چگونه پابلو پیکاسو در عکاسی به ما کمک می‌کند؟

هر عکاسی برای پیشرفت در کارش، خود را به حوزه‌ی عکاسی خاصی نباید محدود کند؛ بلکه همواره آثار هنرمندان دیگر را نیز باید دنبال کندچگونه پابلو پیکاسو در عکاسی به ما کمک می‌کند؟

 

هنرمند مانند ظرفی است برای انباشته‌شدن احساسات و انرژی‌های متفاوتی که ممکن است از هر کجا بیایند: از آسمان، از زمین، از کاغذی پاره، از شکلی گذرا یا از تار عنکبوت.

در هرکجا که باشید، از هرچه در اطرافتان هست، انرژی جذب می‌کنید. حال، اگر در وضعیت روحی مناسبی باشید و ذهنتان آمادگی دریافت این انرژی را داشته باشد، درنهایت، به خلق ایده‌های شگفت‌انگیزی منجر خواهد شد. در سکوت و آرامش به اطرافتان نگاه کنید. لازم نیست از قدرت تمرکز عجیب‌و‌غریبی برخوردار باشید. فقط کافی است اجازه دهید حواستان بین هرآنچه در اطرافتان است، در جریان باشد. همواره دیگران را تشویق می‌کنم این نگاه آگاهانه و دقیق را به پیرامونشان داشته باشند تا برای خلق ایده‌های نو یاری‌شان کند.

هنگامی‌که این قدرت تمرکز و هوشیاری را در خود پرورش دهید، کم‌کم صاحب بصیرت و بینش عمیقی دربرابر جهان اطرافتان می‌شوید که به‌موجب آن، ذهنتان از رگبار افکار کم‌اهمیت روزمره مصون می‌ماند و درعوض، راهی برای ورود ایده‌های نو گشوده می‌شود.

پیکاسو می گوید: «هربار که نفس می‌کشیم، داستان‌هایی را به درونمان فرومی‌بریم که پیرامونمان اتفاق می‌افتد. این داستان‌ها گویی ذراتی از زندگی هستند که هرروز در کشتزار ذهنمان کاشته می‌شوند.»

اگر می‌توانستیم، مغز و فکرمان را کنار بگذاریم و فقط با چشم‌هایمان ببینیم.

ذهن جای بسیار شلوغی است و همواره اطلاعات بی‌شماری برای طبقه‌بندی در آن وجود دارد. حال، این ذهن شلوغ می‌تواند هنگام عکاسی برایتان دردسرساز شود. تکنیک «دیدن»، یعنی نادیده‌گرفتن همه‌ی مشغولیت‌های ذهنی. همچنین، یعنی چگونه جهان اطرافتان را ببینید و در لحظه حضور داشته باشید. سعی کنید حضور قلب داشته باشید. قلب ما همان جایی است که غریزه‌ی هنری‌مان در آن وجود دارد؛ جایی است که ایده‌ی عکس‌هایمان را ابتدا از آنجا می‌گیریم.

بازهم به جمله‌ی دیگری از پیکاسو اشاره می‌کنم که می‌گوید: «این دست‌هایم هستند که به من می‌گویند چگونه فکر کنم». چشم‌ها و غریزه‌ی هنری‌تان می‌توانند شما را در عکاسی هدایت کنند، نه ذهن پرمشغله‌ای که بیشتر باعث گمراهی‌تان خواهد شد.

اگر اسب وحشی را نقاشی کنم، شما در نگاه اول نباید اسب را ببینید؛ بلکه باید آن حس وحشیگری را ببینید.

اغلب ما به عنوان یک عکاس فکر می‌کنیم باید عینا همان چیزی را که می‌بینیم، عکاسی کنیم. البته که باید ببینیم! اما این چگونه دیدن است که اهمیت دارد و اکثر افراد به آن بی توجه هستند. گاهی اوقات از چیزهایی عکس می‌گیریم که حسی را درون‌مان برانگیخته می‌کنند. ما می‌بینیم، حس می‌کنیم و درنهایت خلق می‌کنیم.

اگر می‌خواهید بدانید قرار است چه چیزی را نقاشی کنید، باید کشیدن را شروع کنید.

این همان چیزی است که در خلق آثار هنری اهمیت دارد. اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، نگران نباشید و فقط شروع کنید. مطمئن باشید ایده‌ها به ذهنتان سرازیر می‌شوند. نیازی نیست همواره در انتظار رسیدن الهام باشید. دوربینتان را بردارید و بیرون بروید و شروع به عکاسی کنید. ایده‌ها خودشان شما را پیدا می‌کنند.

هرچه بیشتر تکنیک بدانید، کمتر نگران ادامه‌ی کارتان خواهید بود.

این نقل‌قول به‌طور خلاصه بیان می‌کند که چرا یادگیری تکنیک باعث آسا‌ن‌ترشدن کارتان می‌شود؛ آن‌هم درست هنگامی‌که ذهنتان خالی از هرگونه خلاقیتی است. این درحالی است که وقتی شما ابزار کارتان را بشناسید، بهتر می‌توانید با ایده‌های خود اثری خلق کنید. به‌جای اینکه ساعت‌ها با دوربین عکاسی‌تان سروکله بزنید، با علم به اینکه از قبل تکنیک‌ها را یاد گرفته‌اید، با خیال راحت به موقعیتی بروید و با نورسنجی مناسب عکاسی کنید که برای عکاسی انتخاب کرده‌اید

من همیشه آن کاری را انجام می‌دهم که نمی‌توانم انجام دهم تا بتوانم چگونگی انجام آن را یاد بگیرم.

اینکه بتوانیم در وهله‌ی نخست، به انجام کاری فکر کنیم که هیچ‌چیزی از آن نمی‌دانیم، فرصت بزرگی برایمان است تا بتوانیم ذهنمان را برای آشنایی با راه‌های ناشناخته پرورش دهیم. همیشه سعی کنید تشنه‌ی یادگیری مطالب جدید باشید و فقط به آموخته‌های قبلی‌تان اکتفا نکنید.

پیکاسو می‌گوید: «کسی که می‌تواند، کسی است که فکر می‌کند می‌تواند و کسی که نمی‌تواند، همان کسی است که فکر می‌کند نمی‌تواند.» این قانونی مسلّم و البته بی رحمانه است. دَه سال پیش، فکر نمی‌کردم روزی بتوانم عکاسی شوم که به همه‌ی نقاط دنیا سفر و تدریس می‌کند و عکس‌هایش را می‌فروشد. این‌ها برایم ناممکن بودند؛ اما الآن در این جایگاه ایستاده‌ام. این، یعنی اگر به ممکن‌بودن چیزی فکر کنیم؛ پس، می‌توانیم انجامش دهیم.

 

در هنر فقط هدف مهم نیست؛ بلکه هر قدمی که بردارید، جزئی از هدف به‌حساب می‌آید.

هیچ زمانی بهتر از همین لحظه نیست تا کاری را شروع کنید. پس موافقید که شروع کنیم؟

امیدواریم این مقاله بتواند شما را در ثبت عکس‌های خلاقانه یاری کند.

 

 

 

برگرفته از زومیت

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *