چند نکته مفید برای عکاسی از نوزادان

دارن رووسی مدرس عکاسی دیجیتال است و حدود یک ماه است که پدر شده است.اسم پسرش هم زاویر است و درمورد عکاسی از نوزادان و کودکان مقاله های بسیاری نوشته است.اما این مقاله که در اختیار ما قرار داده است نکاتی هستند که طبق تجربه این مدت که صاحب فرزند شده است بدست آورده است و از زبان خودش می نویسد و می گوید این تجربیات خیلی متفاوت تر از آن است که من تنها برای یک ساعتاز یک کودک در خانه یا آتلیه عکاسی کنم زیرا هر لحظه نوزاد را در کنارم هست و هرلحظه قابل ثبت است و متفاوت است

چند نکته مفید برای عکاسی از نوزادان

1- پرتره مستند

در هفته اول که دارن صاحب فرزند شد متوجه شد که بهتر است آن هفته را صرف عکاسی مستند بکند زیرا خیلی از اولین ها را کودک تجربه می کند مثل دیدن اولین بار صورت مادرش اولین حمام اولین ملاقاتش با اقوام و خویشان اولین باری که غذا می خورد یا اولین باری که ناخن هایش را کوتاه می کنیم.دارن تصویر کودک خود را با هرکسی که به ملاقاتش می آمد به ثبت رساند و تنها هدفش از این کار ساخت مجموعه ای از خاطرات ابتدای زندگی کودکش بود.

پس هفته اولی که کودک به جمع شما می پیوندد سعی کنید از او فیلم ها و عکسهای مستند تهیه کنید.

2- پیدا کردن زاویه

یکی از بزرگترین چالش هایی ک همه عکاسها با آن درگیر هستند پیدا کردن زاویهمناسب برای شات زدن است. در روزهای پس از زایمان این موضوع پیدا کردن زاویه مناسب به ویژه دشوار تر است زیرا کودک را کاملا در پوششی مانند قنداق می گذارد و تنها سر او پیداست و به طور کلی به دلیل اتفاقات ناگهانی و از پیش تعیین شده مثل گریه کردن و دسشویی کردن نوزاد پیدا کردن یک زاویه مناسب در آن واحد خیلی مهم است و برای پدر و مادر و یا یک عکاس اهمیت بسیاری دارد.
پس فرصت هارو از دست ندین حال برای مواجه با مشکلات باید چکار کنیم؟

به سه نکته زیر توجه کنید

  • آرام آرام نزدیک شوید بگذارید کودک در همان حالت طبیعی خود باقی بماند.
  •  نمای نزدیک و یا همان کلوز آپ عکاسی کنید لنزی که خود دارن رووسی از آن استفاده میکند 24_105 است.
  • وقتی نوزاد در آغوش کسی آرام گرفته است از او عکاسی کنید این کار باعث می شود زوایای متفاوت تری بدست آورید مثلا او را روی شانه قرار دهید یا روی پاها بنشانید یا در آغوش بخوابانید و…

3- ماکرو گرافی

همه ما نوزادان را دوست داریم زیرا آنها بسیار لطیف و زیبا هستند یک عکاس می تواند مجموعه های فوق العاده ای از این موضوع تهیه کند اگر روی آن فوکوس کامل را داشته باشد. دوربین ها یک حالت ماکروگرافی دارند اما اگر بخواهیم خیلی حرفه ای کار کنیم روی این بحث باید حتما یک لنز ماکرو گرافی تهیه کنیم.شما با ماکرو گرافی می توانید روی دست و پا و دهان و چشمهای نوزاد فوکوس کنید و جزییاتی که در اغلب عکسها از بین رفته اند را به نمایش بگذارید و یا حتی می توانید عکسهای خاص و ویژه ای را خلق کنید.

4- شناسایی زمان خوشحالی کودک

نوزادان تمایل زیادی به خندیدن ندارند در واقع آنها زمان زیادی را صرف کارهای متنوع نمی کنند غیر از خواب و غذا خوردن و دسشویی کردن و گریه کردن کار دیگری وجود ندارد که اونها از عهده اش بربیایند. اما یک زمان هایی در طول روز وجود دارد که به نظر میرسد کودک دارد به اتفاقات دور و بر خویش فکر میکند همان لحظه ها است که ممکن است یه کار جدید را از خودش بروز دهد حتی ممکن است لبخند نزند اما چهره او کاملا طبیعی و واقعی است و بهترین چهره را برای یک عکس دارد.
لحظه هایی در روزمرگی نوزادان وجود دارد که کاملا حالشان خوب است شما بایدآن زمان ها را شناسایی کنید و آماده شات زدن باشید برای مثال در روزمرگی های کودک دارن رووسی زمان حمام کردن آن یا صبح زود یا بعد از خوردن غذا یا هنگامی بازی کردن خوشحال است و چهره مطلوب برای عکاسی را دارد.

5 -دوربین همیشه در دسترستان باشد

نوزادان غیرقابل پیش بینی هستند همان لحظه هایی که شما اصلا انتظار اتفاق جدیدی را ندارید کارهایی انجام می دهند که ارزش ثبت کردن را دارد بدون دوربین شما این لحظات را از دست خواهید داد و قطعا در آن لحظه شما خیلی ذوق زده هستید و فرصت برای گشتن و پیدا کردن دوربین را ندارید.
مثلا اگر بیشتر وقت خود را با نوزاد در اتاق نشیمن صرف می کنید دوربین را همانجا قرار دهید اما این به این معنا نیست که دائما در آن فضا از کودک عکاسی کنید به فضای عکاسی خود تنوع بدهید

6- شات زدن را متوقف نکنید

نوزادان هروز به خصوص در چندماه اول درحال تغییر هستندکه این نمایشی کاملا شگفت انگیز است پس اگر نمی خواهید این فرصت ها را از دست ندهید دوربین خود را برای مدت طولانی کنار نگذارید.

7- روتوش کردن را یادبگیرید

شما خیلی از عکسهای نوزادان را که نگاه می کنید کاملا بی نقص و بی عیب به نظرتان می آیند اما واقعیت این است که بسیاری از نوزادان خراش های کوچک. خشکی پوست. پف چشم و یا حتی شیر خشک شده روی صورت یا سطح بدنشان وجود دارد و این غیر قابل انکار است برای همین شما برای از بین بردن این عیب ها باید از رتوش فتوشاپ استفاده کنید پس کار با فتوشاپ را یاد بگیرید.

 

نویسنده: فوتو موتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *