چگونه از بارش شهابی برساوشی عکاسی کنیم

بارش شهابی برساوشی از پدیده‌های آسمانی سالیانه است که ناسا برای عکاسی از آن نکاتی را یادآور شده است.

چگونه از بارش شهابی برساوشی عکاسی کنیم

 

۱. زمان مناسبی را انتخاب کنید

بهترین زمان برای ثبت تصاویر بارش شهابی نیمه‌های شب، بین ساعت ۱۲ تا ۳ بامداد است. پیش‌بینی می‌شود در این بازه‌ی زمانی شاهد بیشترین بارش شهابی باشیم. مطمئنا در تمام طول شب قادر به مشاهده‌ی بخشی از این بارش خواهید بود؛ اما شدیدترین بارش بین ساعت ۱۲ تا ۳ بامداد پیش‌بینی شده است.

۲. نورهای مزاحم را حذف کنید

شاید کار عجیبی به‌نظر بیاید؛ اما برای مشاهده‌ی موفق بارش شهابی باید به دشت و قله‌های تاریک رفت؛ یعنی اینکه رفتن به پشت‌بام خانه‌ای که در وسط شهر قرار دارد و توسط انواع آلودگی نوری احاطه شده است، کار را برای مشاهده‌ی این پدیده سخت خواهد کرد. همین موضوع در مورد دوربین شما نیز صدق می‌کند. سعی کنید اگر از نمایشگر LCD برای قاب‌بندی و گرفتن تصاویر استفاده می‌کنید، روشنایی صفحه را کاهش دهید تا بتوانید شهاب‌های کم‌نورتر را ببینید.

۳. تجهیزات مناسب به‌همراه داشته باشید

ناسا پیشنهاد می‌کند که هم سه‌پایه و هم لنز واید (زاویه عریض) برای ثبت بارش شهابی به‌همراه داشته باشید. عکاسی از شهاب باران به نوردهی طولانی نیاز دارد؛ بنابراین، سه‌پایه یکی از ملزومات برای ثبت تصاویر واضح به‌حساب می‌آید. در غیر این‌صورت، کوچکترین حرکت، حتی حرکت ناشی از نفس کشیدن شما، می‌تواند منجر به تاری عکس شود. لنز زاویه‌ی عریض، امکان به تصویر کشیدن قسمت بیشتری از آسمان را می‌دهد و به همین جهت شانس بیشتری برای ثبت لحظه‌ی عبور شهاب‌سنگ خواهید داشت.

همچنین، ناسا پیشنهاد می‌کند برای به‌حداقل رساندن لرزش‌ها، از تایمر داخلی دوربین استفاده کنید تا احیانا فشار دکمه‌ی شاتر باعث لرزش و تار شدن عکس شما نشود.

۴. از فوکوس دستی استفاده کنید

در عکاسی از بارش شهابی، فوکوس خودکار به کار شما نمی‌آید. بهتر است آن را غیرفعال کرده و فوکوس را در حالت دستی روی افق دور تنظیم کنید. به‌صورت آزمایشی چند عکس از ستاره‌ها بگیرید تا فوکوس صحیح را به‌دست آورید؛ سپس سایر تنظیمات لازم را متناسب با آن انجام دهید.

۵. زمان نوردهی را به‌دست آورید

می‌توانید با تقسیم عدد ۵۰۰ بر طول لنز خود، بیشینه‌ی زمان نوردهی را به‌دست آورید. عددی که به‌دست می‌آید حداکثر زمانی است که می‌توانید شاتر را باز نگه دارید و ستاره‌ها در عکس شما دیده نشوند. اگر می‌خواهید ستاره‌ها نیز جزوی از عکس‌های شما باشند، زمان نوردهی را به بیش از آن عدد افزایش دهید و اگر می‌خواهید ستاره‌ای در عکس قابل‌رؤیت نباشد، زمان نوردهی را کوتاه‌تر کنید.

۶. آزمون و خطا کنید

اگر اولین بار است که از چنین پدیده‌ای عکاسی می‌کنید، به آزمون و خطای زیادی نیاز خواهید داشت. بنابراین، سعی کنید زودتر در محل حاضر شده و به تنظیمات صحیح دست پیدا کنید. برای مثال، اگر عکس شما بیش از اندازه تاریک است، دریچه‌ی دیافراگم را روی عدد پایین‌تر تنظیم کنید و ایزو (ISO) را افزایش دهید. سعی کنید مرحله به مرحله این کار را انجام دهید تا به ترکیبی مطلوب و متناسب با شرایط عکاسی خود دست پیدا کنید. فراموش نکنید که در اولین تجربه‌ی خود ممکن است موفقیت چندانی به‌دست نیاورید؛ اما این تجربه شما را در عکاسی از شهاب‌باران‌های آینده کمک زیادی خواهد کرد.

 

 

برگرفته از زومیت

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *