10 نکته مهم عکاسی در سفر

عکاسی در سفر، برای ثبت خاطرات به‌یادماندنی، برای بسیاری از ما مهم است. با این نکات می‌توانید عکس‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری از لحظات شیرین سفر، ثبت کنید.

عکس انداختن در سفر بهترین روش برای ثبت خاطرات سفر است. اگر اهل عکاسی نباشید، احتمالا تجهیزات زیادی در اختیار ندارید؛ ولی با در نظر داشتن چند نکته می‌توانید عکس‌هایی از خاطرات سفرتان بیندازید که بهترین عکس‌های عمرتان باشد. برای ثبت تصاویر خوب، به تجهیزات نیاز ندارید. فقط با استفاده از آنچه که در اختیار دارید؛ یعنی یک دوربین و قدرت تخیل خود، می‌توانید تصاویری زیبا خلق کنید.

در ادامه، این چند نکته را مطرح می‌کنیم که همگی از زبان متخصصان عکاسی بیان شده است.

10 نکته مهم عکاسی در سفر

 

1. تمرکز روی چشم‌ها

روی چشم سوژه فوکوس کنید. در هر عکس پرتره، چشم‌ها باید شارپ‌تر از سایر اجزای صورت باشند. برای اینکه به این هدف برسید، دو روش وجود دارد. می‌توانید از حالت تک فوکوس استفاده کنید، دکمه شاتر را تا نیمه نگه دارید، روی چشم‌ها فووس کنید سپس قاب‌بندی تصویر را در حالی که دست‌تان رو دکمه قرار دارد، انجام دهید. با قرار دادن دست در آن حالت روی دکمه شاتر، فوکوس روی چشم‌ها قفل می‌شود.

روش بهتر این است که حالت فوکوس متوالی را انتخاب کنید و نقطه فوکوس فعال را حرکت دهید تا روی چشم‌ها قرار بگیرد. وقتی عکاسی می‌کنید، دوربین به‌طور دائم تغییرات لازم را انجام می‌دهد تا نقطه فوکوس، شارپ‌تر باقی بماند.

2. پر کردن قاب

برای اینکه عکس بهتری بگیرید، فریم را پر کنید. قبل از فشردن دکمه شاتر، به گوشه‌های قاب‌بندی تصویر خود دقت کنید. آیا هر چیزی که در گوشه و کنار عکس وجود دارد، لازم است که در تصویر باشد؟ آیا همه چیز کاملا در قاب‌بندی قرار دارد؟ آیا همه‌ چیز در حالت تعادل قرار دارد؟ اگر بخش زیادی از آسمان در قاب است، آیا باعث بهتر شدن تصویر شده است یا باید ترکیب‌بندی تصویر را تغییر دهید؟ آیا لازم است که به سوژه نزدیک شوید؟ اگر در یک عکس پرتره، پس زمینه وسیعی قابل مشاهده است، آیا این پس زمینه به بهتر شدن تصویر کمک کرده است یا باعث ناموزون شدن عکس شده است؟

فقط از آن چیزی عکس بگیرید که می‌خواهید به بیننده نشان دهید و هیچ چیز دیگری را در قاب تصویر قرار ندهید.

3. زمان درست و مکان درست

برای اینکه عکس خوبی بگیرید باید در زمان درست در مکان درست قرار داشته باشید. همیشه باید بدانید چه رویدادی و در کجا در حال برگزاری است. اگر قصد دارید از حیات وحش عکاسی کنید، باید بدانید که کجا و چه زمانی گونه‌های خاص جمع می‌شوند. مثلا مهاجرت بزرگ کنیا چه زمانی اتفاق می‌افتد و دقیقا کجا می‌توانید بهترین تصاویر از آن را ثبت کنید.

اگر قصد دارید از یک شهر عکاسی کنید، اطلاع پیدا کنید که آیا فستیوال خاصی در شهر برگزار می‌شود یا نه. اگر از مناطق ساحلی عکاسی می‌کنید، پرس و جو کنید که مد در چه ساعتی اتفاق می‌افتد. برای به دست آوردن این اطلاعات باید کتاب‌های راهنمای سفر، وب‌سایت‌های مرتبط با گردشگری و… را بخوانید و از اپلیکیشن‌های مختلف کمک بگیرید.

4. آمادگی برای ثبت تصاویر

ابتدا دنبال منظره‌ای که قصد دارید عکس آن را ثبت کنید بگردید. دوربین خود را آماده کنید و منتظر بمانید. سپس وقتی یک سوژه جذاب، مثلا یکی از اهالی، یک فیل، یک توک توک، وارد صحنه شد، عکس بگیرید.

5. استفاده از نور کناری

برای ایکه بافت خاص و جذابی به عکس‌ها اضافه کنید، طوری که عکس بگیرید که منبع نور در کنار سوژه باشد. مثلا وقتی نور آفتاب از کنار یک سوژه می‌تابد، می‌توانید بافت‌هایی غنی‌تر و سایه‌هایی بیشتر ثبت کنید. نوری که از کنار بتابد، عمق و جذابیت بیشتری به عکس‌ها می‌دهد.

6. تجربه کار با عمق میدان

ثبت تصاویر با تغییر عمق میدان را امتحان کنید و استفاده از این تکنیک را تجربه کنید. برای ایجاد احساس سه بعدی در تصاویر، از لنز زوم برای داشتن بیشترین عمق میدان استفاده کنید. با این تصویر، سوژه اصلی شارپ تر از همه قسمت‌های عکس در جلوی تصویر به نظر می‌رسند و پس‌زمینه تار است.

7. قرار دادن افراد در تصاویر

برای اینکه از منظره‌ها عکس بگیرید می‌توانید افراد را در تصویر قرار دهید. مثلا به جای اینکه دوست‌تان یا یکی از اهالی رو به دوربین خیره شود، می‌توانید طوری عکس بگیرید که در حال مشاهده یک منظره باشد. به این ترتیب، توجه بیننده تصویر به سمت آن منظره جلب می‌شود. از عمق میدان بیشتر (آپرچر کوچک‌تر یا تنظیمات عکاسی منظره در دوربین‌های کامپکت) استفاده کنید تا پس‌زمینه و جلوی تصویر را در فوکوس قرار دهید.

8. استفاده از فلاش در فضای باز

وقتی در حال عکاسی پرتره در فضای باز هستید، به‌خصوص در یک روز آفتابی، معمولا پس زمینه عکس بسیار روشن‌تر از چهره سوژه مورد نظر شما است. استفاده از فلاش، کمک می‌کند که سایه تیره روی چهره سوژه، کمتر شود. راحت‌ترین روش برای حل این مشکل، این است که هنگام عکاسی از فلاش استفاده کنید. کافی است تا تنظمیات دوربین را روی فلاش همیشه روشن قرار دهید. اگر بتوانید نور فلاش را کمتر کنید، عکس‌های بهتری خواهید گرفت.

9. استفاده متفاوت از تنظیمات پیش‌فرض

یکی از روش‌هایی که برای ثبت تصاویر جذاب‌تر می‌توانید به کار بگیرید، این است که فرمت پرتره یا عمودی را برای عکاسی از منظره‌ها و فرمت منظره یا افقی را برای عکاسی پرتره امتحان کنید. بسیاری از مناظر طبیعی اطراف ما به نحوی قرار گرفته‌اند که نمی‌توان آن‌ها را در عکس‌های افقی جا داد. مثلا کوهستان بلند، جاده‌ای پر پیچ و خم در دل کوه، درختان بلند، برج‌ها و ساختمان‌ها و…

این سوژه‌ها را باید عمودی عکاسی کرد. برای عکاسی پرتره هم به همین ترتیب است. عکس پرتره لزوما نباید عمودی ثبت شود و می‌توانید برای ثبت این تصاویر از فرمت افقی استفاده کنید. بسیاری از عکس‌های پرتره  که در رقابت عکاسی سالانه واندرلاست برنده شده‌اند، با فرمت منظره ثبت شده‌اند.

فرمت‌های عمودی و افقی در دوربین‌ها با عبارت پرتره و منظره نوشته می‌شوند ولی شما می‌توانید همان افقی یا عمودی را در نظر بگیرید تا برای تصمیم‌گیری دچار مشکل و سردرگمی نشوید.

10. عکاسی پشت سر هم

وقتی منظره خوبی پیدا می‌کنید، یا اتفاق جذابی در حال روی دادن است، زیاد عکس بگیرید. وقتی جریانی هیجان‌انگیز در حال وقوع است، جزییات زیادی پیش می‌آید که می‌تواند یک عکس را جذاب‌تر کند و اگر در این شرایط فقط یک عکس بگیرید، ممکن است بعدا ناامید شوید. این نکته در عکاسی از حیات وحش زیاد اتفاق می‌افتد. حتی اگر حیوان مورد نظر، حرکات خاص و زیادی هم انجام نمی‌دهد، ولی برای اطمینان چندین عکس بگیرید و به یک عکس، بسنده نکنید.

 

 

 

نویسنده: روابط عمومی

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *