عکاسی از طلا و جواهرات ؛ شاخه‌ای از عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی، نوعی عکاسی حرفه‌ای است که به معرفی کالاهای تبلیغاتی می‌پردازد که از جمله آن، می‌توان بهعکاسی از جواهرات و زیورآلات اشاره کرد. به بیان دیگر، عکاسی طلا و جواهر را می‌توان بخش کوچکی از عکاسی صنعتی دانست.

از آنجا که عکاسی صنعتی، به معرفی کالا و بروشورهای تبلیغاتی می‌پردازد، توجه به آیتم‌های خاصی، باعث می‌شود، کالای مورد نظر در دید مخاطب، زیبا و ارزشمند به نظر بیاید و او را به خرید ترغیب و متقاعد نماید. باید گفت، هدف اصلی عکاسی صنعتی، ترغیب مخاطب به خرید کالا و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل است.

 

1_نورپردازی ، مهم‌ترین آیتم در عکاسی طلا و جواهر 

فلز‌های زینتی از جمله طلا و نقره و جواهرات، به خودی خود دارای درخشندگی هستند و نور را بازتاب می‌دهند. بنابراین لازم است در نحوه‌ی نورپردازی و بازتاب نوری که از سوی زیروآلات منعکس می‌شود، توجه و دقت کافی انجام شود تا زیبایی کار چندین برابر به نظر بیننده برسد.

2_استفاده از نور طبیعی، به نور فلاش دوربین ارجحیت دارد

از آنجا که جواهرات براق و صیقلی هستند و نور را انعکاس می‌دهند، نور فلاش ممکن است عکس را از حالت طبیعی و نرمال خارج سازد. بنابراین بهترین حالت، استفاده از نور طبیعی است که جلوه‌ای متعادل را در نظر بیننده انعکاس می‌دهد.

3_به پس‌زمینه توجه کافی نشان دهید

همانطوری که می‌دانید، پس‌زمینه یکی از بخش‌های مهم در عکاسی است. وجود پس‌زمینه مناسب، زیبایی و نمای طلا و جواهرات را چندین برابر خواهد نمود.وجود تضاد رنگی و استفاده از رنگ‌های متضاد و مکمل، باعث می‌شود که عکس‌های جذاب‌تر و زیباتری بگیرید تا هر چه بیشتر بتوانید توجه مخاطب را به سوژه نزدیک کنید.

4_همه‌ی زوایا را امتحان کنید

در عکاسی طلا و جواهر لازم است از چند زاویه مختلف از زیورآلات عکس بگیرید تا بهترین نمای ممکن را انتخاب کنید. هر نمایی که بهتر و زیباتر جواهرات را نشان می‌دهد، آن را انتخاب کنید و از همان زاویه، چندین عکس مختلف بگیرید تا به نقطه‌ی ایده‌آل برسید.

5_از آینه و رنگ‌های منعکس‌کننده نور استفاده نمایید

صفحه زیرین و پس زمینه‌ی عکاسی طلا و جواهر ، می‌تواند آینه‌ باشد و یا به گونه‌ای باشد که تصویر جواهرات در آن منعکس شود. این کار باعث می‌شود تصاویر گرفته شده، زیبایی بیشتری داشته باشد و نظر مخاطب را بیشتر جلب نماید.البته این موضوع بستگی به نوع جواهرات دارد و ممکن است همیشه مورد استفاده قرار نگیرد، بنابراین حرف اول را زیبایی نهایی عکس خواهد زد.با تنظیم لنز دوربین، می‌توانید بخش‌هایی از تصویر گرفته شده را مات و محو نمایید و ازین طریق توجه مخاطب را بیشتر به نقطه‌ای که مورد نظرتان است جلب کنید.استفاده از پس‌زمینه‌ی مات و محو در عکاسی از جواهرات و زیورآلات ، علاوه بر اینکه زیبایی کار را بیشتر می‌کند، باعث می‌شود بخش‌هایی از کار که بیشتر مورد توجه شما هستند، بیشتر به چشم خریدار آیند.

چند نکته بسیار مهم در مورد عکاسی پرتره
آواتار parvazi

نویسنده: parvazi

من یک عکاس حرفه ای هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *