چند مطلب مهم برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

کلید صحیح برای رشد بعنوان یک عکاس این است تا خود را برای اینکار اختصاص دهید و در آن بر اساسی استوار، دست بکار شوید.شور و شوق برای ماهر شدن در هنر شما کلیدی میباشند.اینگونه گفته میشود که چیزهای زیادی را باید در نظر گرفت تا در این مسیر تا اندازه ی ممکن بطور موثر پیشرفت کرد.

چند مطلب مهم برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

1. به نور نگاه کنید.

زمانی که شما کار خود را در عکاسی شروع میکنید، کاملا امری بدیهی بنظر میرسد تا بگوییم که یادگیری استفاده از دوربین، اولین گام منطقی است.اگرچه، فکر کردن به این روش میتواند واقعا شما را سردرگم سازد. دوربین تنها ابزاریست که توانایی ثبت نور را دارد.

 • زمانی که شما از خانه خارج میشوید تا عکس بگیرید، اولین چیزی که باید به آن بیندیشید نور است، نه دوربین. چه زمانی از روز است؟
 • شدت نور چقدر است و از چه جهتی تابیده میشود؟ هوا ابریست یا آفتابی؟
 • حالت نور ملایم است یا سایه روشن؟ آفتاب روبروی شماست یا در پشت شما قرار گرفته؟
 • منابع نور مصنوعی کدامند و چه رنگ هایی از خود منتشر میکنند؟

اینها مواردی هستند که یک عکاس باتجربه در هر زمانی که میخواهد عکس بگیرد به ان توجه میکند و مدام از زمانی که عکس میگیرند، اگاهند.انها اینکار را برای دلیلی انجام میدهند. نور بر روی چگونگی عکس گرفتن انها و محیطی که از ان استفاده میکنند، تاثیر میگذارد.حتی یک تغییر جزئی در جهت تابش منبع نور میتواند کاملا انگونه که تصویر بنظر میرسد را تغییر دهد.در صورتی که در ابتدا نور را درک نکنید، نمیتوانید نحوه ی استفاده صحیح از دوربین را یاد بگیرید.

2. تنظیمات دوربین خود را یاد بگیرید.

وقتی که شما شرایط نور و محیط را ارزیابی کردید و به این پی بردید که میخواهید چگونه عکس بنظر برسد، زمان اندیشیدن درباره ی تنظیمات دوربین فرا میرسد.برای مثال، میخواهید که بیشترین مقدار ممکن از تصویرتان واضح باشد یا اینکه بوته های (افکت مات) زیاد در پس زمینه را میپسندید؟
آیا میخواهید بزرگنمایی کنید و جلوه ی متراکم به تصویر ببخشید یا استفاده از یک لنز طبیعی یا زاویه باز را ترجیح میدهید؟
آیا میخواهید عکسی روشن باشد یا اینکه شکل تاریکتر آنرا میپسندید؟

بدین شکل است که شما برای دستیابی به اثر مطلوب و دلخواه، تنظیمات دوربین خود را تغییر میدهید.بنظر میرسد که گرفتن یک عکس ساده کلی کار دارد.با اینحال، اگر شما شروع به عکاسی به این روش کنید، سرانجام این موارد ملکه ی ذهن شما میشوند و در خوی شما جای میگیرند.
این کار همانند یادگیری پرتاب بسکتبال یا ضربه ی گلف است.
در ابتدا ممکن است صحیح انجام دادن ان غیر طبیعی و عجیب بنظر برسد،اما سرانجام عادی میشود و سریعتر صورت میگیرد، و شما در وضعیت بسیار بهتری قرار خواهید گرفت تا زمان خود را در ابتدا برای تمرکز بر روی ان صرف کنید.دوربین خود را از حالت خودکار خارج کنید و با الویت شاتر، الویت دیافراگم یا حالت دستی، عکاسی را تجربه کنید.

برخی از عکاسان به عکسبرداری در حالت دستی افتخار میکنند، و برخی اوقات عکاسی به این روش منطقی است،اما حالت دستی از حالت های الویت شاتر یا الویت دیافراگم بهتر نیست و در بسیاری از شرایط، روش بدتری برای عکاسی است.همه ی این موارد به شرایط عکسبرداری بستگی دارد.
با بزرگنمایی های مختلف، با دیافراگم های متفاوت و سرعت های متفاوت شاتر، لنز خود را امتحان کنید،

و اعداد حساسیت (ISO) مختلف را بکار بگیرید تا ببینید که نویز های دیجیتالی چگونه بنظر میرسند.زمانیکه برای عکسبرداری از سه پایه استفاده نمیکنید، از افزایش میزان حساسیت نترسید.برگردید تا عکس خود را در نرم افزار لایت روم ببینید، جزئیات را بزرگنمایی کنید وبه محیط نگاه کنید تا ببینید که چگونه انطوری که تصویر شما بنظر میرسد را تغییر میدهند.

3. شکل و ترکیب بندی

اکنون زمان ان فرا رسیده تا در مورد ترکیب بندی عکس فکر کنیم.برخی از عکاسان تازه کار، میل به عادت بدی دارند. آنها جستجو میکنند و مورد جالبی را می یابند، سپس از ان به سرعت عکس میگیرند و سپس پیش میروند.درست است، برخی اوقات تنها راه برای عکس گرفتن این است که تحرک داشته باشید،
اما گاهی زمان خود را برای ترکیب بندی تصویر خود به بهترین شکل ممکن صرف کنید.تفاوت میان یک عکس فوری و یک کار هنری، تفکر است.اگر منظره ی جالبی را دیدید، شما باید در مورد ان فکر کنید که چگونه به بهترین شکل از ان عکس بگیرید.

 • بهترین جا برای ایستادن کجاست؟
 • آیا میتوانم عناصر دیگری را در این منظره دخیل کنم تا ترکیب پیچیده تری را ایجاد کنم؟
 • من ترجیح میدهم تا در مورد ترکیب بندی اینگونه فکر کنم که اگر عکس را بزرگ چاپ کنمو بر روی دیوار قرار دهم و دوستی بیاید و انرا برای اولین بار ببیند، چشمهایش از کدام قسمت شروع به دیدن تصویر میکنند و چگونه کل تصویر را میبینند؟
 • چه حسی به انها دست میدهد؟ ارتباط موضوع اصلی با پس زمینه چیست؟
 • استفاده از قانون یک-سوم ها در اینجا بهتر است یا اینکه بهتر است تا موضوع اصلی را در مرکز قرار دهیم؟
 • آیا نماهای جالبی در تصویر وجود دارند؟
 • آیا لبه های تصویر خوب بنظر میرسند و مانع خارج شدن چشمان بیننده از ترکیب میشوند؟
 • آیا پیش نما، میانه و پس زمینه در عکس وجود دارند و آیا وجود این موارد در عکس ضروری است؟

حرکت یک پا به سمت چپ میتواند تفاوت بین یک عکس خوب و یک عکس عالی باشد.این ایده ی دیگری است که در ابتدا بنظر مبهم است، اما با توجه بیشتر نسبت به ان، برای شما عادی خواهد شد.

چند مطلب مهم برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

4. رنگ بندی

رنگ ( یا فقدان وجود ان ) عنصر بسیار مهمی در عکاسی است.به چرخه رنگ نگاه کنید و اینکه چگونه رنگ ها با هم ترکیب میشوند را مطالعه کنید.

 • رنگ های متفاوت چه چیزی را بیان میکنند؟
 • آن رنگها به زیبایی تصویر می افزایند یا از ان میکاهند؟
  من از خلق هر دو تصویر سیاه-سفید و رنگی، لذت میبرم و اولین سوالی که در هنگام ویرایش به ان فکر میکنم، همین است.
 • ویژگی رنگ روشن چیست؟ گرم است یا سرد؛ آیا قالب رنگی وجود دارد، و آیا آن قالب رنگی به زیبایی تصویر می افزاید یا از ان میکاهد؟
 • علاوه بر فکر کردن در مورد رنگ در هنگام عکاسی، هنگام ویرایش کردن عکس می یابیدکه بطور قابل توجهی در حال بهبود توانایی خود در زمینه ی رنگ هستید.
  با دمای رنگ کار کنید تا ببینید تصویر گرم تر را میپسندید یا تصویر سرد تر را.
  تصویر رااشباع زدایی کنید و یا کمی اشباع رنگی به ان بیفزایید تا ببینید چه حسی به شما دست میدهد.
 • تغییر کنتراست تصویر چه تاثیری بر رنگها میگذارد؟
  برای انجام کار با کیفیت با رنگها، مطمئن شوید که نمایشگر خوبی دارید که اخیرا رنگهای ان
  تصحیح شده است.
  در صورتی که رنگهای نمایشگر شما با رنگهای فایل و چاپ نهایی متفاوت باشد، تمام کار و
  زحمت شما بی فایده است.

5. یادگیری نرم افزار لایت روم

ویرایش عکس، در بهبود بینش شما و تبدیل شدن به یک عکاس خوب بسیار ضروریست.من به شما نرم افزار لایت روم را پیشنهاد میکنم، چرا که استاندارد است و برای بسیاری از عکاسان به خوبی کار میکند.عکسهای خود را با فرمت خام (RAW) بگیرید تا از بیشترین انعطاف پذیری و کیفیت در
عکسهایتان برخوردار شوید و همه ی تنظیمات بهبود فرمت خام (RAW) را بیابید.
سعی کنید تا نگاه دیگر عکاسان را بازافرینی کنید تا چگونگی ویرایش انها را حس کنید.در سازماندهی آرشیو خود سخت کوش باشید. صرف زمان کوتاهی برای بارگذاری تصاویر در هر بار، شما را از اتلاف زمان زیادی در آینده در امان میدارد.تصاویر خوب خود را ستاره دار کنید (در لایت روم میتوانید حداقل یک ستاره ازپنج ستارهبدهید)، بنابراین آنها را براحتی میتوانید بیابید و بر اساس افکاری که بتدریج رشد میدهید،
مجموعه هایی ایجاد کنید. ملاحظه ی کارهایتان در این مدل سازمان یافته به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به داشتن یک آرشیو نامرتب، مهارتهای خود را سریعتر بهبود بخشید.

6. چاپ عکس

شاید نگاههای ما ریشه در گذشته داشته باشد و هیچکس در اینده عکسی را چاپ نکند،اما تا زمانیکه یک عکس چاپ و قاب گرفته نشود، در واقع کامل نیست.این کار، گام نهایی همه ی ان کارهاست و قرار دادن عکس بر روی دیوار خود، حس بسیار خوبی دارد.
اما جنبه دیگری نیز وجود دارد که چرا باید عکس را چاپ کنیم.
اینکه ببینید عکسهای شما بر روی نمایشگر چگونه بنظر میرسند، یک چیز است ،اما اینکه انها را در شکل پایانی، چاپ شده، ببینید، کاملا تجربه ی متفاوتیست.این کار شما را قادر میسازد تا ببینید که نور، رنگ و تنظیمات دوربین چگونه بر تصویر نهایی اثر میگذارند.شما از هنر چاپ، چیزهای بسیار زیادی را در مورد چگونه عکس گرفتن خواهید آموخت.

کاغذ های متفاوتی را امتحان کنید و عکسهای چاپ شده خود را در زیر نورهای متفاوت ببینید.با چاپگر محلی خود یا یکی از شرکت های آنلاین قابل اطمینان ارتباط برقرار کنید تا انها این کار را برای شما انجام دهند.اگر شما زیاد تصاویر خود را چاپ نمیکنید، اینکه کار خود را به انها بسپارید بسیار مقرون بصرفه تر است تا خودتان ان کار را انجام دهید.
اما فراموش نکنید که اگر خودتان انرا چاپ کنید، میتواند امری بسیار جالب و راضی کننده باشد و این توانایی را به شما میدهد تا تغییرات جزئی در عکس ایجاد کنید و بلافاصله ببینید که چگونه بنظر میرسند.سعی کنید تا یک تخته چوب پنبه ای برای عکاسی بسازید.ببینید که چگونه عکسها بایکدیگر فرق میکنند، کدام عکسها دوام می اورند و نسبت به کدام علاقه خود را از دست میدهید. از ان بعنوان زمین بازی استفاده کنید.

7. عکس!

این بسیار ساده است، اما مشکل گشای همه چیز است و باید گفته شود.بسیاری از مردم فقط دوربین خود را در گردشها و مسافرت ها همراه خود میاورند.انها به مکان هایی میروند که مخصوص عکاسی میباشند،مثل رشته کوه ها، باغ وحش، باغها، مناق سیاحتی، شهر های زیبا و یا شهرهایی با معماری عالی.
با اینکه این کار بسیار عالیست، اما خودتان را در جایگاهی فرا تر از ان قرار دهید. در طی روز چند عکس از زندگی روزمره خود بگیرید.حتی زمانی که نمیتوانید دوربین اصلی را همراه خود ببرید، از موبایل خود استفاده کنید.بهترین عکاسان میتوانند در معمولی ترین مکانها، عکسهای بسیار خوبی بگیرند. این کار را تمرین کنید.
بیرون بروید، به هرجایی، یا خصوصا به جاهایی بروید که فکر میکنید برای عکاسی افتضاح است، و راهی بیابید که چگونه در انجا یک عکس جالب بگیرید.این تمرین در پیشرفت شما بسیار به شما کمک میکند. شما میتوانید به خوبی نور و تنظیمات دوربین را درک کنید،
اما اگر شما در شرایط متفاوت بر یک اساس تقریبا پایدار عکاسی نمیکنید، شما خودتان را بعنوان یک عکاس، دست کم میگیرید.

چند مطلب مهم برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

8_گالری ها، کتاب های عکس و مطالعه ی انها

یکی از بهترین راهها برای بهبود حالت و سبک خودتان این است که به کارهای دیگران نگاه کنیم.به گالری ها بروید، کتاب های عکاسی بخرید و تصاویر عکاسان بزرگ را مطالعه کنید.اینترنت، فضای بسیار خوبی برای دیدن عکس هاست، اما گم شدن در این فضا اسان است.
گالری ها و کتاب ها نیز به این دلیل انتخاب و گرداوری شده اند.

عکسها را مطالعه کنید، در مورد چگونگی کامل شدن انها بیندیشید و شرایط موجود در پشت ان صحنه ها را نیز بیابید.گاهی اوقات چه شرایط پشت ان عکسها را بدانید چه ندانید به هدف خود میرسید، اما سایر زمانها بسیار مهم است در تا در مورد عکاس و تاریخچه ای که در پشت عکس عکس قرار دارد، بدانید. این امر، لایه دیگری را به فهم شما می افزاید.

سبک های مختلفی از عکاسانی که دوست دارید را امتحان کنید.سعی کنید تا مثل انها عکس بگیرید تا چرایی و چگونگی کار انها را بیاموزید.عناصر مورد علاقه خود را از بین عکاسان مختلف انتخاب کنید و انها را با هم ترکیب کنید تا سبک خود را ایجاد کنید.چند عکس چاپی بخرید. یک خانه ی معمولی دیوار های زیادی دارد که برای آثار هنرمندان زیادی کفایت میکند.

بله، دیدن یک تصویر و اینکه چگونه انرا خودمان ایجاد کنیم، چیز زاضی کننده ای است،اما این بسیار مهم است تا از کار دیگر عکاسان تقدیر کنیم.عکسهای چاپ شده ی دیگر عکاسان را بخرید تا در کنار کتاب ها به نمایش بگذارید.خودتان را متوجه کارهای دیگران کنید تا تصویری از الهام درونی خود خلق کنید.در نهایت، یکی از روشهای ما برای الهام گیری این است تا چیزهای غیر مرتبط با عکاسی را مطالعه کنید.در مورد اینکه کجا و از چه چیزی عکس بگیرید، بیاموزید. شعر بخوانید، حوادث روز را بخوانید، هر چیزی بخوانید.این تمرین درباره ی رشد حالت و سبک شما در خارج از عکاسی است؛ این دو به هم مرتبط اند.

9. به مکانی که عکس گرفتید، بازگردید.

یک منطقه یا یک موضوع را انتخاب کنید و خود را متوجه ان کنید.به همان مکان در زمان های مختلف ، در روشنایی های مختلف، بازگردید و در انجا عکس بگیرید.این امر برای رشد شما بسیار مهم است تا ان منطقه یا موضوع را مانند پشت دست خود یاد بگیرید.عکس های شما عمق بیشتری پیدا میکنند. عکاسانی وجود دارند که 40 سال را در عکاسی در یک منطقه سپری کردند.

10. یک گروه کوچک از عکاسان و دوستان انتخاب کنید تا کارهایتان را به نمایش بگذارید.

اینترنت یک فضای شگفت انگیز برای اشتراک گذاشتن کارهایتان و یادگیری در مورد عکاسی است.اگرچه، یک فضای غیر شخصی نیز میباشد. هر فرد، هزاران تصویر را از صدها انسان در یک روز میبیند.رسیدن به یک نقد و ارزیابی صحیح از کارهای شما در اینترنت ، درحالیکه
امکان پذیر است، میتواند بسیار سخت باشد.
چند نفر را پیدا کنید و یک گروه تشکیل دهید تا عکسهای فیزیکی خود را هر چندمدت یکبار به انها نشان دهید.شما در نهایت میخواهید که برای خودتان عکس بگیرید، اما اینکه ببینید دیگران چگونه تصویر شما را شرح میدهند برای رشد شما بسیار مهم است.هر چه بیشتر به کار و سبک شما بپردازند، نظرات و افکار بهتری به شما ارائه خواهند داد.
این افراد حتما نباید عکاس باشند. میتوانند دوست، خلاق و یا حتی افراد مهم دیگر باشند.یک نقد خوب و سخت از شریک شما میتواند بسیار ارزشمند باشد.گاهی اوقات شنیدن این موارد در ابتدا میتواند سخت باشد، اما درک کنید کهواقعا آنها چهحسی در مورد ان تصویر دارند.شریک شما به قدری شما را خوب میشناسد تا بتواند صادق باشد و از گفتن نظرش جلوگیری نکند، و شنیدن اینها برای شما مفید است. انچه که دوست دارند و ندارند را بیابید.

11. عکسهای ویرایش شده ی مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید.

یکی از زیباترین جنبه های لایت روم این است که شما را قادر به ایجاد مجموعه هایی از تصاویر در خارج از ساختار طبیعی فایل میسازد.شروع به گروه بندی و مرتب سازی عکسهایی کنید که به یکدیگر مرتبط اند. انها را وارد پروژه خود کنید.شما در این موقعیت میبینید که چگونه تصاویر به یکدیگر مرتبط میشوند.این کارها در یک لحظه انجام پذیر نیست، بلکه در طی زمان انجام شده است.

شما باید در مورد پروژه ها از ابتدای کار فکر کنید و به بیرون بروید تا از انها عکس بگیرید، با اینحال اغلب پروژه ها و ایده ها بصورت طبیعی در طی فرایند عکس گرفتن روزانه به ذهن میرسد.انجام این کارها به شما کمک میکند تا این لحظات را مورد توجه قرار دهید تا زمانی که در اینده عکس میگیرید، ایده هایتان را بطور طبیعی به سمت پروژه های زیبا پرورش دهید.

12. یک حالت را در عکاسی خود بهبود بخشید.

اگر شما تمام این مراحل را انجام دادید، حالت و سبک شما بطور طبیعی در طی زمان بهبود می یابد.همانطور که پیشرفت میکنید، در مورد ان فکر کنید و به ان توجه کنید، اما خود را مجبور نکنید. بگذارید تا در طی زمان به ذهن شما برسد.شما میتوانید به سرعت استفاده از دوربین را یاد بگیرید، اما نمیتوانید یک شبه تبدیل به یک عکاس خوب شوید.وقت بگذارید و سعی کنید تا روزانه مقدار کمی پیشرفت داشته باشید و اینگونه در طی چند سال گام های بزرگی خواهید برداشت.

 

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *