژه به صورت کامل دیده شود. سپس هر چیز دیگری در پس‌زمینه از بین رفته و نگاه بیننده دقیقا به همان سو خواهد رفت که شما می‌خواهید.

چند مطلب مهم برای آموزش عکاسی از ماشین

یک تم مشخص را انتخاب کنید

در برخی موارد، در طول سال‌های گذشته، من به عکاسی از آینه ماشین‌ها عادت کرده بودم. نمی‌دانم دقیقا کدام یک از عکس‌هایم بود، ولی به زودی متوجه شدم که تمام آنها متفاوت هستند و نمونه‌های مشابه به ندرت یافت می‌شوند. هر چه سوژه متفاوت‌تر باشد هم خلاقیت بیشتری می‌توان به خرج داد.

آینه تنها بخش کوچکی از یک ماشین است، اما وقتی بحث طراحی خودرو به میان می‌آید، یک مشت محکم و یک نشان قدرت برای هر طراحی خواهد بود! حالا دیگر من نمی‌توانم یک ماشین کلاسیک را دیده و بدون ثبت عکس از آینه آن، از کنارش رد شوم!

بهتر است یک موضوع مشخص را برای سبک کاری خود در عکاسی از ماشین انتخاب کرده و همان را دنبال کنید. چرا که این باعث می‌شود خودتان را نسبت به افراد دیگری که از همین سوژه‌ها عکس می‌گیرند به چالش بکشید و سعی کنید کاری بهتر و متفاوت‌تر را ارائه دهید.

همچنین با توجه به یک سری جزئیات خاص و طی یک مدت طولانی، می‌توانید خلاقیت خود را تقویت کنید و دید متفاوت‌تری را نسبت به همان موضوع پیدا کنید. حتی زمانی که به دنبال عکاسی نباشید هم، سوژه‌هایی را خواهید دید و دید خلاقانه‌تان باعث می‌شود جزئیات بیشتری را کشف کنید.

از جزئیات نمادین عکس بگیرید

فقط یک چیز را انتخاب کرده و سعی کنید یک شات کامل از آن را ثبت کنید. شاید این بتواند باله کنار یک کادیلاک قدیمی باشد یا نشان جلوی یک اتومبیل رولز رویس کلاسیک که با ظرافت خود چشم شما را جذب می‌کند. سعی کنید از المان‌هایی بیشتر استفاده کنید که به آن علاقه دارید. برای مثال لوگوی یکی از ماشین‌ها یا برندهای مورد علاقه‌تان.هر چه این نماد بیشتر شناخته شده باشد، کارتان آسان‌تر خواهد بود و حتی می‌توانید نمونه‌هایی را دیده و الهام بگیرید. این به عنوان یک تمرین خوب برای شروع واقعا عالی است.

اتومبیل‌ها نماد قدرت انسان در طراحی هستند و واقعا ارزشی بیش از یک ماشین معمولی دارند. قطعات و المان‌هایی نمادین که شاید برای طراحی هر یک از آنها صدها ساعت زمان صرف شده باشد. هیچ چیز در یک ماشین، چه کلاسیک و چه لوکس، اتفاقی و تصادفی طراحی نشده و همه چیز درست همان گونه‌ای ساخته شده که باید باشد و شما هم اکنون آن را می‌بینید.

نکته خوب در مورد جزئیات نمادین این است که آن‌ها اغلب فورا قابل تشخیص هستند. این به بیننده می‌گوید که دقیقا مقصود عکاس چه چیز بوده و مفهوم را به سرعت به او منتقل می‌کند، هر چند ممکن است عکسی که می‌گیرید نزدیک به انتزاعی یا کاملا انتزاعی باشد که آن مورد نیز خود جذابیت‌های بسیاری دارد.

لوکس بودن را مجسم کنید

ماشین‌های زیبا اغلب لوکس و گران قیمت هستند؛ در این موضوع هیچ بحثی وجود ندارد. پس خودتان را به چالش بکشید و سعی کنید در عکس‌هایتان لوکس بودن را به بیننده منتقل کنید. عکاسی از ماشین های لوکس یکی از چالش‌های جدی برای هر عکاسی محسوب می‌شود، مخصوصا اگر در نمای کلوز آپ و از جزئیات آنها قصد عکاسی داشته باشیم.در حال حاضر عکس‌هایی با عمق میدان کم، پیش زمینه‌های مشخص و پس‌زمینه‌های محو، رنگ‌های تیره و ته رنگ کم، بهترین گزینه برای لوکس نشان دادن یک ماشین است. معمولا برندهای معروف و لوکس نیز از این اصول برای عکاسی از ماشین های خود استفاده می‌کنند.

حالا نوبت شما است که این را امتحان کنید، به سراغ ماشین‌های لوکس و رده بالا رفته و با نمای کلوز آپ از جزئیات آن عکس بگیرید و سعی کنید لوکس بودن را به بهترین شکل نشان دهید.اطمینان حاصل کنید که اگر می‌خواهید با عمق میدان کم عکس بگیرید، فوکوس شما به درستی بر روی سوژه تنظیم شده باشد. حتی اگر کمی فوکوس اشتباه بوده و سوژه اصلی شارپ نباشد، عکس ارزش و اعتبار خود را از دست خواهد داد.

چند مطلب مهم برای آموزش عکاسی از ماشین

از یک فاصله کانونی طبیعی استفاده کنید

عکس‌های واید می‌توانند جذاب به نظر برسند، در مورد آن هیچ شکی وجود ندارد. و من می‌دانم که هر عکاس ماشین، حداقل یک‌بار در طول عمرش، با استفاده از لنز واید و برای برجسته کردن ویژگی‌های خودرو، از گوشه جلویی یک ماشین عکسی را ثبت کرده است.

اما فواصل کانونی عریض عکس را دچار انحراف کرده و خطوط و المان‌های نمادینی که با دقت بالا طراحی شده‌اند را به صورتی عجیب تغییر می‌دهد. به جای این کار سعی کنید با استفاده از یک لنز دوربین با زاویه دید معمولی ( برای مثال ۵۰ میلیمتر ) و یک عدد دیافراگم معمول ( مثلا f/4 )، خودتان را به چالش بکشید.

لنزهای ۵۰ میلیمتری معمولا زاویه دیدی مشابه یک انسان طبیعی دارند و از این نظر به عنوان یک لنز استاندارد محسوب می‌شوند و قطعا ثبت عکسی با نمای دید انسان برای هر عکاسی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. استفاده از یک لنز با فاصله کانونی‌ای در حدود ۵۰ میلیمتر به این معنی است که وقتی شما از یک ماشین عکس می‌گیرید، آن را بسیار نزدیک‌تر به تصویر اصلی از چشم طراح آن محصول می‌‎بینید.

این ممکن است به این معنی باشد که شما مجبورید کارهای سخت‌تری را انجام دهید و شیوه‌های مختلفی از ترکیب بندی را امتحان کنید تا بتوانید آن میزان تاثیر گذاری که عکس باید داشته باشد را اضافه کنید. با این حال با لنز ۵۰ میلیمتری شما دیدی به بیننده خواهید داد که کاملا بدون اغراق است و او ماشین را همانگونه می‌بیند که در واقعیت وجود دارد و این یک عنصر بسیار مهم در عکس شما خواهد بود.

من هرگز کسی نبودم که باور کنم عکاسی در مورد ثبت جهان در اطراف شما دقیقا چطور است. اما وقتی به طراحی خودرو می‌رسیم، کاملاً مطمئن هستم که طراح اصلی بیشتر از من می‌داند که این اتومبیل چطور به نظر می‌رسد. بنابراین، تغییر دادن آن با لنزهای واید به ندرت در فهرست اولویت‌های من قرار می‌گیرد!

از بازتاب استفاده کنید و سیاه بپوشید !

در شرایط ایده‌آل، شما می‌توانید از کارت‌های سیاه و سفید استفاده کنید و چراغ‌ها را مسدود کنید. سعی کنید به انعکاس جایی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید توجه داشته باشید. با این حال، به ندرت پیش می‌آید که در فضایی بزرگ بتوانید خیلی بازتاب را کنترل کنید و در نهایت مجبورید خودتان را با توجه به شرایط اطراف تغییر دهید.سعی کنید با هر سختی‌ای که با آن مواجه هستید، یک پک رفلکتور ۵ در ۱ را همیشه با خود به همراه داشته باشید.

بعضی اوقات می‌خواهید بر روی قسمت‌هایی از ماشین بازتاب بیشتری داشته باشید یا حتی ممکن است بخواهید بعضی از این بازتاب‌ها را حذف کنید. اما بهتر است به جای حذف کردن بازتاب یا تغییر دادنش، با آن کنار آمده و به عنوان یک اتفاق طبیعی بپذیرید.بازتاب آسمان و یا شاخ و برگ‌ها در اطراف شما می‌تواند باعث ایجاد برخی الگوهای جالب در شیشه یک اتومبیل شود. در شرایط مناسب، با ماشینی که بدنه صیقل شده و براق دارد؛ حتی ممکن است انعکاس منظره را در بدنه ماشین مشاهده کنید.

شما می‌توانید از انعکاس نور استفاده کنید تا به عکستان احساسات یا جذابیت بیشتری وارد شود. بازتاب‌ها می‌توانند توجه بیننده را دقیقا به همان جایی منعطف کنند که شما می‌خواهید. حتی می‌شود حواس بیننده را از کثیفی‌ها یا اشکالات نیز به همین وسیله دور کرد.به عنوان یک نکته کلیدی دیگر در عکاسی از ماشین ، سعی کنید در هنگاه عکاسی در فضای باز، لباس‌های سیاه یا خیلی تیره بپوشید. بارها شده که عکسی بسیار عالی را ثبت کرده‌ام، اما بدون آنکه خودم متوجه باشم، بازتاب کت روشنم در تصویر ثبت شده است و این قطعا تمام کار را خراب می‌کند.

استفاده از یک لباس سیاه باعث نمی‌شود که بازتاب شما در ماشین به صورت کامل حذف شود، اما حداقل باعث کمرنگ شدن آن یا کاهش عدم تمرکز بیننده می‌شود.دفعه بعد که یک ماشین را دیدید و یا برای عکاسی از آن اقدام کردید، سعی کنید بیشتر تمرکز کرده و جزئیات و المان‌های نمادین کوچکتر را هم پیدا کنید. سعی کنید از خلاقیت خود استفاده کنید تا جزئیات را به شیوه‌های متفاوتی نمایش دهید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” آموزش عکاسی از ماشین : جزئیات را خلاقانه‌تر ببینید ! ” برایتان گفتم مفید بوده باشد. آیا شما تجربه عکاسی از ماشین های لوکس یا کلاسیک را داشته‌اید؟ آیا تا کنون از جزئیات یک ماشین عکسی را ثبت کرده‌اید؟

می‌توانید بهترین عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی داشتید، در انتهای همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *